• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
05 Nisan 2021

Müslüman ülkeler terörle ortak mücadele etmeli

Geçtiğimiz günlerde DEAŞ’la bağlantılı olduğu söylenen Ensarul Sünne isimli örgüt, Afrika ülkesi Mozambik’in Palma kasabasına saldırdı ve en az 50 kişiyi öldürdü. Son 5-6 yılda 2500 kişinin çatışmalarda öldüğü söyleniyor. Mozambik hükümeti zayıf olduğu için militanlarla baş etmekte zorluk çekiyor ve yurtdışından destek istiyor. Nitekim ABD, Fransa ve Portekiz askeri birlikler göndererek şehrin çoğunu DEAŞ’lı teröristlerden temizlediler. 

Bu yazının konusu Müslüman ülkelerin DEAŞ gibi herkesin terör örgütü olarak kabul ettiği sözde İslami silahlı gruplarla mücadele için bir kurum oluşturması ve mezkûr kurum üzerinden terör örgütleriyle mücadele edilmesini önermekti. Mücadele sadece herkesin hakkında terör örgütü olduğuna dair hemfikir olduğu örgütlerle yapılacak. Aksi taktirde Ortadoğu’da en ilerlemeci ve şiddetten uzak olan Müslüman Kardeşler bile terör listesine alınır ve üzerine gidilir. 

Mücadele ise askeri ve ekonomik güç kullanılarak yapılacak. Mesela Mozambik’e Katar’ın uçakları ve Bangladeş’in askerleri/danışmanları gönderilirken, finansmanını da Suudiler yapacak. Terör örgütü temizleninceye kadar çatışmalara devam edilecek. Çünkü bu tür örgütler sadece terör estirmekle kalmıyorlar, aynı zamanda İslam’ın imajını da kirletiyorlar. Bizler ne kadar örgütlerin İslam’la ilgisi yok desek de örgütler Allah için savaştıklarını iddia etmekte ve bu temelsiz iddia İslam düşmanları tarafından istismar edilmektedir. 

Dinimize yapılan bu tür saldırıları önlemek Müslüman ülkelerin görevidir. Neticede militanların tamamı Müslümanlar ve çoğu Müslüman ülkelerin vatandaşılar. Tabii ki devletler onların terörize olmasını istemez. Ancak bir tehdit haline geldikleri vakit onları bir şekilde etkisiz hale getirmek devletin görevidir. 

Fakat Mozambik’teki saldırıyla ilgili araştırma yapınca Müslüman devletler tüm imkânlarını seferber etseler bile çok zorluklarla karşılaşılacağı görülüyor. Çünkü madalyonun bir de öbür ucu var. Militanları terörize eden tek sebep Selefilik ve benzeri radikal fikirler değil. İşin içinde işsizlik, yoksulluk ve gizlice sürdürülen sömürgecilik var. DEAŞ’ın işgal ettiği Palma kasabasının olduğu bölge olan Cabo Delgado ilinde zengin doğalgaz yatakları var ve gazı Fransız Total şirketi çıkarıyor. Total bugüne kadar 23 milyar dolarlık yatırım yapmış. Total Mozambik’te yabancı sermaye olarak değil, Fransız devletinin sömürü aracı olarak duruyor. Fransa bu yüzden çatışmalardan hemen sonra asker gönderdi. 

Mozambik’te ayrıca Rus paramiliter grubu Wagner’den 200 asker, Güney Afrika’dan iki paralı asker grubu, Amerikan askerleri ve İngiliz özel kuvvetleri var. Hepsinin Mozambik’i çok düşündükleri için orada olduğuna inanmak zor. Kötü niyetli olduklarından şüphemiz yok ama suçlamak bir çözüm olmayıp sadece seyretmektir.

Batı dünyasının doymak bilmeyen iştahı yüzünden devam ettirdiği sömürüyü azaltmak veyahut tamamen bitirmek için mezkûr kurumun varlığı elzemdir. Belki de sırf oynanan oyunları bozmak için bahsini yaptığımız ortak kuruma ihtiyaç vardır. Bugün Mozambik’te biraz Müslüman askeri danışman olsaydı fena olmazdı. Hem durum tespiti yaparlardı, hem de çözümler üretirlerdi ve gerekirse müdahale edilmesi için tavsiyede bulunurlardı. 

Ayrıca aynı kurumun yönlendirmesiyle DEAŞ’ın olduğu her yere sevkıyatlar yapılır ve terör örgütünün kökü kazınır. Bunun yanında (emekli bir Paşanın da belirttiği gibi) ilgili kuruma bağlı birlikler Müslüman ülkelerde barış gücü görevi de görebilirler. Mesela Türkiye o birlikleri Suriye’de konuşlandırabilirdi. Böylelikle Türkiye veya Suriye rejimiyle sorun yaşayan gruplar tarafsız ve iyi niyetle gelmiş askerlere ses çıkarmazlardı. Çünkü şu halde barış amaçlı gelecek olan yabancı askerler olmadan Suriye’de barış tesis edilemez. Eğer ki askerler Endonezya, Pakistan veya Malezya gibi Müslüman ülkelerdense barışın kalıcılığı daha kesin olur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SERKAN

Sadece deaş değil, PKK ve uzantıları ile Fetö örgütü uzantılarına karşı da aymı şekilde birlik içinde hareket etmelidirler.
 • Yanıtla

Can

Müslüman ülkeler birbirine düsman baska konularda bile hemfikir olamiyorlar terör grubu konusunda mi olacaklar. Hayal bunlar. Iran suriye irak misir suudiler ile akp arasindaki iliskiler limoni hatta düsmanca degil mi. Asil sorun ümmetin yasadigi topraklarda demokrasiden baska her türlü baski otoriter ve yolsuzluklar rejimler varligi ve buna sesiniz cikarmamanizda sirf müslüman devlet baskanlar diye. Tek bati ikiyüzlü demek ile eksik kaliyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23