• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
15 Temmuz 2019

S-400’ler ve Suriye’ye yeni operasyon

S-400’ler nihayet geldi ve ‘Gelmeyecek’, ‘Türkiye’nin üzerine gidersen cayar’ ve ‘Erdoğan blöf yapıyor’ diyenler ters köşe oldular. Şimdilerde, sadece kamyonların geldiğini veyahut füzelerin menzilinin 400 km değil 250 km olduğunu söyleyerek olan biteni kabullenemeyip kendilerine bir avuntu arıyorlar. Belki de tam avunamadıkları için Türkiye’nin NATO’ya ve Amerika’ya meydan okuduğunu yazmaktan da geri durmuyorlar. Hatta CNN, Türkiye’nin ABD uçaklarını vurmak için üretilmiş olan füzeleri aldığını yazdı. Sanki Türkiye Patriot alsa ve isterse -ki öyle bir niyeti yok- Amerikan uçaklarını vurmayacakmış gibi. Maksat Amerikan hükümetini ambargo uygulamaya zorlamak olduğu için her türlü saçmalığı manşetlerine taşıyorlar.

Bundan sonra diğer NATO ülkeleri de Rusya’dan silah almak isterse Amerika karşı koyamayacak. Çünkü her seferinde Türkiye’nin aldığı S-400’leri referans gösterecekler. ABD NATO dışı ülkelere (Hindistan, S. Arabistan, vs.) ise hiç sesini çıkaramayacak. Türkiye gerçekten çok kötü(!) örnek oldu diğer ülkelere. Amerikalılara bunun sorumlusunun kendileri olduğunu anlatırsanız anlarlar ama önce dinlemeleri gerekiyor. Çünkü dinlemeyecek kadar kibirliler. Onlar müttefiklerinin neden kendisinden kaçtığını sorgulamazlar. Sadece kaçmaya odaklanırlar. Siz binlerce kez Türkiye’ye Patriotlar verilmediği için S-400’e yöneldiğini söylesiniz de dinlemezler. Trump bile Türkiye’nin haklı olduğunu söyledi ama Senato ve Kongre yine de ambargo uygulayacağını söylüyor. Dediğim gibi; sebeplerle ilgilenmiyorlar.

Peki, ambargo uygularlar mı? Karizmaları füze ile vurulduktan sonra uygulamaya yelteneceklerdir. Doğrusu onların ambargoları kısa vadede zarar verse de uzun vadede Türkiye’nin lehine olur. Belki bu sayede yeni yerli silahlar üretilmiş olur. Ancak ambargoları uzun süreli olmaz. Çünkü Türkiye savaşmadığı için ne F-35’lere ne de diğer silahlara acil ihtiyacı var. Amerika’ya sattığı ve Amerika’dan aldığı bazı parçalar var ama bu zararın tam karşısında da S-400 gibi sofistike füzeleri almak gibi bir kâr var. Ayrıca ambargolarda inat etmek Türkiye’yi yeni arayışlara iter ki Amerika bu kadar da ileri gidemez. 

Aslında S-400’ler Türkiye’den çok Amerika’nın gündemini meşgul ediyor. Türkiye bugünlerde Suriye’nin kuzeyinde kendisine bir devletçik kurmuş olan PKK/YPG ile meşgul. Yeni bir operasyon yapılacakmış gibi sınıra asker yığılıyor. Bundan önceki yazılarımdan birinde Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmek için elinde daha güçlü sebeplerinin olduğunu yazmıştım. Hatta ırkçı bir gazete benim mültecileri teröristlerden daha tehlikeli gördüğümü yazmıştı. Eğer ne yazdığımı anlamıyorlarsa peşinen söyleyeyim; mültecilerin başımın üstünde yeri var. 

O gün dediğim gibi Amerikalıların girmeyin diye uyardığı bugün de diyeceğim şudur ki; Hükümet Suriye’ye giriş sebebi olarak terörün yanısıra 3,6 milyon Suriyeli mülteciyi de göstermeli. Mültecilerin malına mülküne Esad veyahut PKK/YPG el koydu. Bugün dönmek isteseler bile kalacakları bir yerleri yok. Ayrıca başlarına yeniden bombalar yağdırılarak tekrar Türkiye’ye dönmeye zorlanacaklar ve onlar da mecburen dönecek. Dolayısıyla, Türk hükümeti mültecileri evlerine geri göndermek için operasyon yapmak zorunda olduğunu, karşı çıkanlara bir kısım mültecileri kendi ülkelerine gönderebileceğini, mülteci yükünü PKK/YPG ve Esad terörü yüzünden taşıdığını, bu yüzden Suriye’ye girmeye mecbur olduğunu söylemeli. 

Orada askerlerimiz var diyen Amerikalılara ise; neden NATO toprağı Türkiye’yi değil de düşman toprağını koruduklarını, bunun düşman tarafında olmak manasına gelip gelmediğini, yoksa Amerika’nın Türkiye’ye düşmanlık mı beslediğini sormalı. Ayrıca Türkiye Rusya’dan S-400 alınca NATO müttefikliğine aykırı davrandığını söyleyen Amerikalılar Türkiye’nin düşmanlarını neden Türkiye’ye karşı savunduklarını da cevaplamalılar. Hükümet daha da ileri gidip Türkiye ile İsrail savaştığında NATO üyesi Amerika’nın kimin tarafını tutacağını da sorabilir. Ya da cevabı belli bu soruyu şimdilik sormayıp konuyu dağıtmasın. Sonuç olarak; terör örgütü Suriye’de, Suriyeliler burada. Türkiye teröristleri çıkarıp yerine Suriyelileri yerleştirmek istiyor. Her şey bu kadar net. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23