• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
07 Aralık 2020

Savunma sanayisi uçu(ru)yor

Türk savunma sanayisi uzun zamandan beridir adı konulmamış bir ambargonun altında silah üretmek için çırpınıp duruyor. Silah için parça isteyince vermediler. Silahın bütünü hiç vermediler. Gidip Ruslardan alınca sen ittifaka ihanet ettin deyip cezalandırmaya kalktılar. An itibariyle Amerikan kongresi S-400 aldık diye bizi CAATSA yaptırımlarıyla cezalandırmak için bir karar tasarısı hazırladı. Hem Patriot satmadılar, hem de S-400 alındığı için cezalandırıyorlar. Bununla da yetinmeyip F-35’leri de vermediler. 

Sadece bunlar mı? Atak helikopterlerinde kullanılan motorların Pakistan’a satılacak helikopterlerde kullanılmasına izin vermiyorlar. Sadece Amerikalılar mı? Almanlar söz verdiği halde Altay tanklarında kullanılacak olan MTU motorlarını vermediler. Belki de onların verdiği söze binaen bu projeye girişildi ve fakat şimdi yarı yolda bıraktılar. Oysa Almanya ile bir problemimiz yok. Suriye’de terörle mücadele etmemizi bahane edip motoru vermiyorlar. Terörü Türkiye’ye tercih ediyorlar. Terörün kaçırttığı mülteciler sınırlarına dayandığı zaman da gelip Türkiye’ye yalvarıyorlar. 

Fakat neyse ki “Şer bildiğimizde hayır, hayır bildiğimizde şer var” düstur-u ilahisi tecelli ediyor. Cumartesi günü tüm zorluklara ve ambargolara rağmen yerli üretim helikopter motoru TS-1400, TEI tarafından TAI’ye teslim edildi. TAI, motoru yine başka bir yerli üretim olan Gökbey helikopterinde test edecek. Bir aksilik olmazsa aynı motor Atak helikopterlerinde de kullanılacak.

Batılı sözde müttefiklerimizin yaptığı çirkinliği gayretleriyle güzelliğe dönüştüren tüm emektarlara teşekkür borçluyuz. O ambargolar sayesindedir ki bizler şu anda heykeli dikilecek motorlar yapıyoruz. Önümüzde daha çok yol var ama gelinen nokta bile övgüyü hak ediyor. Çünkü yakın zamanda helikopterlerimizi istediğimiz ülkelere satabileceğiz. Tıpkı SİHA’larımızı sattığımız gibi.

İlk SİHA’yı Türkler yapmadı ama en iyilerini onlar yaptılar. Bilhassa Rus silah sanayisini o kadar utandırdılar ki geçtiğimiz gün iki Rus gazeteci (veya ajan) Baykar’ın tesislerini videoya çekerken yakalandı. O Bayraktarlar ki Rusların hava savunma sistemlerini yerle bir ettiler. 28 yılda alınamayan Karabağ’ı 44 günde aldırdılar. SİHA’lar elimizdeki tek önemli silahlar. Düşünün ki yanında kendi hava savunma sistemlerimiz, helikopterlerimiz ve jetlerimiz var. O zaman bölgenin en güçlü ülkesi oluruz. Ve inşaallah olacağız da. Çünkü bahsi geçen silahların üretimi için yoğun bir çalışma var. 

Ancak son ürünü daha erken elde edebilmek adına know how’unu vermek istemeyen ülkelerin üzerine çok gitmemeyi acizane tavsiye ederiz. Mesela ortak üretim konusunda çok ısrarcı olmak yerine üretimin bir kısmını üstlenmek de yeterlidir. Gerisi tersine mühendislik yaparak da elde edilebilir. Örneğin İngiliz firmalarla TF-X jet projesi konusunda çalışılabilir. Onlar da uzun süredir uçak üretmedikleri için işbirliğine sıcak bakacaklardır. 

Ayrıca bazı dost ülkeler projelere dahil edilebilir. Bugün Azerbaycan, Pakistan, Malezya, Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan ile uçak ve tank üretimi yapılabilir. Bu ülkelerin hepsinde söz konusu silahları üretecek teknoloji yok ama yedi ülke üretici olmanın yanı sıra aynı zamanda müşteriler de. Hiçbir ülke yedi ülkeye birden ambargo uygulayamaz. İstenilen her parçayı vermekle kalmayacak, belki de ortak olmak isteyeceklerdir. 

Batı dünyası, dünyanın merkezinin batıdan doğuya kaydığının farkında. Türkiye’nin güçlü bir aktör olacağını da biliyor. Dolayısıyla önünü almaya çalışıyor. Türkiye eninde sonunda hedeflerine ulaşacaktır ama daha erken ulaşmakla daha geç ulaşmak arasında çok fark var. Bunu aşmanın bir yolu birlikte hareket etmektir. Asker bir millete güçlü bir askeri sanayi yakışır. Büyük bir ülkeye dostlarıyla paylaşmak yakışır. Küçük ülkelere abilerinin yanında olmak yakışır. Her şey hazır. Yeter ki ortada bir irade olsun.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

A yolcu

ALLAH Razı olsun şu CHP ve Avanesi enğellemeye çalışmasa çok ğüzel şeyler olacak İNŞAALLAH
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23