• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

İsveçli Ericsson DEAŞ’a, RCELL YPG’ye…

27 Haziran 2022
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Batılı bazı ülkelere ve şu sıralar İsveç’e neden terör örgütlerini desteklediklerini sorduğunuzda size insani nedenler söylerler. Eğer iddialarında ve yaptıklarında tutarlı olsalardı bakış açıları budur deyip geçebilirdik. Ancak perde arkasında ne yaptıkları bir yana, sadece medyada bir araştırma yapıldığında bile durumun hiç de öyle olmadığı görülebilir. 

Mesela daha bu yılın başında İsveçli telekom devi Ericsson’un bir skandalı ortaya çıkmıştı. Skandal, NATO üyeliği sürecinden hemen önce patlak verdiği için pek dikkat çekmedi. Oysa ki konu yine teröre destekti. Ericsson yönetiminin de kabul ettiği gibi; firma 2017 yılında Irak’ta DEAŞ’ın kontrolü altındaki bölgelerde telekom hizmetleri vermek için DEAŞ’a yüklü miktarda rüşvet verdi. DEAŞ Ericsson sayesinde kendi içinde uzun süre kesintisiz iletişim imkanına sahip oldu. 

Mesela Irak içindeki militanlar muhtemelen Ericsson’un sağladığı alt yapı sayesinde birbirleriyle görüşme imkânı buldular. En önemli ve ölümcül kararlar da İsveçli firmanın sağladığı olanaklar sayesinde militanlara eriştirilmiş oldu. Hizmetin içinde internet servisi de olduğu için o baş kesen videolar demokrasi ve insan haklarının beşiği sayılan İsveçli bir firma sayesinde yayılmış oldu. Ericsson bu hizmetten para da kazanmıştır. Yoksa kimse bedavaya DEAŞ gibi bir terör örgütüne hizmet etmez. Tıpkı Fransız çimento firması Lafarge’ın Suriye’de DEAŞ’a çimento temin etmesi gibi. 

Ericsson’un suçları bununla da sınırlı değil. Aynı firma Çin, Cibuti, Vietnam, Endonezya ve Kuveyt’te işlerini rüşvet yoluyla hallettiği için Amerikalılar tarafından cezalandırılmak üzereyken uzlaşmaya gitti ve 1 milyar dolar ceza ödemeye razı oldu. Ericsson’un başka ülkelerde verdiği rüşvetler için de devam eden soruşturmaları var. Acaba İsveçli telekomcular bu rüşveti de insan haklarının gelişimi ve azınlıkların korunması için mi vermişlerdir?

Şüphesiz ki konunun insan haklarıyla ilgisi olmadığı gibi yaptıkları şey de insanlık dışı bir suçtur. Bu aynı zamanda bazı İsveçlilerin mesele çıkar olunca insani duygularını devre dışı bıraktıklarını gösteriyor. Ayrıca sadece FETÖ ve PKK’ya değil, DEAŞ’a da fayda sağladıklarının açık bir delilidir. İnsanın aklına başka şeyler de geliyor. Mesela eğer DEAŞ Batı dünyasına meydan okumayıp sadece Irak ve Suriye devletleriyle savaşsaydı DEAŞ yanlıları Stockholm’de pankart asar mıydı, asmaz mıydı? Muhtemelen asardı. Çünkü artık belli ki İsveç ve birçok batılı ülke maalesef kendisiyle aynı safta duran terör örgütlerine sahip çıkıyor. Eğer mesela PKK/YPG batı karşıtı olsaydı onların da faaliyetleri yasaklanırdı. 

İsveç’te şu anda öyle bir terör muhipliği var ki; medyası bu kritik ortamda bile örgüt liderleriyle röportaj yapmaktan çekinmiyor. Oysa ki teröristlerle yapılan her röportaj terör propagandasıdır. Belki de Türkiye’nin diğer NATO üyeleri tarafından bir şekilde ikna edileceklerini düşünüyorlardır. Yoksa bu kadar cüretkar olmazlardı.

Eğer zihniyet değişmezse mevcut huylarına üye olduktan sonra da devam edeceklerdir. Halbuki NATO dediğimiz kurum askeri bir ittifaktır. Birisine bir saldırı olduğu zaman diğerlerinin yardıma koşmasını gerektirir. Düşmanlar da ortaktır. Birisi çıkıp ben şununla savaşmam ya da şu üye için savaşa girmem diyemez. Sen üye olduktan sonra benim teröristim senin de teröristin oluyor ve sen de benim gibi o teröristlerle mücadele etmek zorundasın. Eğer herkes kendi düşmanıyla savaşsın derseniz o zaman NATO vb. ittifaklara gerek de kalmaz. Şimdi Türkiye çıkıp İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya kabul ederim ama Ruslar bu iki ülkeye saldırırsa destek vermem der mi? Peki İsveç’e ne oluyor da hâlâ terörle bağlantısını kesmiyor? Acaba üstüne bir de Ericsson için rüşvet nev’inden bir ihale mi istiyor?

(Bu arada bu yazıyı bitirirken YPG kontrolünde faaliyet gösteren RCELL isimli operatörün İsveç menşeli olduğunu öğrendik. Kaynak: Medialandscapes.org)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sedatı

pkk, fetö’cü, deaş, ve diğer terör örgütleri, bunların hepsini bu natocular kurup, destelemiyorlar mı!

Teröre destek

Yunan örneği gözümüzün önünde canlı bir şekilde duruyor.Bunları NATO ya aldırdık,şimdi baş düşmanımız konumunda.Değişen bir şey olmadı ,daha kötü oldular .Bu İskandinav ülkelerini veto etmeliyiz,Rusya onlara saldırırsa ,besledikleri teröristler onlara yardım etsin! O zamana kadar haytta kalabilirlerse.Malum,yakında onları bitirmek,cehenneme göndermek için oralara sefer düzenleyeceğiz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23