• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
17 Şubat 2020

Özgür İdlib devleti

İdlib’te militanları temizlemek bahanesiyle çoluk çocuk demeden önüne geleni bombalamalar ve yerlerinden etmeler devam ediyor. Esed rejimi, İranlı, Lübnanlı ve Iraklı Şii teröristler ve dahi PKK/YPG Rusların hava desteğiyle taş üstünde taş bırakmıyorlar. Bu kadar şer güç tek millet olmuş, bir zamanlar beraber yaşadıkları komşularını katlediyorlar. O komşuların görünen tek farkı Sünni olmaları. Yoksa aynı dili konuşurlar, aynı topraklarda yaşarlar ve aynı ırka mensupturlar.

PKK ise ırk olarak ayrı olsa bile Esedciler gibi seküler bir yapıdır. Hatta sırf laik takıldıkları için bizdeki bazı ahmakların bile sempatisini kazanmışlardı. PKK/YPG göründüğü kadarıyla özerklik karşılığında Esed’in yanında savaşıyor. Aslında her zaman beraberlerdi. Eğer aralarında bir işbirliği olmasaydı neden İdlib bombalanır da Kobani bombalanmaz? İdlibliler bölücü teröristler de (!) YPG değil mi? Demek ki Esed’in gözünde değil. 

Amaçlarına gelince; tek dertlerinin Suriye’de Sünni bırakmamak olduğu gün gibi ortadadır. Bugün Türkiye’deki 3.6 milyon Suriyelinin nerdeyse tamamı Sünnidir. Kalan Sünniler ya Lübnan ve Ürdün gibi komşu ülkelere sığındılar, ya diğer ülkelere göç ettiler, ya da İdlib bölgesinde toplandılar. Hepsinin sayısını toplasanız tüm Sünnilerin toplamana eşittir. Eğer ki İdlib’tekiler de göçe zorlanırsa Suriye Nusayrilerin kontrolünde kalacaktır. YPG’ye ise özerklik verilecektir. Göçe zorlanan halkın cürmünü ise başkaları çekecektir.

Suriye’de İran’ın destek verdiği ve Esed’in uygulamaya koyduğu bir Sünni temizliği var. Öyle ki halkın mezarları bile yağma ediliyor. Halk Esed’in zulmü altında öleceğine, çaresizce göç etmek durumunda kalıyor. Bu saatten sonra Esed’in zulmü altında yaşayamazlar. Yaşamayı kabul etseler bile Esed hepsini katledecektir. Bu yüzden yeni ve kalıcı çözümler önermek gerekiyor. 

Bu önerilerden biri Esedsiz bir Suriye’de İdlib bölgesinde özerk bir devletin kurulmasıdır. Ancak Esed gidici olmadığına göre bu çözüm uygulanamayacaktır. Esed’in varlığı durumunda özerkliğin mümkün olması için sağlam bir uluslararası baskı gerekir ki böyle bir baskı da mümkün görünmüyor. Amerika yıllardır Suriye’nin doğusunda PKK’yı destekliyor. Fakat İdlib için bir kez bile uçak kaldırmadı. Medyası bile hâlâ YPG için ağıtlar yakarken İdlib’i görmezden geliyor. 

Öte yandan; İdlib fiili olarak Esed rejiminden kopmuş durumda. Militanlar aktif olarak savaşırken, şehri ve mücavir alanını yönetecek ve oraya hizmet götürecek bir yönetim hiç olmadı. Bu durum saldırılardan önce de böyleydi, şimdi de böyle. Ancak bundan sonrası için devletvari bir yapıya geçilmesi elzem hale geldi. Bu yapı ne Esed’e ne de Türkiye’ye bağlı olamayacağına göre bir devlet olarak ortaya çıkmasının olabilirliği üzerinde düşünmeye başlamak gerekiyor. Eğer ki bir gün mülteciler geri dönecekse bile otoritenin olmadığı bir yerde yaşamaları zor olacaktır. Oysa bir siyasi otorite olursa mültecilerin dönüşü daha da kolay olacaktır. Çünkü döndükleri zaman güvenlik ve sosyal hizmetleri sunan bir yapı bulacaklardır. 

Aslında bu öneri Suriye’yi mezhepsel olarak bölmüş olacak ama mezhepçilikten mağdur olanları korumanın başka bir yolu bulunmuyor. Gönül isterdi ki Müslüman bir ülke bölünmesin. Ancak ülkeyi yönetenlerin Müslüman olduğu şüpheli bir ülkede başka da çare kalmıyor. Türk hükümeti ve uluslararası aktörler bu konu üzerinde sesli ya da sessiz düşünmeye başlamalı. Türkiye ilk iş olarak tüm bu anlatılanlardan bağımsız olarak muhaliflerin kontrolündeki bölgeler için bir lider ve kabine ataması yapmalı. Bu görevi gayet güzel şekilde başaracak Suriyeli veya Suriye kökenli çok insan var. Sonrası ise şartlara göre şekillenir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Suriye'yi mezhep olarak bölmek mi istiyorsunuz. Allah akıl versin.
 • Yanıtla

Ali

Siz suriyeye 2 bin asker koydumuz. Esad da size 4 milyon mülteci koydu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23