• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
01 Şubat 2021

İnsanı geçmişiyle suçlamak

Türkiye’de bir kamplaşma olduğunu kimse inkâr edemez. Bunun müsebbibinin de ayrıcalıklarını kaybeden bazı seküler gruplarla kamplaşma özelliği kalıtsal olan sol kesim olduğunu söylersek karşı taraf kabul etmese de durum budur. Tersini savunanlar muhafazakâr kesimin kendilerinin hangi haklarını ellerinden aldığını bir bir sıralasın, biz de inanalım. 

Mezkûr kamplaşma hükümet yanlısı ve karşıtı gazeteciler arasında da var. Herkes istediği tarafı savunma hakkına sahip ama taraflardan birini savunmak nerdeyse suç sayılacak. Gazeteci yandaş da olabilir, yoldaş da. Karşı cenahtakileri eleştirmesi en doğal hakkıdır. Ancak saldırmaya ve iftira atmaya hakkı yoktur. Bilhassa insanların geçmişini önüne koyup geçmişte böyle böyle dedin şimdi böyle düşünüyorsun demek kötü niyete girer. 

Bilhassa bazılarının geçmişte veya bugün FETÖ ve PKK ile olan iltisakları üzerinden laf sokmalar daha çok laf sokana zarar veriyor ama o zat bunun farkında olmadığı için hatasını sürdürmeye devam ediyor. İnsanın söylediğinde biraz mantık olacak. Sözün içinde mantık yoksa söz söyleyende izan olduğu şüphelidir. 

Hükümetin FETÖ ile bir dönem gayet iyi geçindiği doğrudur. İki taraf arasındaki kopuş her ne kadar 17 ve 25 Aralık 2013 olarak bilinse de aslında 2010’lara kadar gider. Ak Parti hükümetleri FETÖ’yü bir cemaat olarak bildi ve sahip çıktı. Sonradan dinle bir alakalarının olmadığını öğrenince ayrışmaya başladı. FETÖ hükümetin üzerine gidince de tam bir kopuş oldu. İyi ilişkilerin 2002 ile 2010 yılları arasında sürdüğünü farz edersek, birliktelik 8 yıl sürmüş oluyor. Aynı dönemde muhalefet FETÖ ile sırf örgüt cemaat görünümünde olduğu için kanlı bıçaklıydı. Çünkü bizdeki muhalefet dinden ve dindarlardan hep nefret edegelmiştir. 

Ancak FETÖ hükümete kılıcını çektikten sonra birden örgütle dost oluverdiler. Herhalde FETÖ’nün takıyyeyi kendilerine karşı değil muhafazakâr camiaya karşı yaptığını anlayıp aslında aynı yolun yolcusu olduklarını fark ettiler. Aslında tam da aynı yolda değiller. FETÖ, oy için gönlü hoş edilecek herhangi bir grup değildir. Kürtlere, Alevilere, diğer cemaatlere oy için yanaşabilirsiniz. Çünkü onlar halkın kendileridir. Ancak devleti ele geçirmeye çalışan bir örgüte oy için veya başka bir nedenden dolayı yanaşmak tehlikelidir. Evet, Ak Parti de bir zamanlar birlikteydi ama bu örgüt 15 Temmuz’da başarılı olsaydı sadece hükümeti değil muhalefeti de dize getirecekti. 

Böyle bir örgütle geçmişte birlikteliği olan ve fakat sonradan tavrını koyanlar geçmişleri üzerinden suçlanamazlar. Onlar iyi bildikleri bir grupla beraberlerdi. Oysa ki dün örgüte karşı çıkanlar bugün örgütle yan yana durmaktan çekinmiyor. Eğer dükkândaki tezgâhtar hırsız olduğu için kovulduğunda yandaki rakip dükkân o hırsızı işe alıyorsa kötülüğü kendine yapmış olur. Eski dükkânın sırlarını belki öğrenir ama kendi dükkânını hırsıza karşı koruyamaz. Ve düne kadar sende çalışıyordu bugün benimle çalışmasına karşı mı geliyorsun diyemez. 

PKK meselesinde de öyle. Eğer ki bu ülkeye barış gelecekse ve PKK silah bırakacaksa çözüm süreci gibi projelere destek verilir. Bu PKK destekçiliği değildir. Ancak PKK’nın palazlanmasını sağlayacak bir faaliyette bulunmak veya örgütün uzantılarıyla işbirliği yapmak örgütün işine yarar. Bir örnek üzerinden gitmek gerekirse; PKK’nın Fırat Ajansına konuşmakla Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkması aynı şey değildir. Birisi devlet kanalı, diğeri örgüt kanalı. Osman Öcalan TRT’ye çıkıp PKK’yı suçlarken, Fırat Ajansına çıkanlar meşru hükümeti suçladılar. Yine de Öcalan’ın TRT’de konuşmaması gerekirdi ama ikisi aynı şey değil. 

Bağlamak gerekirse, birisini suçladığınız zaman o kişinin dün ve bugün nerde durduğuna bakacaksınız. Bir de kendinizin dünden bugüne nasıl bir değişim yaşadığınıza bakacaksınız. Dün FETÖ’ye karşı çıkan bugün destekleyemez. Ama dün destek verip de 17/25 Aralık’tan sonra karşı çıkan doğrusunu yapmıştır. Makbul olan bu örgüte hep karşı gelmekti ki bu insanlardan da çok var. Onların duruşları takdire şayandır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nur

Karşısındaki insana diyecek söz bulamayınca yenilgiyi bükemediği bileği öpemeyenlerin kalleşçe tutumudur insanı geçmişiyle yargılamak Ahlaklı insanlar bunu yapmaz
 • Yanıtla

Yavuz

Evet haklısınız fetonun sinsi bir örgüt olduğunu 1990 larda söyleyenler vardı. .Maalesef yine bu solyandançarkli takımların sapla samanı aynı görmeleri ve devamlı her şeye Hayır diye gündemi meşgul etmelerine. Feto denilen İBLİS Şişli havada gizli gizli ağlarını ördü. ......VE HABLEMITOGLU.UĞUR MUMCU .BAHRİYE ÜÇOK GİBİ YÜZLERCE FETO KARŞITI VE TEHLİKESİNİ SÖYLEYEN İNSANLARIMIZI FAİLİ FETO OLAN CİNAYETLER LE ÖLDÜRDÜ. .................... BU CHP BUGÜNDE FETONUN SİYASİ AYAGİDİR. ....CHP TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ YIKMAK İÇİN ABD VE İSRAİL İLE ANLASMİSTİR. ..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23