• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
21 Aralık 2020

Güdümlü füzeler güdümden çıkarıyor

Amerikan yönetimi en sonunda CAATSA yaptırımlarını devreye soktu ve Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Başkanını ve bazı çalışanlarını yaptırım kapsamına aldı. Yaptırımların ağırlığı ve hafifliği tartışılabilir ama derecesi ne olursa olsun orman kanunlarının bir ürünü olduğu apaçık meydandadır. Mesele S-400’lerin NATO sistemiyle uyumu veya bu füzelerin F-35’lerin teknolojisini çalması değildir. NATO sistemine uymuyorsa entegre edilmez. F-35 için tehlikeliyse gelir ispat ederler. Hem tehlikeliyse Suriye’de de S-400’ler var ve İsrail’in F-35’leri Suriye’nin üzerinde uçuyor. Eğer çalınacak bir teknoloji varsa çoktan çalınmıştır. Ayrıca daha geçtiğimiz günlerde Rus hackerlerin Amerikalı sanayi şirketlerinin sırlarını çaldığı iddia edildi. Dolayısıyla çalınacak bir şey kalmamışa benziyor ve çalmak için füze sistemleri değil, laptoplar yeterli olabiliyor. 

Dediğimiz gibi dertleri başka. Kim Ruslardan silah alırsa yaptırımla tehdit ediyorlar. Yalan olmasın, herkesi değil. Mesela Mısır, BAE veya Hindistan aldığı zaman sesleri çıkmadı. Çünkü onlar gerçek müttefikler. Türkiye ise kâğıt üzerinde bir müttefik. Öyle olmasaydı bilumum Türkiye düşmanı terör örgütlerine müttefik demezlerdi (bkz. YPG). Veyahut Türkiye’ye silah ambargosu koyarken YPG’ye bedava silah vermezlerdi. 

Tüm bu tavırların tek sebebi var; Erdoğan liderliğindeki bir Türkiye sevilmiyor. Bu yüzden ekonomisine, silah sanayisine ve zarar verebilecekleri ne varsa hepsine zarar verip ülkeyi felç hale getirmek istiyorlar. Çünkü Türkiye büyüyor ve kabına (sınırlarına) sığmıyor. İstediği yere operasyon yapabiliyor ve istediği silahı (bazı parçalara ambargo konulmaması kaydıyla) üretebiliyor. Ürettiklerini de yurtdışı pazarlarda satıp para kazanıyor ve Amerikan pazarından pay kapıyor. Bu yüzdendir ki Amerikan büyükelçileri bulundukları ülkelerdeki hükümetlere Türkiye’den silah almamaları için tehditler savuruyor. 

CAATSA yaptırımları Türkiye nefretinin sadece dışa vurumudur. Çünkü Türk savunma sanayisine zaten adı konulmamış ambargoları vardı. Eskiden ihraç edilecek silahlarda kullanılan parçaları satmazken şimdi yerli kullanım için de vermiyorlar. Atak helikopterin motorundan tutun da füzelerin lazer parçacıklarına kadar birçok ürün zaten alınamıyordu. Değişen tek şey ambargonun resmi hale gelmesi oldu. 

Ancak görüldüğü üzere her ambargo motive edici oldu ve silah parçaları yerli olarak üretilmeye başlandı. Üstelik daha ucuza ve daha kaliteli silahlar üretiliyor. Bugün Bayraktar TB2 dururken kimse başka bir SİHA’yı kolay kolay almaz. Sırada Hisar füzeleri ve yerli helikopterler var. Amerikalılar kötülük yapayım derken ne kadar iyilik yaptıklarının farkında değiller. Birçok konuda ahmak gibi davranıyorlar. Mesela Rusya’dan füze alımına karşı çıkarlar da Türkiye’nin Rusya’ya Suriye’de, Kafkaslarda ve Libya’da karşı durmasına sesleri çıkmaz. Çünkü Türkiye’nin zorda kalması işlerine geliyor. Diğer yandan Rusya’ya yanaşan Macron’u sorun etmezler. Çünkü Macron’un ipinin uzunluğu belli olduğu için uzayabileceği nokta bellidir.

Ama Türkiye öyle değil. Eğer ki silah sanayisinde dışa bağımlılığı kırarsa bölgede ondan habersiz kuş uçmaz. Türkiye’nin içinde olmadığı her denklem sıfırla sonuçlanır. Bu konuda gafil olmayıp mevzuyu çok iyi anlamış durumdalar. Ancak Türkiye güçlenirken hiçbirinin kuyruğuna bacağına basmadığı konusunda gafiller. Güçlü Türkiye’den ne Amerika ne de Avrupa zarar gördü. Türkiye’nin bir kazanımı olduysa onları meşru yollardan elde etti. Eğer ki Türk savunma sanayisi pazarlarına zarar veriyorsa karşısına daha iyi ürünler koyarak onu pazarın dışına itebilirler.  Fakat hiçbirinin öyle bir derdi yok. İstiyorlar ki bu ülke bir üçüncü dünya ülkesi olarak kalsın. İçeride üçüncü sınıf siyasetçilerle işbirliği yapmalarının sebebi budur. Onlara ‘My friend Joe’ diyecek değil, ‘Sir Joe’ diyebilecek yöneticiler lazım. Güdümlü füze yapıp güdümlerinden çıkan liderler değil, projelerini durduranlar lazım.  

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İZMİRLİ

Tam da bam teline basmışsın değerli yazar.Tebrikler
 • Yanıtla

Genç Osman

Onlar batmaya yüz tutmuşken bizim şahlanmamızı istemiyorlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23