• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
10 Ağustos 2020

Ortadoğu; Osmanlı barışı yoksa savaş vardır

Gün geçmiyor ki Ortadoğu’dan kara haberler gelmesin. En son Beyrut limanında yaşanan patlama yüzlerce ölüme ve yıkıma neden oldu. İnsan gerçekten üzülüyor. Ancak patlamadan hemen sonra Beyrut’taki patlama ile ilgili olarak “Osmanlı gideli beri Ortadoğu’da huzur kalmadı” şeklinde bir paylaşımda bulunduğumda bazı Araplar, Ermeniler ve Yunanlılar tepki gösterip Osmanlı’nın kendilerine yaptıkları kötülükleri (!) sayıp küfür ettiler. Olay Beyrut’ta oluyor ama tepkiyi en çok Yunanlılar ve Ermeniler veriyor. (Bazı) Araplarsa Osmanlıyı sömürgecilikle suçladılar. Ancak aynı kişiler Beyrut’u ziyaret eden ve fakat beraberinde bir kiloluk yardım malzemesi bile getirmeyen Macron’u yere göğe sığdıramadılar. 

Bilmiyorlar ki Türkiye hiçbir Müslüman ülkenin düşmanı değildir. Düşmanlığı karşı tarafın otoriter rejimleri güdüyor. Mesela Suudilerin Türk düşmanlığı için yaptıklarının haddi hesabı yok. Son birkaç günde öğrendik ki veliaht prens Muhammed Bin Salman (MBS) meğerse Rusya’nın Suriye’ye müdahalesi için epey bir uğraşmış. Bunu başka bir Suudi’nin Amerika’da açtığı davadan öğreniyoruz. MBS ayrıca Kaşıkçı’yı İstanbul’da doğradıktan sonra Kanada’da başka bir vatandaşı daha öldürmeye çalışmış. Aslında Washington’da da bayan bir gazeteciyi elçiliğe davet edip öldürteceklerdi ama Kaşıkçı’dan dersini alan kadın gazeteci Suudilerin o dönemki kadın büyükelçisinin davetini kabul etmedi. Başka bir Suudi ise vatansever olmamakla itham edilmemek için hergün Türkiye aleyhine twit attığını yazdı. 

Mısır’da durum daha da vahim. Sisi devlet terörü estirip halkını idam etmekte, hapislerde çürütmekte veya korku içinde yaşatıyor. Ama sponsorlarından aldığı paranın ve desteğin hakkını vermek için Türkiye’ye dalaşıyor. Güneyde Etiyopya kendisine meydan okurken veyahut DEAŞ Sina yarımadasını ele geçirirken sesi çıkmayan Sisi, Libya’da Türkiye’yi durduracak hamleler yapıyor. Bu da yetmezmiş gibi Yunanlılarla deniz anlaşması yapıyor. Zannımca Türkiye Mısır’la durduk yere herhangi bir çekişmeye girmez ama çok rahatsız edilirse Mısır’ın kuru kalabalıktan müteşekkil ordusuna ders vermekten çekinmeyecektir. 

Öte yandan; gerek Suudilerin gerekse de Sisi’nin ipini elinde tutan BAE ikinci defa sıçrayıp üçüncüsü için zıplamayı bekleyen çekirge gibi. Türkiye BAE’den intikam alacağını ayan beyan söyledi. İntikama kadar bu korku yeter mi bilinmez ama Ortadoğu’yu karıştıran ve Türkiye’nin düşmanlarını finanse eden bu küçük ülke de Türkiye’nin tokadını yemek için elinden geleni yapıyor. 

Türkiye bunlara ne zaman dişini gösterse hemen propagandaya sarılıp Türkiye’nin Yeni-Osmanlıcılık ideolojisi güttüğünü yayarlar. Suriye asıllı akademisyen Mervan Kabalan’ın El Cezire’de yazdığı gibi, Türkiye yayılmacı bir politika gütmüyor. Tam tersi kendi hakkını ve çıkarlarını korumak için savunma pozisyonu alıyor. Bunu yaparken ordusunu da kullanıyor ama hasımlar silaha sarılırken diplomasi ile sorunlarını çözecek değil herhalde. 

Başa dönersek; Türkiye emperyalizm peşinde değil. Osmanlı barışını (Pax-Ottomana) yeniden ikame etmek gibi bir niyeti de yok. Hem böyle bir gücü de yok. Fakat çözüm de Osmanlı benzeri büyük bir gücün bölgeyi yönetmesinde. Çünkü Ortadoğu’ya barışın Arap diktatörlerle gelmeyeceği muhakkak. Eğer Ortadoğu’nun tüm şehirleri yıkılmışsa bunun sebebi Arap diktatörlerdir. Irak, Suriye, Yemen, Libya, Lübnan ve Mısır harapsa sebebi Osmanlının varisi Türkiye değildir. Gönül isterdi ki Abbasi Devleti benzeri büyük bir Arap devleti tüm Arap dünyasını yönetsin ama ufukta öyle bir ihtimal görünmüyor. An itibariyle tabiri caizse develer (çok azı hariç) bir eşeği takip ediyor

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Furkan

Bu BAE ve Suud ile eskiden gayet iyiydik ne oldu da böyle olduk. Arap ülkelerinden bir tek Katar ile iyiyiz, oranın yönetiminin de Suudlardan farkı yok, hanedanlık. En büyük Arap ülkesi ile çok kötüyüz, Mısır ile. Yok darbeydi, yok diktatörlüktü vs. bunları bırakıp ülkemizin çıkarına bakmamız gerekmiyor mu? Sisi gidinceye kadar koskoca Mısır'la düşman mı olacağız. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23