• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
06 Mayıs 2019

İtilaf Devletleri medyayla geliyor

Yabancı medya kuruluşları uzunca bir zamandır Türkçe yayınlarıyla Türk hükümetine karşı muhalif yayınlar yapıyorlar. Amerika’nın Sesi, Deutsche Welle, BBC ve Sputnik derken şimdi de Suudi sermayeli The Independent Türkçe yayın yapmaya başladı. Türkiye’de sözde özgür ve tarafsız medyayı geliştirmek için (artık bu vazifeyi kim verdiyse) Türkçe yayına (muhalefete) başlayan ilgili kurumlar bir okuyucu kitlesi oluşturmayı başarabildiler. 

Hiçbirinin derdinin özgür medya olmadığını biliyoruz. Netanyahu’nun karikatürünü çizdiği için gazeteciyi işten attıran ve gazetemiz Akit’in basımını yasaklayan Almanlar mı özgür medyaya sahip çıkacak? Ya da El Cezire’nin yayınlarını beğenmediği için bürolarını bombalayıp gazetecilerini öldüren Amerikalılar mı? Veyahut yalan makinesi gibi çalışan Rus medyası mı? Peki Suudiler? Gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı önce boğup sonra hücrelerine ayıran onlar değil miydi? Bir bilgi daha vereyim. Yakın zamanda Suudilerin ABD’deki kadın büyükelçisi diğer Suudi bir kadın gazeteciyi elçiliğe davet etti. İddialara göre amacı; kadını elçilikte öldürtmekti. Neyse ki Kaşıkçı’dan ders alan gazeteci teklifi kabul etmedi. Suudiler uslanmış değil ve hâlâ Washington’ın ortasında gazeteci kesmeye çalışıyorlar. 

Mezkûr yayın organlarının hiçbirinin özgür medya gibi bir dertleri yok. Kendilerinde olmayan bir mefhum için mücadele etmelerini beklemek saflıktır. Tek hedefleri var; bir şekilde mevcut hükümeti alaşağı etmek için aleyhte yayınlar yapmak. Şimdi çıtayı daha da yükseltip hep birlikte hareket etme kararı aldılar. Amerika’nın Sesi, Deutsche Welle, BBC ve France24 ortak bir Türkçe Youtube kanalı kurarak hep birlikte saldırıya geçtiler. Elebaşılığını ve finansmanını (5 milyon Euro) Deutsche Welle yapıyor. Daha önce hiçbir neden ve ülke için bir araya gelmediler. Destekledikleri diktatörler oluk oluk kan akıtırken seslerini çıkarmayanlar seçimle iş başına gelmiş hükümete karşı aynı cephede birleştiler. 

Onların medya ittifakı akla Birinci Dünya Savaşındaki İtilaf Devletlerini hatırlatıyor. Tek fark, bu sefer yanlarına Almanları da almış olmaları. Birlikte hazırlayacakları her haberle siyasi ortamı zehirleyip kaos çıkaracaklar. Ve bunu Türkiye’den devşirdikleri sözde muhalif, özde bağnaz gazetecilerle yapacaklar. O gazeteciler ki Kurtuluş Savaşında manda isteyen kişileri andırıyorlar. O dönemde bu ülke bağımsızlık mücadelesi veriyordu. Bugünse yeniden dirilmeye çalışıyor ve fakat müsaade etmiyorlar. 

Tek dişli canavarlar hendeklerini kazıp cepheden atış yapmaya başladıklarına göre beri tarafta da bir cephe kurmak elzem oldu. Dileriz hükümet tehlikenin farkındadır. Bilinmeli ki yabancı medyanın ittifakı basın özgürlüğü için değildir. Bu ülkeye alenen savaş açtılar. Savaş için illa da elde top tüfek olması gerekmiyor. Yayınlarıyla öyle fitneler yayarlar ki gün gelir herkesin elinde silah görürsünüz. 

O günleri görmemek adına erken tedbir alınmalı. Bir çözüm; ilgili lağım kanalına erişimi kapatmaktır. Bu devlet kendisine zarar veren her türlü yayını kesme hakkına sahiptir. Basın özgürlüğü gibi safsatalara inanmamalı. Bir kere onlar bu ülkenin basını bile değiller. Kimse onlara böyle bir görev vermedi. Kimin ülkesinde kimin devletine meydan okuyorlar? Bu ülkenin halkı için gazetecilik yapıyorlarsa neden devletin ilgili kurumundan izin almıyorlar? Başkaları aynısını onların ülkesinde yaptığında engellemeyi biliyorlar. Bu durumda onların da bu ülkede kuralsız gazetecilik yapmalarına izin verilmemeli. Ayrıca dört medya kuruluşunun birlikte hareket etmesi rekabet hukukuna aykırı değil mi?

Diğer çözüm; yaptıklarına aynıyla cevap vermektir. Almanya’da basılan Türk gazeteler Almanca yayına geçmelidir. Gurbetçiler zaten Türkçe haberlere ulaşıyorlar. Önemli olan Alman dilinde Almanlara ulaşabilmektir. Ayrıca İngilizce, Rusça ve Arapça yayın organları kurulmalı. Örneğin TRT Arapça daha aktif kullanılabilir. Rusça ile ilgili bir internet sitesi bile yok. Söz konusu açıklar mutlaka giderilmelidir. Bir vücudu öldürmenin bir yolu silah kullanmaksa diğer bir yolu burnundan mikrop solutup hasta etmektir. Habis medya böyle bir şeydir. Vücudun içine girer, takatsiz bırakır, organlar arasındaki uyumu bozar, krizler ataklar geliştirir ve sonunda vücudu öldürür. Şer ittifakı toplumun vücuduna tam da böyle sızacak. Bir an önce aşısı yapılmalı.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23