• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

İsveç’in terör sevgisi

23 Mayıs 2022
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

İnsanoğlu mantığıyla hareket ettiği zaman doğruyu bulabilecek kapasitedir. Eğer yine de yanlışta ısrar ediyorsa ya yanıltılmıştır, ya doğruyu araştırma gereği duymamıştır veyahut doğruyu bile bile yanlış olanı yapıyordur. İsveç’in terör örgütlerine destek vermesine bu zaviyeden bakıldığında yanlış yolda olduğu görülebilir. 

Bugün PKK ve FETÖ mensubu veya sempatizanı binlerce kişi İsveç’te rahatça dolaşabiliyor ve Türkiye karşıtı eylemlere bilfiil veya maddi olarak katılabiliyor. Öte yandan, İsveç hükümeti Suriye’de YPG terör örgütünün kontrolünde olan bölgeye maddi ve askeri destek vermesinin yanı sıra örgüt temsilcilerini Stockholm’de ağırlayabiliyor. Bu tavırda iyi niyet bulmak mümkün değil.

Bugün özerkliğini destekledikleri YPG’nin sözde bölgesi başka bir ülke toprakları üzerinde tek taraflı olarak ilan edildi. İsveç, her özerkliğini ilan eden gruba destek veriyorsa Katalonya bölgesinin özerkliğini de desteklemesi gerekmez mi? Ya da Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığını... Hem özerklik ilan edenlerin kim olduğuna bakmak gerekmez mi? YPG’nin PKK’nın Suriye şubesi olduğunu bilmiyor olamazlar. Bilmiyorlarsa YPG’nin kendisine sorsunlar. Mesela Ann Linde, ağırladığı İlham Ahmed’e sorabilirdi. O da muhtemelen bağımız yok demezdi. 

FETÖ için de durum aynı. Acaba bir ülkeden kaçan her firari zulümden mi kaçmış oluyor? Mesela kaçan bir askerse, neden diğer askerlerin değil de onun kaçtığı sorulabilir. Eğer asker Türkiye’de zulüm göreceğim diyorsa, Türkiye’de gerçekten zulüm olup olmadığı büyükelçilikleri aracılığıyla araştırılabilir. 

Dahası, başka ülkelerdeki zulümden kaçan veya ekonomik nedenlerle göç edenlere nadiren oturum verilirken, bir örgütle bağlantılı olanlara kolaylık tanınması dikkat çekiyor. Doğrusu DEAŞ gibi terör örgütü mensuplarına karşı sert tavır alınıyor. Ancak bu durumda terör konusunda seçici davrandıkları ve kendilerine zarar vermeyen terör örgütlerini kolladıklarını söylersek yanlış olmaz. Demek ki PKK veya FETÖ gibi örgütler sadece İsveç’e saldırırlarsa terör örgütüdürler. Türkiye’ye saldırdıklarındaysa terör örgütü sayılmayı bırakın, bir de faillere sahip çıkılıyor. 

Ancak sorsanız İsveç demokratik ve insan haklarına saygılı bir ülkedir derler. Türkiye’ninse otoriter bir devlet olduğunu söylerler. Fakat ne hikmetse mağdurun değil, mağdur edenlerin insan hakları için endişe ediyorlar. Bugün bir FETÖ veya PKK üyesinden mağdur olamaz. Türkiye de peşine düştüğü için otoriter olmaz. Çünkü 252 insanı öldüren (güçleri yetseydi daha fazlasını öldürürlerdi) FETÖ ile 40 bin kişiyi öldüren PKK’nın üyeleri masum ve mağdur ise üzerinden tank geçen 15 Temmuz şehidi veya bindiği belediye otobüsünde PKK’nın bombasıyla katledilen siviller terörist olurlar. Gerçekten de; eğer terör örgütü mensupları mağdursa onların katlettikleri mantıken zalimdir. Böyle bir şey olabilir mi?

Türk devleti zaten eyleme karışmamış kimsenin peşine düşmüyor. İadesi talep edilenlerin tamamı ya eli kanlı veya kan dökenlere yardım ve yataklık yapmış kişiler. Eğer iade edilmiyorlarsa, bu durumda İsveç teröre destek veren bir ülke olduğunu kendi fiilleriyle ispat etmiş oluyor. Eğer bir de onların masumluğuna inanıyorsa zihniyet olarak teröristlerden farkı kalmaz. 

Türkiye iddialarında ve taleplerinde haklıdır. Türkiye’nin tavrını eleştirip ‘Türkiye’yi NATO’dan atıp yerine İsveç ve Finlandiya’yı alalım’ diyecek kadar ileri gidenler var. Onlara şunu sormalı; Bu iki ülke Sovyetler Birliği Küba’ya nükleer füze yerleştirdiğinde veya Doğu Avrupa’yı işgal ettiğinde neredeydi? ABD o günlerde bu ülkelerden birine füze yerleştirmek isteseydi kabul ederler miydi? O zaman kimi nereden kovuyorsunuz? NATO’nun Türkiye’ye faydası da tartışılır ama kimsenin Türkiye’ye yol vermeye hakkı yoktur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Artık cin şişeden çıktı . Avrupa rahat uyuyamayacak . Ruslar İsveç , Finlandiya dan girip Avrupa içine kadar ilerleyecek . Bunlar ABD nin maşaları Türkiye düşmanları . Terörü bunlar himaye ediyor ya ABD o da aynı .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23