• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
05 Ekim 2020

Karabağ, soykırım ve Batının ikiyüzlülüğü

Dağlık Karabağ’da Ermeniler bugüne kadar görmedikleri bir Azeri saldırısı altında perişan bir vaziyette işgal ettikleri toprakları ellerinde tutmak için amansızca, haksızca ve lüzumsuzca bir direniş gösteriyorlar. Öyle ki askerleri kaçmasın diye ayaklarını ve ellerini mevziye veya aracın direksiyonuna kelepçeliyorlar. Böylelikle Ermeni askerlerinin kaçma ihtimali varsa bile bu fırsatı onlara çok görüyorlar ve kendi elleriyle soykırıma uğratıyorlar. 

Mevcut çatışmalarla ilgili anahtar kelimelerden biri ‘soykırım’. Ermeniler 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Osmanlıya karşı isyan hareketleri başlatmış ve İkinci Dünya Savaşında düşmanla işbirliği yaparak bulundukları bölgedeki Müslümanları soykırımdan geçirmişlerdi. Daha sonra devlet Ermeni çetelerine cevap verince ve kendi güvenlikleri için Suriye’ye sürünce ölülerini soykırıma uğramış gibi lanse ettiler. Sürgün esnasında istenmeyen bazı durumlar oldu ama Osmanlı hükümetinin niyeti soykırım değildi. Yapmak isteseydi sürgüne göndermek yerine yaşadıkları yerlerde de öldürebilirdi. Ancak ‘soykırım’ yıllar içinde dillendirile dillendirile Batıda kabul gördü.

Ermeniler şu anda Karabağ’daki çatışmalar için de soykırım kelimesini kullanıyorlar. Azeri toprağını işgal edenler kendileri. Hocalı’da katliam da yaptılar. Ayrıca 1 milyon Azeri Karabağ’dan sürüldü. Gel gör ki Azeriler topraklarını geri almak için saldırı yapınca yine soykırım kelimesini kullanmaya başladılar. Azerilerin Ermenilerin yaptığı gibi sivilleri öldürdüğü yok. Er meydanında çatışarak topraklarını almaya çalışıyorlar. Ancak Ermenilere sorsanız kendileri yine soykırıma uğruyorlar. 

Bu kelimeyi kendileri suçluyken bile kullanmaları iyi oldu. Demek ki haksız olsalar bile kendi ölüleri için soykırım tabirini kullanabiliyorlar. Bu tavır 1915’teki hadiselerin soykırım olmadığının delili olarak görülebilir. O gün de savaşıp yenildiler ve fakat kendi ölülerini dünyaya etnik temizlik olarak pazarladılar. O günleri görmedik ama başkalarının toprağını işgal ederken verdikleri kayıplara soykırım diyorlarsa, demek ki soykırımı bizim bildiğimiz manada kullanmıyorlar. Bu arada nasıl bir vatan sevgisiyse (!) Ermeni Başbakandan tutun da diaspora Ermenilerine kadar birçok Ermeni ‘Ermenistan’ı kurtarın’ diyor. Kendileri öylece oturacak, başkaları da gelip Ermenistan’ı onlar adına kurtaracak(!). Amerikan kongre üyelerini para ile satın alabilirler ama kimse başkası için ölmez. Bunu anlayamamaları ilginç doğrusu. 

Diğer anahtar bir kelime ‘Batının ikiyüzlülüğü’dür. Rusya Kırım’a veya Gürcistan’a girdiğinde Batılılar Rusya’nın işgal ettikleri topraklardan çıkmasını istediler -ki doğru bir tavırdı-. Ancak işgalci kendi yavruları olunca işgalciden yana tavır koyuyorlar. Örneğin ABD İsrail’in Batı Yaka’yı işgal etmesini açıkça destekliyor. Napolyonculuk oynayan Macron’sa sesini çıkarmıyor. Ne var ki Azerbaycan meşru topraklarını geri almak için savaşırken Azerilerin ateşkesi kabul etmelerini istiyorlar. 

Ateşkes demek Karabağ’ı Ermenilere vermek demek. Eğer çözüm onların (ve dahi CHP’nin) dediği gibi müzakere olsaydı sorun 30 yılda zaten çözülürdü. Çözülmedi ki savaşılıyor. Azerbaycan ateşkes oyununa gelmemeli. Fransa gibi ülkeler ağır bir yenilgi alan Ermenileri kurtarmak için manevra yapıyorlar. Azeriler Karabağ’ı ya bu sefer alırlar ya da bir daha almazlar. Çünkü Rusya çok karışmazken Fransa sadece bağırıyor. Komşularsa (İran’ın ihaneti hariç) Azerbaycan’ı destekliyorlar.

Öte yandan, Azerbaycan’ın Türkiye gibi bir abisi var. Türkiye’nin bir kısmını karşılıksız olarak verdiği silahlar olmasaydı muhtemelen cephede bu kadar başarılı olunmayacaktı. Türkiye Azerilerin Şii kimliğini bile umursamıyor ve kana dayalı kardeşliğe binaen Azerilere sınırsız destek veriyor. An itibariyle hiçbir ülke diğer birine bu kadar çok destek vermez. Azerbaycan bu yüzden kulaklarını tıkayıp topraklarını işgalden kurtarmak için barış için savaşmaya devam etmelidir

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23