• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
25 Mayıs 2020

Her yeni silah yeni bir başarı getiriyor

Dünya basını İdlib operasyonundan bu yana, Türk ordusunun ve silahlarının başarısını öven sayısız makaleler yazdı ve yazmaya devam ediyor. Aslında Türkiye’den haz etmeyen Batı medyası Türkiye’yi övme gafletine (!) düşmez ama, başarı o kadar bariz ki yazmadan edemiyorlar. New York Times bile birkaç gün önce Türkiye’nin Libya’ya askeri desteğinin Hafter’in Trablus’u ele geçirme planını akim bıraktığını ve bir zamanlar CIA için çalışan General eskisinin kazandığı toprakları kaybetmeye başladığını yazmak zorunda kaldı.
Evet, Türkiye müdahale etti mi sonuç alıyor –ki asıl mesele lehte bir sonuç alabilmektir. Yoksa Hafter’in arkasında da BAE, Mısır, Suudi Arabistan, Rusya ve Fransa vardı ama aldıkları tek sonuç yenilgi oldu. Ayrıca İdlib’te de Esed’i Ruslar desteklemişti ve fakat yine de İdlib’i alamadılar. Bu başarıda Türk ordusunun tecrübesinin yanısıra yerli silah sanayisinin önemi büyüktür. Bilhassa SİHA’lar destan yazıyor.
Türkiye son 15 yıldır kendi silahlarını üretmek için uğraşıyor ve sonunda SİHA gibi yeni nesil silahlarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başarabildi. İdlib ve Libya’da diktatörlerin ordularını durduran asıl silahlar SİHA’lardı. SİHA’lar sayesinde karşı taraf durduruldu veya geri çekilmek zorunda bırakıldı. Fakat yüzde yüz bir yenilgiden bahsetmek de mümkün değil. Çünkü jetlerimiz uçamadılar. Üstüne bir de Rus uçaklarının saldırıları yüzünden şehitler verdik.
Ancak şu var ki; sahaya gönderilen her yeni silah, Türk ordusunun ve dost orduların gücüne güç katıyor. Bu günlerde Hisar karadan havaya füzelerinin orta menzilli sınıfı olan Hisar-O devreye girecek. Eğer Hisarlar devreye girerse; düşman uçakları, dost orduları ve kendi ordumuzu bombalayamayacak. Kendi jetlerimiz için tehdit oluşturan Pantsir gibi Rus malı hava savunma sistemlerini ise SİHA’larımız öyle bir avlıyor ki, Ruslar herhalde hiç bu kadar utandırılmadılar. Geçen hafta Libya’da sadece bir günde yok ettikleri 6 Pantsir füze sistemi tarihe geçecek kadar önemli bir başarıdır.
Hisar füzelerinin yanısıra, TCG Anadolu gemisi bu yıl sonu devreye giriyor. Bu gemi hem çok sayıda zırhlı araç taşıyor, hem de F-35B gibi uçaklar için uçak gemisi görevi görüyor. Geminin devreye alınması, Deniz Kuvvetleri için çarpan etkisi yapacaktır. Diğer yandan Altay tankı için motor bulundu. Özgün motor çalışmaları devam ediyor. Atak helikopterinin motoru Amerikan malı olduğu için, Amerikalılar Atak’ın Pakistan ve Filipinler’e satışına izin vermiyorlar. Onun da motoru bitti bitiyor. Ayrıca yerli jetin motoru için de çalışmalar devam ediyor. SOM ve Atmaca gibi seyir füzelerinin motoru tamam. Sadece seri imalatı kaldı.
Şu anda SİHA, kara araçları ve 100 ile 300 km arasında değişen menzillere sahip füzelerle bölgedeki her hasım ülkenin kalbine korku salındı. Eğer ki tank, uçak ve helikopterlerin motorları yerli olarak üretilmeye başlanırsa bu ülkeyi kimse durduramaz. Bilhassa deve çobanlığı yaptığı bir esnada bulduğu petrol sayesinde birden Ferrarilere binip görgüsüzce para harcayan tiranların yaptığı zulümler sona erecektir. Bu sayede hem Türkiye maddi ve manevi kazançlı çıkacak, hem de bölgedeki zulüm bitecek.
Belki birileri yine ‘oralarda ne işimiz var’ diyecek ama unutulmasın ki bu sözleri söyleyenler ellerinden gelse Türk halkının %80’ini kovarlar. Biz onlara ve dışarıdakilere rağmen millet ve devlet olarak yolumuza devam edeceğiz ve toprak altına gömdükleri medeniyetimizi, azmimizin ürünü olan silahlarımızla ve ekonomimizle yeniden yüzeye çıkaracağız. Çünkü filler ebabilleri yenemezler.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

...

Sayın İbrahim bey dilinize yüreğinize sağlık çok güzel bir konu ele aldınız.Bu konuyu bende bir Allah'ın ayetiyle anlatmak istiyorum.Maelen Allah CC şöyle buyurur düşmana karşı elinizde gelen silah üretin.Ama maalesef hükümetler dışa bağlı oldukları için devlet için millet için yararlı bir şey yapmadılar ve yapamadılar.Cunku dışa bağlı oldukları için yararlı bir şey yapmazlar.Simdiki durum Allah'a şükür iyiye gidiyor ve inşaallah daha iyi olacaktır.Devletinkalkinmasi birinci ve en önemlisi sanayidir buyurdugunuz gibi yerli silah olmasaydı Türkiye'nin eli kolu bağlı olacaktı hiç bir şey elde etmezdi.Simdiki durum sevindicdir ve inşaallah daha iyi olacaktır
 • Yanıtla

Yorumcu125

Evet bir corona virusu tum dunyayi dize getirdi, sen dahalen top tufek diyosun. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23