• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Terör ve haklar

27 Eylül 2021


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Kürt sorununun varlığıyla ilgili tartışmalar CHP sayesinde yine gündeme geldi. CHP aslında KHK’lılarla başlayıp Fetöcülere göz kırptıktan sonra HDP tabanına hitap etmek için Kürt sorununu çözeceklerini söyledi. Aynı anlarda CHP’nin mezhepçi bir ilçe başkanı -ki nerdeyse tüm il ve ilçelerde partiyi mezhepçiler yönetiyor- Ak Parti’ye oy verenlerden intikam alınacağını söyledi. CHP şu anda PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerini savunup, sivil halkı sırf dini ve siyasi inançları nedeniyle tehdit edip, Esedvari bir rejim kurmayı hayal eden bir parti haline gelmiş durumda.

O CHP ki Kürt sorununu çıkaran partidir. Ayrıca HDP’lilerin bahsini yaptığı tüm işkence hikayelerini yazan/yapan zihniyetin en çok toplandığı partidir. İlginçtir ki PKK ve siyasi şubesi HDP bugün kendi işkencecileriyle ittifak yapıyor. Düşmanlığı da konuyla alakası olmayan ve onlar gibi haksızlıklara maruz kalmış muhafazakâr kesimin en büyük partisi Ak Parti’ye yapıyor. Aslında PKK düşmanıyla barıştığına göre silah bırakması gerekiyor ama bunun için meselenin gerçekten de Kürt meselesi olması gerekiyor. 

Objektif bir gözle bakılırsa meselenin terör/PKK sorunu olduğu görülebilir. Ve terör her zaman kendi varlık sebebi olan sorunun çözümüne engeldir. Açmak gerekirse; Ak Parti hükümetleri döneminde Kürt sorununda çok önemli mesafeler kat edildi. Sorunlar çözüldükçe terör örgütünün de çözülmesi gerekirken, aksine terör daha da arttı. Bugün halkın talepleriyle PKK/HDP’nin talepleri uyuşmuyor. Eğer ki hâlâ terör varsa bunun sebebi örgütün kendi hedeflerini Kürt meselesinin yerine ikame etmesidir. Sorun terör olunca da barışın olması mümkün olmuyor. 

Terörün devam ettiği bir ortamdaysa haklardan bahsedilemez. Bir an için Kürt meselesinin eskisi gibi olduğunu, mesela Kürtçe bilmeyenlerin hastane, hapishane gibi yerlerde bile konuşturulmadığını düşünelim. Şartlar böyle olsa bile hiçbir devlet ve hükümet istese bile meseleyi çözmeye yanaşmaz. Çünkü geri vereceği her temel hak sanki örgütün terörü sayesinde alınmış gibi algılanacaktır. Başka bir deyişle, halk, hakkı devlet vermiyor da örgüt zorla alıyormuş gibi algılayacak. Bu durumda ne halk örgütten vazgeçer, ne de örgüt silah bırakır. 

PKK’nın ve HDP’nin durumu da böyledir. Bugün geçmişe göre küçülmüş Kürt sorunu içte HDP, onun da üzerinde PKK olmak üzere iki kabukla sarılmış durumda. Sorunu kökünden halletmek için önce PKK’dan kurtulmanız gerekiyor. Örgüt silahlı mücadele yaptığı için tek yol ya yok edilmesidir ya da teslim olmasıdır. Ancak içeride millet ittifakı, Suriye’de ise Amerika PKK’nın terör holdingine adeta sponsorluk yapmaktadırlar. Oy verenler de maalesef bilerek veya bilmeyerek PKK’nın varlığını idame ettirmesine destek oluyorlar.

Eğer ki bir gün dıştaki kabuk yani PKK soyulup atılırsa altındaki HDP de beraberinde soyulur ve tek muhatap halk olur. Ama terör devam ederse HDP de varlığını sürdürür ve Kürt sorunu üzerindeki ipotekleri devam eder. Bu şartlarda halka ulaşmak istediğinizde PKK ve HDP kabuklarının içinden geçmeniz gerekecektir. Örneğin Anayasa’da yapılacak bir değişiklik PKK’ya mal edilecektir. 

Onun için diyoruz ki, terörün olduğu bir ortamda temel haklar istense de verilemez. Bunun sorumlusu da devlet değil terör örgütüdür. Örgüt ve devamı olan yapıları sıvazlamak, işbirliği yapmak veya yaptıklarını görmezden gelmek sorunun çözümüne engeldir. Sadece devleti suçlama kolaycılığına kaçıp terörün sorunun çözümüne nasıl engel olduğunu anlamadan yapılacak her yorum ve çözüm sonuçsuz kalır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet

Geliyor gelmekte olan.....
 • Yanıtla

Selma demirci

ABD ALMANYA YURT DIŞINDA SAVAŞIYOR  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23