• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
15 Mart 2021

F-35, SU-35, Rafale, F-16 ve Eurofighter; hangi savaş uçağı?

Türkiye’nin hava savunması için gösterdiği çabaları hepimiz yakından izliyoruz. Hava savunması önemli çünkü asıl kuvvet olarak kabul edilen kara birliklerinin yerini aldı alıyor ve hatta belki de almıştır. İleride herhalde onun da yerini yapay zekâ ile çalışan insansız birlikler alacaktır. O güne kadar güçlendirilmesi gereken en önemli birlik hava kuvvetleridir. 

Bu konuda oldukça uzman olan bir arkadaşla sohbet etme fırsatım oldu. Ona bilhassa savaş uçaklarıyla ilgili çeşitli sorular sordum. Örneğin F-35 projesinden çıkarılmayı sordum. Arkadaşa göre F-35’ten çıkarılmak Allah’ın Türkiye’ye bir lütfudur. Tek sıkıntı, F-35’lere ödenen paradır diyor ama o para muhtemelen geri ödenecektir. F-35’ler kötü uçaklar değil. Bilhassa elektroniği tüm uçakların ilerisinde. Ancak bir pilot uçağa binip görev tanımını girdiğinde, yani uçağa hangi silahları koyduğunu, rotasını, vs. yüklediğinde tüm bilgiler uçağın üreticisi Lockheed Martin’e gidiyor. Üretici de isterse havada uçağa müdahale edebilir veyahut düşmana iletebilir. Bu duruma Amerika’nın yakın müttefikleri Avustralya ve İngiltere gibi ülkeler de karşı çıkıyor ama Amerika henüz inadından vazgeçmiş değil. Ama bir istisna da yok değil; tabi ki İsrail. İsrail F-35’lerin elektroniğini ve yazılımını büyük ölçüde yerlileştirdi. İsrail’e ait F-35’lerin şekli bile biraz farklı. 

Öte yandan; F-35’lerin en büyük özelliği radara pek yakalanmamaları. Bu uçak 150 km uzakta bir kuş gibi görünüyor. Dolayısıyla mesela bir Yunan F-35’i gelip herhangi bir yeri kolaylıkla bombalayabilir. Ancak arkadaşın anlattığına göre F-35’in bir yeri bombalaması kendisini belli etmesi demektir ki bu durumda peşine düşen F-16’lar veya hava savunma sistemleri tarafından kolayca avlanırlar. Çünkü F-35’ler avcı uçağı değiller. Bu durumda 100 milyon dolarlık bir uçağı 1 milyonluk veya daha ucuz bir füze ile vurmuş olursunuz. 

Malum, Yunanlılar Fransa’dan Rafale uçağı aldılar. Uzman arkadaş Rafalelerin F-16’lardan daha iyi olduğunu söylüyor. Ancak Yunan üslerinin yakın olmasının Yunanistan için dezavantaj olduğunu da söylüyor. Ayrıca Türkiye kendi milli muharip uçağını (MMU) üretinceye kadar yeni uçaklar da alabilir. Arkadaşa alternatifleri de sordum. İki uçak ön plana çıkıyor. Birisi Avrupa malı Eurofighter Typhoon, diğeri Rus malı SU-35. Ona göre en iyi manevra kabiliyetine sahip uçak SU-35’tir. Birebirde üstüne yoktur. Ayrıca güçlü bir radarı olup F-35’leri 80 km uzakta gözle görebiliyor. Ancak elektroniği iyi değil. Ayrıca kullandığı füzeler de çok iyi değil. Bu ikisine Ruslar kodları verirse çare bulunur ama motoruna çare yok diyor. Çünkü uçak her uçtuğunda motoru deforme oluyor ve ağır bakıma girmesi gerekiyor. Ayrıca silah konusunda Ruslara çok da yaslanmamak gerek. 

Arkadaşa göre Eurofighter mevcutların içinde en iyisi. Öyle ki yıllar önce bir tatbikatta F-22 ile it dalaşı yaptığında 3-3 berabere kalmıştı. F-22 ki F-35’ten on gömlek üstün bir uçak ve dünyanın en iyi uçağı olarak kabul ediliyor. Ancak pahalı olduğu için Amerikan bütçesini bile zorladı ve sadece 195 adet üretildi. Arkadaşımız bilhassa Eurofighter’ın radarını (F-22’yi tespit eden radar) övüyor. 

Kıymetli arkadaşı dinledikçe Türkiye’nin savunma sanayisinde çok iyi düzeye geldiği kanaatine vardım ve gayet memnun oldum. Ülkemizin gizli ve açıktan yaptığı çalışmalar gayet gurur verici. Bilhassa uzay çalışmalarının savunma sanayisine vereceği katkı hakkındaki görüşleri önemliydi. Hepsini burada yazmayalım ama duyunca sizin de hoşunuza gideceğini söyleyebilirim. Arkadaşım savunma sanayisinde önümüzdeki 10 yılda dünyada ilk 5’e girebileceğimizi iddia ediyor. O noktaya gelirsek sürpriz olmayacaktır. Neticede askerlik doğal mesleğimiz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hadi uçak alak

Sizin dediğiniz uçağı alacaklarsa ben Tintin-5 diyorum
 • Yanıtla

Mutmaine

Abd kendi ürettiği F22 leri satmıyor , diğer bütün uçaklar belirli standartların üzerinde bilinçli olarak üretilmiyor.... 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23