Suriye’de hakkımızı savunamamak

04 Şubat 2019 Pazartesi

Suriye’deki durum Türkiye’nin en önemli güvenlik meselesi olmuş durumda. Kuzeyde ve doğuda PKK denetiminde bir devletçiğin oluşturacağı tehlikenin yanısıra İdlib’teki istikrarsızlık ve en önemlisi Türkiye’de bulunan 3,5 milyon Suriyelinin geleceğine bir çare bulunmazsa önümüzdeki yıllar şu andan ve geçmişten daha sorunlu hale gelebilir. Hükümetin bu konuda yapacağı en önemli hamleyi az da olsa dile getirmeye başlaması olumlu bir gelişme ama yeterli değil. 

Suriye politikalarında gerek söylemsel gerekse de eylemsel olarak öncelikleri yeniden belirleme ya da arka planda kalan planları öne getirme gibi bir eksik var. Türkiye bu yüzden meşru müdahaleyi izah ve ispat etmekte zorluk çekiyor. An itibariyle Amerikalıların dünya kamuoyundan bilmesini istediği şeyler; PKK ile Kürtlerin aynı olduğu, Kürtlerin DAEŞ’le savaştıkları için (Amerikalıların yerine öldükleri için) korunması gerektiği, çünkü Türklerin Kürtleri katledeceğidir. 

Neresinden bakarsanız yanlış ve yanıltıcı iddialar. Ama dünyayı bu konuda ikna ettiği için koca bir yalan gerçekmiş gibi algılanıyor. Türkiye ise Amerika’nın saçmalıklarına cevap yetiştirmekle uğraşıyor. Söylemde kontrol kimdeyse onun söyledikleri daha makbul oluyor. Dolayısıyla karşılık vermekle etkili bir sonuç alınamayabilir. Oysa Türkiye’nin elindeki argümanlar o kadar kuvvetli ki, onları kuvvetlice ve ısrarla savunsa Amerikalılara geri adım attırması daha kuvvetle muhtemeldir. 

Türkiye’nin Suriye’deki en önemli sorunu sadece terör değildir. Savaş nedeniyle göçen 3,5 milyon insan en az terör kadar hayatidir. Göçenlerin terk ettiği mülkü ya PKK ya da Esed rejimi gasp etti. Amerika Kürtleri (PKK’yı) korumalı diyor, çıkarlar diyor, hatta İsrail’in güvenliği diyor ama Suriyelilerin geri dönüşünden ve güvenliğinden bahsetmiyor. PKK ve Esed zaten bahsetmez. Çünkü ganimete kondular. Onlar bölge ve kaynak paylaşımını yaparken asıl yük Türkiye’nin sırtına biniyor. Halep’teki, Rakka’daki ya da Menbiç’teki birileri artık Türkiye’de yaşarken, mallarını terör örgütleri ve rejim aralarında pay ediyorlar. Mülk onlara, mülksüz halk Türkiye’ye kalıyor. Dahası Türkiye kendi mülkünü kullanarak Suriyelilere sahip çıkıyor. Bunda bir beis yok. Mağdura elbette sahip çıkılacak. Mazlumun baş üstünde yeri var. Ancak yağmaya da müsaade edilmemeli. 

Bunun için de Suriyelilerin yurtlarına geri dönmeleri gerektiği en kuvvetli şekilde dile getirilmeli. Öyle güvenli bölgeye de değil. Bizzat geride bıraktıkları evlerine dönmeliler. Türkiye’de yaşayan Suriyelilerden bıraktıkları evlerin adresleri, arsa ve tarlaların yeri ve miktarı kayıt altına alınmalı. Sonra da yurtlarına dönüp mülklerinde oturmaları için uluslararası destek alınmalı. Eğer sadece terörle mücadele argümanı kullanılırsa sonuç almak zor olur. Çünkü bizim terörist dediğimize Amerika ve Avrupa müttefik diyor. 

Terörün yanında Suriyelilerin dönüşü için de uğraşıldığı mutlaka dile getirilmeli. Dönecek olanların hayat güvenceleri için uluslararası kamuoyundan destek istenmeli. Amerika’ya terör örgütleri yerine sivil halkı koruma çağrısı yapılmalı. Avrupa isterse verdiği 3 milyar Euro ile mültecilerin evlerini yeniden imar edebilir. İşkence görmemeleri için gözlemci bulundurabilir. Eğer yine de kulaklarını tıkarlarsa geri iade anlaşması iptal edilmeli. Madem Suriyelilerin geri dönmesine destek olmuyorlar, o zaman kendileri baksınlar. Bu da sonuç vermezse Suriye’ye müdahale ile ilgili senaryolara mültecilerin geri dönüşü de eklenmeli. 

Özetle, Türkiye Suriye iç savaşından dolayı mağdur olmuş bir ülke olduğu için mağduriyetini anlatmaya öncelik vermeli. Suriye’ye girme sebebi, Suriye’nin daha önceden mülteciler yoluyla Türkiye’ye girmesidir. Esed ve PKK halkın yönetimine değil, mülklerin yönetimine ve sahiplenmesine talip. Olup bitenlere sessiz kalınırsa Esed istemediği halkından kurtulurken, PKK çok istediği toprakları ele geçirecek. Yaptıklarının cürümleri ise Türkiye’ye kalacak. Bu mevzu hakkındaki bakış açısı mutlaka değişmeli. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ÖmerÖmer4 ay önce
  Türkiyenin Suriyede hakkı varsa, Rumun İstanbulda, Ermeninin Ağrıda, Yahudinin Filistinde hakkı var. Allah size akıl fikir versin.
 • Oylar Suriyeli gençlereOylar Suriyeli gençlere4 ay önce
  Yerel seçimlerde oylar Suriyelilerle! Onlar muhacirdir, bu millet de ensardır. Suriyeli gençlerden belediye başkanları görmek isteriz. Hizmette sınır tanımazlar.
 • Deniz Deniz 4 ay önce
  Bu yazınız için teşekkür ederim. Umarım devlet büyüklerimiz de sizin gibi düşünür.
 • adiladil4 ay önce
  böyle bir yazıyı yazabilen birinin olmasından memnunum.biz suriyede günübirlik yaşamamızın,plansızlığımızın kurbanı olduk.uzun uzun yazmanın gereği yok.bu çok açık ve öyle muhacır ensar gibi olmadık benzetmelerle kolayca halledilecek bir mesele değil.çünkü o konuda bile öne sürülecek çok çeşitli fikirlervar.
 • MehmethanMehmethan4 ay önce
  Karşımızda dünyayı istediği gibi karıştıran ülkeler var, biz de teenni ile yolalmalıyız..geri iade yanlış ifade olmuş.. selâmlar.
 • Ali babaAli baba4 ay önce
  tek amaciniz, kûrdler suriyede kendi kimlikleriyle bir statûye sahip olmasin,, bu kûrd dûsmanligi niye, hani kardes diyordunuz kûrdlere, filistinliler,uygur tûrklerive kibris turkleri icin istedigin haklari, kûrdler içinde istemek, hem insani ve islamidir,gerisi irkçiliktir, Allah kûrdleride biz tûrkler gibi haklariyla yarattigi kullardir
 • Turkiye Turkiye 4 ay önce
  Müthişbir yazı
 • ahmetahmet4 ay önce
  Yazar bey sonuna kadar haklısınız. Ama ne yazıkki AKP hükümeti bu olup bitenlere kulak tıkıyor gerekli adımları atmıyor. Ya basireti bağlanmış yada ilerde olabilecekleri görecek kadrolara sahip değil.
 • vatandas sabrivatandas sabri4 ay önce
  Sayin yazarım açıklamalarınız doğru tesbit.ilave olarak söylemek isterim. Feto denilen Deccalbir masamidir .yoksa ABD denilen terör devletinin yetiştirdiği, kurduğu terör örgütümüdür. Bugün görüyoruz FETOda ,DEAS.taPKK da.YPGde. TALIBAN da.ERGENEKON ,DERİN DEVLET TE.ABD .ninicadidir.masalaridir.20. Yüzyıl emperyalist lerin sömürge yöntemidir. ABD denilen katil devletin Suriye'de, iraktan, mısıra, Afganistan'a ne işi var.şunu artık hepimiz, sağı, solu,Atatürkçü, dinibutun,muhafazakâr, milliyetçi, demokrat,chp,mhp,akp,sp,iyi partisi,şunu bilmeli idrak etmeliyiz.ABD TERÖR devletidir.benim binlerce,şehit ASKERİNİN, POLİSİMİN, ÖĞRETMENİMİN, VATANDASİMİN, FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN, MENDERES'İN, ÖZALİN ,MUHSİN YAZICININ,UGÜR MUMCU'NUN. Gerçek katili dir. Asıl azmettirendir.üst Akıl dir. Suçlu devlettir.MİLLETİMİZLÜTFENBU OYUNU,GÖRELİMSEN,BENBIRAKALIM,DEVLETİMİZE, MİLLETİMİZE, VATANIMIZA SAHİP ÇIKALIM. yoksa bugünSARI ÖKÜZUalırlar. yarin SİYAH ÖKÜZÜalırlar. ertesi ALÁ ÖKÜZUalırlar. Sonra hepimiziYUTARLAR.Eyvah derizamaiş işten geçmiş olur.

Günün Özeti