• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
28 Eylül 2020

Hayber için tazminat ödemek

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yabancı çalışanlar hariç gerçek nüfusu sadece 1.4 milyon olan ve fakat 432 milyar dolarlık dev bir milli hasılaya sahip küçük bir ülke. Küçüklüğüne rağmen bölgede müdahil olmadığı iç çatışma kalmadı. Eskiden Ortadoğu’yu dış güçler şekillendirip halkına zulmederken şimdi bu ülke aynısını gönüllü olarak yapıyor. Şüphesiz ki bunun en büyük müsebbibi veliaht prens Muhammed bin Zayid’tir. Ancak diğerlerinin de ondan geri kalır bir yanı yok. 

Geçtiğimiz hafta Hamad Al Mazroui isimli BAE’li bir insan müsveddesi o kadar ileri gitti ki işi Peygamberimizin (a.s.m) Hayber’den kovduğu Yahudilere tazminat ödenmesini talep etmeye kadar götürdü. Hayber’de ne olmuştu? Resullulah (a.s.m) daha önce Yahudilerle bir anlaşma yapıp mal ve canlarını güvenceye almıştı (böyle bir anlaşmanın ne o tarihten önce ne de bin yıl sonra bir benzeri yoktu). Ancak anlaşmayı bozan Yahudiler sürgün edildiklerinde Hayber’e gittiler. Bunun yanında Mekkeli müşriklerle bir anlaşma yapıp Müslümanlara karşı ittifak kurmuşlardı. Hayber ayrıca Medine’nin kuzeybatısında olup Mekkeli müşriklere stratejik bir avantaj da kazandırıyordu. Yahudiler düşmanlıklarını iddia edince de Peygamberimiz (a.s.m) onları Hayber’den çıkardı. 

İşte İsrail’e kuyruk sallayıp kendi Peygamberine (a.s.m) saldıran bu şahıs Hayber için tazminat talep ediyor. Bu mantıkla peygamber (a.s.m) zalim bir diktatör olur. İhanet eden Yahudiler de mağdurlar ve mazlumlar olur. Maalesef ki bu hakareti ilk ismi Muhammed olan sözde bir Müslüman yapıyor. Allahu alem bu kadar ileri gittiği için o ve onun gibilerin Allah’ın şiddetli gazabına uğrama ihtimali pek yüksektir. 

Doğrusu görecekleri dünyevi bir azap bizleri rahatsız etmez. Şunlara bakın ki sürgün edilen veya malları elinden alınan Filistinli kardeşlerinin topraklarının geri verilmesini ve tazminat ödenmesini talep etmek yerine 1400 yıl önceki bir hadise için Yahudilere tazminat ödenmesini talep ediyor. O tazminatı da Peygamber (a.s.m) adına ümmetin ödemesini istiyor. Yani BAE de değil. 

Bu küçük rezil ülke ve bazı yöneticileri ve sözde elitleri kendi dinine ve peygamberine (a.s.m) küfür etmede bu kadar ileri gitmişken o dinin gerçek mensuplarının bunun hesabını BAE’den sormaları gerekir. Ancak ne var ki şahıs bazındaki tepkiler devlet tepkisine dönüşmedi. O devletler ki şu sıralar İsrail’i tanımak için sıraya girmişler. İsrail bunun karşılığında bir şey verse yine anlaşılır. Mesela iki devletli çözümü kabul eder. Ya da zulmü bitirir. Ne var ki Arap ülkelerinin İsrail’i tanıması Filistin davasını da yok saymaları anlamına geliyor. Hiçbiri bu saatten sonra Filistin’in adını bile duymak bile istemeyecektir. 

Görünen o ki Arap Baharı çiçek açmadan diktatörlerin münferid kararlarının önüne geçilemeyecek. Yeni bir isyan dalgası belki daha kanlı olacak ama bu diktatörlerin isyan yokken öldürdükleri ve zulmettiği insan sayısı isyanda öldürdüklerinden az değil. Ancak akla halk üzerinde bu kadar baskı ve korku varken Arap Baharına benzer isyanlar yeniden alevlenir mi sorusu geliyor.

An itibariyle Mısır’da Sisi’ye karşı gösteriler yapılıyor. Ayıca Suudi muhalifler yeni bir parti kurdular. Sonuç ne olur bilinmez ama en az bir ülkede halk yönetimi ele geçirirse işler tersine döner ve devrimler dalga dalga yayılır. Eğer o günleri görürsek İsrail’e tazminat ödenmesini isteyenlerden verdikleri zararın tazmini bile istenir. Ve o kişiler ki bir daha Müslümanlara dil uzatmaya cesaret edemez. İslam yetim bir dindir. Ancak yetimin ahı büyüktür. İki dünya serveri Peygamber-i zişanın (a.s.m) hatırına onların ahı zalimlerin vah’ı olsun.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Karahancer

As. Efendimizin peygamber kabul etselerdi o teklifi yapmazlardı onlar Hayber yahudilerinin çocukları ki öyle bir teklif yaptılar artık gözlerimizi açalım
 • Yanıtla

Ahmet koç

Demekki asluhu neslühü işliyor. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23