• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
22 Şubat 2021

Şehitlik

PKK geçtiğimiz hafta kaçırdığı 12 asker ve polisimizle birlikte alıkoyduğu Kuzey Iraklı bir Kürdü şehit etti. Esaret altındaki vatandaşları kurtarmak için yapılan operasyonda şehit olanlarla birlikte toplam 16 şehidimiz var. Allah hepsine rahmet etsin. Şehitlik Allah indinde büyük bir makamdır. Çünkü savaşma gayeniz ne olursa olsun, eğer haklıysanız ve O’na inanıyorsanız inancınız sizi ölümsüzleştirir. Kur’an-ı Kerim’deki ifadeyle; “Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyiniz. Bilâkis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.” (Bakara, 154).

Ancak önüne gelenin ölülerini şehit sayması şehit kime denir? sorusuna açıklık getirmeyi gerektiriyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde bir Çin gazetesi dört Çinli askerin Hintlilerle yaşanan çatışmada ‘şehit’ olduğunu yazdı. Ayrıca demokrasi şehitleri, basın şehitleri vs. de var. Hatta PKK bile Gara’daki katliamla ilgili olarak gerillalarının (teröristlerin) esirlerin hayatlarını kurtarmak için şehit olduklarını yazdı. O kadar çok düşünceliler ki (!) onları bırakmak yerine onları yaşatmak için hayatlarını feda etmişler(!). Askerse kurtarmaya gelmemiş de silah arkadaşını öldürmüş. Yalanı bile beceremeyen terör örgütünün zırvaları bir yana, şehitliğin katiller için de kullanılması bu ulvi makama zarar veriyor. 

İnsan bazen çeşitli konularda tefekkür eder ve düşündükçe bazı hakikatleri keşfeder. Ben de acizane şehitlik kavramını tefekkür edince yukarıdaki ayeti bir kez daha okudum ve düşündüm. Şunlar geldi akla; Ayette şehitliğin kıstası Allah yolunda öldürülmektir. Bunun manası şu olabilir ki; eğer Allah’ı tanımıyorsanız doğru bir amaç için savaşsanız bile şehit değilsiniz. Çünkü makamı Allah veriyor. Yoktur dediğiniz bir Yaradan size neden bu ayrıcalığı tanısın ki? Ayrıca PKK’dan tutun Çin’e kadar birçok devlet ve örgüt dini afyon olarak görür ve din düşmanıdır. Dolayısıyla onların şehitlik makamı ancak ve ancak dünyevi bir taltif, eğer devletse geride kalanlara bazı imkânların sunulması vs. için işe yarabilir.

Öte yandan; ayette şehitlere ölü denmemesi, çünkü onların diri olduğu ve fakat insanoğlunun bunu anlayamayacağından bahsedilir.  Bediüzzaman hazretleri Mektubat eserinin birinci mektubunda beş hayat tabakasının olduğunu, yaşayanların birinci tabakada, şühedanınsa dördüncü tabakada olduğunu yazar. Mezkûr mektuba göre şehitlerin kendileri de öldüklerini bilmezler. Ancak daha iyi bir âleme gittiklerini bilirler, o hayattan çokça lezzet alırlar ve ölüm acısını yaşamazlar.

Peki neden ölmezler? Ya da neden direkt cennete girip ödüllendirilmezler? Allah-u âlem, Cenab-ı Hak normal şartlarda herkesin ölebileceği bir vakada imtihanın sırrı bozulmasın diye şehidi mevcut hayat tabakasında ölümsüzleştirmiyor. Şehidin kurşun yiyip ölmemesi imtihan sırrını bozar. Bu yüzden birinci hayat tabakasındaki bizlere göre ölü gibidir. Ancak şehit gerçekte dördüncü tabakaya çıkarak kıyamete kadar orada yaşar. 

Ayrıca Allah yolunda da olsa bir insanın öldürülmesi dünyevi bir gözle bakıldığında yenilgidir. İslam’ın doğuşundan bu yana belki milyonlarca insan ehl-i küfrün eliyle şehit oldu. Allah’ın mülkünde Allah için savaşanı öldürmek belki imtihanın sırrı mucibince mümkündür ama ölüm neticede yenilgi olacağı için Allah şehitleri öldürmüyor diye düşünüyorum. Başka bir deyişle zalime zaferi tattırmıyor. Görece mağlup olanın makamını yükseltirken, katilin de Cehennemdeki makamını derinleştiriyordur. 

Hem şehitlerin yenilgisi dinsizler tarafından dindarların ve hatta Allah’ın da yenilgisi olarak görülecektir. Sonsuz kudret sahibi Allah, hiç nev’indeki dinsizlere yenilmeyeceği gibi, iyi kullarına da yenilgiyi tattırmaz. Bu yüzden ölümü tattırmayıp onları diri tutar. Küfür ehlinin kendisi ölümü tadıncaya kadar katliamları zafer olarak görebilir. Allah isterse mezkûr zafer illüzyonunu bozar veyahut ahirete erteler. Ancak bizler şuna inanıyoruz ki; Allah’tan başka galip yoktur. Yine aynı şekilde Allah için savaşanlar da galiptir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Canturk

Yaradanda yarattiklarinin arasinda ayrim yapacakmi diyorsun )))
 • Yanıtla

Şahika

Çok güzel bir tefekkür yazısı olmuş, Allah razı olsun, ilminizi ve ömrünüzü artırsın...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23