• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Savunma sanayiinde zamanı yakalamak

04 Temmuz 2022
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Forbes dergisinde “Türkiye hiper bir savaşta savaşabilecek bir ordu kuruyor” başlıklı bir makale yayınlandı. Makalede Türkiye’nin, askeri bütçesinin 20 milyar dolardan biraz fazla olmasına rağmen göz kamaştırıcı bir savunma sanayii kurduğu ve birçok ülkede çatışmaların seyrini değiştirdiği yazılıyordu. Başarının yenilikçi silahlar, askeri stratejiler ve taktiklerle geldiğini vurgulayan yazı, bilhassa akıllı silah sistemlerine yapılan yatırımların altını çiziyordu. Yazıda son olarak en gelişmiş silahların isimleri ve özellikleri tek tek sıralanıyordu.

Özetle, Türkiye’nin silah sanayisinde zamanı yakalamasından övgüyle bahsediliyordu. Başka bir deyişle, mesela kurşun, top, tüfek gibi sıradan silahların üretimine ağırlık vermek yerine çeşitli büyüklüklerde SİHA’lar, lazer silahları, sinyal karıştırıcılar, uçak gemisi, elektromanyetik silahlar, füzeler ve jetlere yatırım yapıldığı vurgulanıyordu. Üstelik tüm bunlar kısıtlı bütçe ile yapılıyordu. 

Hükümet savunma sanayii gibi başka sektörlerde de doğru zamanlı yatırımlar yapıyor. Mesela şehir hastaneleri öyle bir zamanda yapıldı ki, olmasalardı pandemi daha da zor geçecekti. Ya da herkesin elektrikli araçlara geçtiği bir devirde yerli otomobili elektrikli olarak üretmek yerinde bir karardı. Hem bu vesile ile TOGG’un piyasada yer bulması ve bir marka haline gelmesi kolay olacaktır (bkz. Tesla). Çünkü petrolle çalışan araba ürettiğinizde 100 küsur yıllık firmalarla yarışacaksınız ve rekabet edemeyeceksiniz. Oysaki elektrikli araçlar segmenti hâlâ bakir ve yerli araba için yeterli yer var.

Diğer sektörler bir yana, savunma sanayisine doğru zamanda doğru silahlarla başlanması Türkiye’ye iyi silah üreten bir ülke imajı kazandırdı. Muhtemelen bu prestij sayesinde tarım ilaçlamasında kullanılan İHA’lar bile dış piyasada kolayca satılacaktır. Henüz yeni teslim edilen füzeler ve daha üretimine başlanmamış tank ve jet gibi silahlar da boy göstermeye başlayınca durum daha da değişecektir. 

Doğru zamanlamanın ekonomik ve prestij boyutunun yanı sıra bir de güvenlik boyutu var -ki bu daha önemli. Dünya hızla silahlanmaya başlıyor. Çünkü ufukta daha çok savaş var. Yakın zamana kadar büyük ülkeler küçük ülkelerle savaşıyordu veyahut örgütleri kullanarak birbirlerinin canını acıtıyorlardı. Fakat şimdilerde bazı büyük güçler birbirleriyle de savaşmaya başladılar. Diğerleri de savaş için hazırlık yapıyorlar. 

Rusya-Ukrayna savaşının yeni bir dünya savaşına dönme ihtimali düşük değil. Aslında Rusya eski gücünde olsaydı savaş çoktan başlardı çünkü batı dünyası Ukrayna’ya doğrudan silah veriyor. Bugün ölen her Rus askerinden batı da sorumludur. Ola ki savaş kızışırsa Rusya’nın nasıl bir tavır takınacağı belli değil. Diğer yandan Çin hızla güçleniyor ve batı dünyası bu ülkenin süper güç olarak sahneye çıkmasından rahatsız. Bu gerginlik her iki tarafı silahlanmaya zorluyor. Öyle ki savaşlardan uzak duran Almanya bile ordu için 100 milyar Euro ayırdı. Bazı analistler nükleer silahların sayısının artacağını söylüyor ve mutlaka artacaktır da. 

Maalesef devletler zenginleştikçe daha da hırçınlaşıyorlar. İki dünya savaşı da yokluk değil varlıkların paylaşımı üzerine yapılmıştı. Şimdi benzer şartlar yine oluşmuş durumda. Bu şartlar altında tek çare silahlanmak olacak ve her ülke silahlanıyor. Ama silah almakla üretmek aynı şey değil. Alırsanız kaynaklarınızı başkalarına verip fakirleşirsiniz. Fakat üretirseniz hem silahları satarak para kazanırsınız, hem kendi silahlarınızı düşük maliyetle temin edersiniz, hem de savaş halinde istediğiniz kadar silah üretirsiniz. Türkiye üretmeyi tercih ederek belki de geleceğini güvenceye almış oldu. Nasıl doğru bir karar verdiği yakında anlaşılacaktır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmethan

Siz de doğru zamanda doğru makale döşenmişsiniz.. Tebrik ediyorum,zira bu kâbil yazılar savunma sanayii camiasına da teşvik olur. Selamlar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23