• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
14 Ekim 2019

Kimlerle savaşıyoruz?

Son birkaç yıldır Suriye’nin kuzeyini işgal edip bölgede bir PKK/YPG devleti kurmak isteyen Amerika’nın Türkiye’yi işgalci olmakla suçladığını biliyor musunuz? Amerika ile adı konulmamış bir savaş içindeyiz. Bu savaşta ABD, askeri olarak YPG üzerinden bir savaş veriyor. Askeri bağlamın dışında ise tam bir savaş var. Amerikalı gazeteciler Kamışlı’dan yayın yapıp utanmadan ‘burada etnik temizlik var’ diyorlar. Ama katledilen insanları gösteremiyorlar. Nerdeyse tüm yayınlarda ‘Türkiye Kürtleri vuruyor’ diye yayınlar yapılıyor. Hangi Kürtler bunlar? Türkiye’dekiler PKK’nın kaçırdığı çocuklarını istiyor. Irak’takilerle zaten sorun yok. İran’dakilere erişim yok. Suriye’de ise sadece PKK/YPG ile mücadele ediliyor. Nerdeyse tüm PKK’lılar Kürt olabilir ama Kürtlerin çoğu PKK’lı değil ve destek de vermezler. Ama dertleri bu değil. Amaç hem PKK/YPG’yi masum göstermek, hem de Türkiye’yi şeytanlaştırmak. 

İddialar yalan olunca bilmeden kendi yalanlarını da deşifre ediyorlar. Mesela SDG’nin bir Kürt-Arap karışımı bir örgüt olduğunu söylüyorlardı. Şimdi ise Türkler Kürtleri öldürüyor diyorlar. SDG içinde Arap da varsa neden ‘Kürtleri ve Arapları öldürüyorlar’ demezler? Arapların kıymeti mi yok, yoksa sayıları mı az? Biz biliyoruz ki sayıları az. Ayrıca YPG’nin SDG olarak yeniden isimlendirildiğini bizzat kendi generalleri söyledi. Öte yandan; ABD Ulusal Güvenlik Ajansından bir yetkili amaçlarının bölgede ikinci bir İsrail kurmak olduğunu bizzat Amerikan gazetelerine söyledi. Hem İsrailliler de YPG saflarında savaşmak için dilekçe veriyorlarmış. 

Niyetler bu kadar belliyken Türkiye olan biteni öylece seyir mi etmeliydi? Bazılarına göre evet. Mesela Türkiye’nin solcuları ve HDP’nin oylarına bel bağlayan CHP öyle düşünüyor. Öyle azıttılar ki Türk askeri için hayatını feda eden ÖSO mensuplarına ‘terörist’ deyip askerimize kurşun sıkan PKK’ya karşı sessizler. Çünkü PKK da kendileri gibi sol tandanslı. Örgüt ne zaman köşeye sıkışsa barıştan bahsederler. Örgüt eylem yaptığındaysa hükümeti suçlarlar. Şuraya yazalım; PKK’nın Türkiye’ye olan düşmanlığı bir gün bitse bile bağnaz Türk solunun bitmez. 

Tıpkı bazı Arap rejimlerin bitmeyen düşmanlığı ve ahmaklığı gibi. Türkiye operasyona başlar başlamaz Arap (Diktatörler) Ligi Türkiye’yi kınadı. Oysa daha düne kadar ÖSO içindeki belli gruplara destek veriyorlardı. Hatta Suudiler 2016’ta YPG’ye birlikte operasyon yapmaktan bahsediyordu. Tüm bunlar bir yana, Erdoğan’ın kurmak istediği bölgede kendi soydaşları, yani Araplar yaşayacak. Bir kez daha yazalım. İnşa edilecek yerleşim yerlerinde Suriyeli Araplar yaşayacak. Ancak Diktatöryal Kardeşliğin umurunda değil. Herhalde operasyon diğer bir dikatörün ülkesinde yapıldığı içindir. 

Türkiye’nin derdi Kürtler değil ve olamaz da. Türk ordusu geçmişte de PKK’yı takip için Irak’a girdi. Sonra Öcalan’ı kovdurmak için Suriye’yi tehdit etti. Öcalan çıkmasaydı belki Suriye’ye savaş açacaktı. Şimdi sınırın dibinde bir devlet kurarken buna müsaade etmesi mi bekleniyor? Sessiz kalmak 35 yıllık mücadeleden mağlubiyetle ayrılmaktır ki 100 yılın ardından toprak kaybetmek bu ülke için hezimet olur. 

Diğer yandan bu operasyona gerek olmayabilirdi. Trump yeşil ışık yaktıktan bu yana YPG’nin tavırlarına özellikle dikkat ettim ve gördüm ki ABD, AB, Rusya ve Esad dahil herkesten destek istediler. Bir tek Türkiye ile görüşme talebinde bulunmadılar. Oysa bölgede Türkiye’siz hiçbir plan hayata geçirilemez. Ne Türkiye ABD korkusuyla müdahaleden çekinir, ne de ABD Türkiye’ye rağmen YPG’yi korur. Amerikalılar basit bir hesapla kazanç ve zararlarına bakıp kazancın bol olduğu seçeneği uygular. Hal böyleyken tek çare Türkiye’ye düşmanlık beslemek yerine dostluğunu talep etmektir. Eğer bugün PKK/YPG’nin kapısı çalınıyorsa onlar Türkiye’nin kapısını çalmadığı içindir. Türkiye’nin düşmanlığını gördüklerine göre dostluğunu da sınayabilirler.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ORHAN İNAN

İÇERİDE OYNANAN ONCA OYUNUN ,YAPILAN DARBE GİRİŞİMLERİNİN HEDEFİ CUMHURBAŞKANINI BULUNDUĞU MEVKİDEN UZAKLAŞTIRMAK İDİ..O NUN DA SEBEBİ ,İŞTE BU GÜN OLANLARIN OLMAMASI VE TÜRKİYE'NİN ABD GÜDÜMÜNDE YENİDEN ORTADOĞUYU ŞEKİLLENDİRME ÇALIŞMASINA KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEK SAĞLAMASI İDİ..BUNU BAŞARAMADILAR.ABD MANDACISI FETÖ VE SİYASİ GRUPLAR ÇILDIRDI..OLMADIK BİRLİKTELİKLER OLUŞTURULDU..KÜRTÇÜ MİLİTANLAR İLE TÜRKÇÜ OLDUĞUNU İDDİA EDENLER VE ULUSALCI GÖRÜNENLER HEPSİ BİR ARAYA GELİP OPERASYONLAR DÜZENLEDİLER..BU ÜLKE BÖLÜNÜR İSE DÜNYA MAZLUMLARININ UMUTLARI YOK OLUR..SON KALE BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ VERİR İKEN DUYARSIZ KALMAK ,İHANET İLE EŞDEĞER..ALLAH(CC) ORDUMUZU VE SURİYELİ MÜCAHİTLERİ MUVAFFAK KILSIN,İNŞALLAH..
 • Yanıtla

Sher Ez

Sende yazdıgın bu yalanlara inanabiliyormusun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23