• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Savunma sanayii yine baş döndürüyor

12 Şubat 2024
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

 

Savunma sanayisinde oldukça yoğun bir hafta geride kaldı. O kadar çok güzel haber vardı ki hepsinin sadece başlığını buraya yazsak bu köşenin alanı yetmez. Ama ne kadarını sığdırabilirsek o kadarını yazacağız ki millet olarak gururlanalım ve biraz moral bulalım. 

Bir hafta içinde bu kadar çok gelişme olmasının bir nedeni Suudi Arabistan’da düzenlenen savunma fuarı World Defense Show’du. Türk firmaları fuarı adeta domine ettiler. Özellikle TUSAŞ ve Aselsan gibi önde gelen firmaların yaptıkları anlaşmalar dikkat çekiciydi. Çoğunun detayı açıklanmasa da, gelen bilgilere göre Aselsan, Suudi Arabistan’a Marlin insansız deniz aracı satabilir. TUSAŞ ise Suudilerle birlikte T625 Gökbey helikopterini üretecek. Henüz envantere girmeyen bir helikopter için büyük başarı. 

TUSAŞ ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) savunma sanayi firması olan EDGE Group ile de bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın detayları hakkında fazla bir malumat yok ama Temel Kotil’in EDGE Group CEO’suyla çektiği fotoğrafta elinde tuttuğu plaket üzerinde KAAN jetinin olması akla BAE’nin KAAN projesine ortak olma ihtimalini getirdi. Gerek akademik gerekse de gazete yazılarında defalarca yazdık ve tekraren bir daha yazalım; Dost ülkeler KAAN’ın üretimine ortak olmak zorunda. Yakın dönemde ne Suudiler Eurofighter alabildi ne de BAE’liler F-35 alabildiler. Oysa KAAN’ın satışında herhangi bir tahdit olmayacak. Çünkü KAAN’da onların da ortaklıkları olacak. 

Bahsini yaptığımız fuar, Baykar’ın Suudi Arabistan’da açacağı drone fabrikası hakkında detay vermesinin yanı sıra firmanın ek 60 adet Akıncı SİHA satacağını da ortaya çıkardı. Ayrıca hafta içinde Baykar’ın Kiev’de fabrika yapımına başladığı ve yılda 120 adet Bayraktar TB2 SİHA üreteceği öğrenildi. Yeri gelmişken Baykar’a kamikaze drone üretmeleri tavsiyesinde de bulunalım. Firmalarımızda kapasite olmasına rağmen maalesef ön plana çıkmış bir kamikaze drone modelimiz yok. İmalatta ciddi bir hız sorunu yaşıyoruz. Çok sayıda proje ismi duyuyoruz ama savaş meydanında henüz kendini ispat etmiş model yok. Oysaki hızlı ürün yapma kabiliyetine sahip Baykar Grubu bu açığı kapatabilir. 

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Mısır’a da SİHA satılacağını söyledi. Böylelikle Ortadoğu’nun önde gelen tüm Arap ülkelerine SİHA satılmış olacak. Ancak en önemli haber Türkiye’nin Amerika’dan SİHA’lar için F-16’larda ve KAAN’da kullanılan F110 motorunu istediğine dair dedikoduların daha da çok dillendirilmesi oldu. Görünen o ki dedikodular gerçek. 

Mevcut SİHA’ların motorları çok büyük olmadığı için en fazla 1.5 tonluk silah yüküyle uçabiliyorlar. Ancak F110 motoru kullanılırsa 7 tona kadar yük taşınabiliyor. Hız ise üç katına çıkıyor. Eğer F110 motorları kullanılırsa bir nevi insansız F-16 veya KAAN üretilmiş olacak -ki bu da Türk savunma sanayisini rakiplerinin önüne geçirecek. Amerikalılar F110 verir mi bilinmez ama muadil yerli motorun tasarımına başlandığına göre insansız jetimizi en geç 10 yıl içinde görmek mümkün olacaktır. 

Son bir haberle bitirelim. Geçen yıl savunma şirketlerinin aldıkları sipariş miktarı 10,2 milyar dolar oldu. Yani ihraç ettiklerinin iki katı kadar sipariş aldılar. Bu yılki rakamların daha yüksek olması bekleniyor. Türk mühendisliğinin geldiği son noktanın ne kadar yukarıda olduğunu gösteren savunma sanayindeki başarılar, eğer bir müdahale olmazsa bundan sonra daha da artacaktır. Sektörün hayati olması ve ürünlerinin katma değerlerinin yüksek oluşu Türkiye’yi de yukarıya taşıyacaktır. Nereden nereye… İlk milli piyade tüfeğini daha 10 yıl önce (18 Mayıs 2014) envantere almıştık. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

uydurmayın

Türkiyenin Kamikaze dronu yok mu?Alpagu,Kargu,Deli,Azap ı duymadın herhalde

uydurmayın

Iha için F110 motoru mu? İha'da 28bin libre motor mu kullanılır. Art yakıcısız 10bin libre yeter de artar.Kızılelmada suan 5000 libre kullanılıyorTf-10.000 zaten bunun için geliştiriliyor
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23