• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
16 Eylül 2019

Kalpteki terör

Şiddetin organize bir biçimde, çok sayıda kişi tarafından ve illegal olarak yapılmasına terör deniyor. Bazen olur hak mahrumiyeti ve zulüm insanların devlete karşı başkaldırmasına neden olur. Bu tür bir isyan terör olmamakla birlikte isyanın muhatabı hükümetler tarafından terör olarak algılanır. Terör yaftası hem isyancıları suçlu göstermek, hem de devletin politikalarını meşru göstermek için bir tür mühürdür. Bazen terörü yapan devlettir. Fakat devletin elinde bulundurduğu güç ve imkanlar işlediği suçların terör olarak adlandırılmasına engel olur. Diğer yandan devlet terörüne karşı koyan azınlıktaki grup ise haksız yere terör işlemekle suçlanır. Binaenaleyh, devletler de, belli insan grupları da terör yapabilirler.

Fakat bir de bireysel terör vardır ki bunun üzerinde pek durulmaz. Bazı insanlar haksızlığa uğradıklarında haklarını aramak ya da intikam almak için şiddete başvururlar. Onları terörize eden sebepleri başkaları oluşturmuştur. Fakat mağdur olan da ve sonradan şiddete başvurarak mağdur eden de hakkı yenmiş bu tür insanlardır. Asıl mağdur edenler toplum içinde suçsuz birer birey olarak yaşarken, şiddet kullanan mağdurlar şiddet farkıyla suçlu olurlar. Eğer hakları gasp edilmeseydi belki de sıradan birer vatandaş olacaklardı. Şayet şiddete bulaşmışlarsa; geç de olsa itibarlarının geri verilmesi ve kendilerine bir daha yanlış yapılmaması onları topluma geri kazandırır. Çünkü özlerinde iyi insanlardır. 

Bir de daha doğarken içinde suç işleme güdüsü olan, teröre meyyal insanlar vardır. En ufak bir bahane ile karşısındakinin canına kast edecek kadar acımasızdırlar. Kalpleri sevgi değil kötülük üretir. Eğer ki fiziki güçleri yetmiyorsa suçu gizlice işlerler ya da daha güçlü suçluların yoldaşı olurlar. Onları daha küçükken tanımak için bir ipucu vermek gerekirse; hayvanları acımasızca öldürürler. Ya bir kedinin başını taşla ezerler, ya da yavru köpeği ateşin içine atarlar. 

Bu insan tipi gün gelir bireysel suç işlemekten ya da suç işlemeye imkan bulamamaktan dolayı organize terör örgütlerine katılır. Orada kollektif hareketin ve büyük suçların verdiği haz vardır. Her ne kadar örgüt üyesi olarak tanımlansalar da aslında örgütü kuranlar onlardır veyahut onlarla aynı mentaliteye sahip olan başkalarıdır. Örgüt bir şirket, onlar da ortaklarıdırlar. İstemeden suça bulaşan örgüt üyeleriyse şirketin işçileridirler. 

Eğer ki dağda değil de şehirdelerse, sebebi; ellerine fırsat geçmemesi, yaşlarının müsait olmaması, ya da dağdakinden daha çok terör suçu işliyor olmalarıdır. Mesela dağa çıkmamışlardır ama 10 genç çocuğu ailelerinden koparıp dağa çıkarmışlardır. O 10 teröristin işlediği her suç onların da hanesine yazıldığı için kötülükte dağdakinden üstündürler. Vicdansız ve cahildirler ve cehalet ideolojileri olmuştur. Çünkü dağa çıkan çocukların üzerinde annelerden daha çok hakları varmış gibi davranırlar. Annelerle (ve babalarla) dalga geçerler, tehdit ederler ve ibret olsun diye içlerinden bazılarını kendi çocuklarına öldürtürler. Kendi çocuklarına yaptırmazlar çünkü kendilerinin ki okuyacak ve hayatlarını kurtaracaklardır. Çünkü kendilerinin dava (!) için gösterdiği çaba ve fedakarlık kafidir. 

Dağda veya şehirde olsun, işbu bireysel teröristler var oldukça ve organize hareket edip örgütleştikçe memleketin bir uzvu mikropların istilasına uğramışcasına ağrı yapar ve tüm vücudu rahatsız eder. Bunlar başka tür bir mikropturlar. Her aşı onları yok edemez. En fazla pasifize olurlar. Fırsatını bulduklarında metastaz olup başka bir uzuvda ortaya çıkarlar. Bazen sağdadırlar, bazen solda. Bazen sizinle dost bile olurlar. Belki hata edip onlara uyarsınız. Ama onlar asla size uymazlar. Terör kalplerindedir. Kalpleri sökülmedikçe yok olmazlar.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23