Erdoğan ve Ak Parti’nin geleceği

01 Temmuz 2019 Pazartesi

İstanbul seçimlerinin ve yerel seçimlerin sonucuyla ilgili gözden kaçan bazı sebepler var ki belki de bunların bir kısmı sonucu doğrudan etkiledi. Bahsedeceğim sebepler sosyolojik olmaktan çok psikolojiktir. Onlara geçmeden halkın en çok dillendirdiği parti içi kamplaşma, akrabalık ilişkileri, liyakatsizlik, ayrımcılık, artan yolsuzluk gibi iddiaları görmezden gelinmemesi gerektiği hususunu hatırlatmak gerek. Ak Parti unutmamalı ki bu tür iddiaların çoğu kendi tabanlarından geliyor. Çünkü muhalefet eksik yanların olduğu gibi kalmasını ister ki Ak Parti daha da çok oy kaybetsin. Değişikliği taban istediğine göre bunun dayatma değil masumane ve partinin hayrına olan talepler olduğu kabul edilmelidir. 

Çok da dillendirilmeyen dediğim sebeplerden biri yeni neslin Ak Parti öncesini ve sonrasını kıyaslama imkanının olmamasıdır. İlk kez oy kullananların tamamı Ak Partiyi iktidara getiren 2001 krizini ve önceki karmaşayı hiç görmedi. Dünyaya gözlerini nasıl açtılarsa dünyayı öyle bildiler. Bugün üniversitelerde okuyan çocuklar okudukları üniversitelerin çoğunun Ak Parti hükümetleri döneminde yapıldığını, Ak Parti olmasa içlerinden bazılarının üniversiteye giremeyeceğinin farkında değil. Farkında olmadığı için de aynı yüzler, söylemler ve politikalar yerine denenmemiş siyasetçilere oy vermeyi tercih ettiler. Çoğunun genel olarak bir şikayeti yok. Tek istedikleri değişim. Bunda da bir beis yok aslında. İnsanoğlu değişim ister. Değişmek için şartların iyi ya da kötü olmasından çok değişimin vereceği heyecan ve umut asıl ateşleyici faktördür. Dolayısıyla bu konuda Ak Parti’ninyapacağı çok şey bulunmuyordu. Fakat bu demek değildir ki gençleri ihmal etmeli. Gençleri kazanmaya yönelik politikalar her zamankinden daha elzemdir. Aslında durum bu kadar kötü değildi. Fetö’nün terörize olması ve bir iki diğer cemaatin aykırı tutumları yüzünden gençler ve ebeveynleri dini gruplardan korkar oldular. Yanlış yapanlar yüzünden örnek cemaatler de şüphe altında kaldılar. Ak Parti’ye yakın bazı STK’lar öğrencileri kazanmaya çalıştılar ve fakat onlara bağlı yurtlarda okuyan öğrenciler bile muhalif partilere çok uzak değiller. Bunu yurt yetkilileri söylüyor. Özetle, gençler her zamankinden başıboş bir haldeler. 

İkinci hususu Bediüzzaman Hazretlerinden alıntılayalım; “Geçen Ramazan-ı Şerifte, Ehl-i Sünnetin selâmet ve necatı için edilen pek çok duaların şimdilik âşikâre kabulleri görünmemesine hususî iki sebep ihtar edildi.

Birincisi: Bu asrın acip bir hassasıdır (özelliğidir). Bu asırdaki ehl-i İslâmın fevkalâde safderunluğu ve dehşetli cânileri de âlicenâbâne affetmesi; ve bir tek haseneyi (iyiliği), binler seyyiatı (kötülüğü) işleyen ve binler mânevî ve maddî hukuk-u ibâdı (kulların maddi ve manevi hukuku) mahveden adamdan görse, ona bir nevi taraftar çıkmasıdır. Bu suretle, ekall-i kalîl (çok az )olan ehl-i dalâlet ve tuğyan, safdil taraftarla ekseriyet teşkil ederek, ekseriyetin hatâsına terettüp eden musibet-i âmmenin devamına ve idamesine, belki teşdidine kader-i İlâhiyeye fetva verirler; ‘Biz buna müstehakız’ derler”.

Gerçekten de saf kesim azınlıktaki kötü niyetli insanların tek bir iyiliğini binlerce kötülüklerine tercih edip ona taraftar oluyor ve onlara arka çıkarak onları çoğunluk yapıyor. Bu sayede onların zulümlerine hem devam etmelerine vesile oluyorlar, hem de biz buna müstahakız diyorlar. 

Son husus, Gezi olaylarından bu yana hükümetin (tabiri caizse) defalarca dövülmesidir. On yıl boyunca zinde kalan Ak Parti hükümeti sürekli yumruklanarak erken yıpratılmaya veya devrilmeye çalışıldı. Darbeden, komplolardan bunalan hükümet güvenlikçi politikalara yönelince ekonomi ve sosyal hayat bundan zarar gördü. Durum böyle olunca çekişmenin tarafı olmayan halk da zarar gördü ve çekişme uzadıkça rahatsız olmaya başladı ve bir kısmı partiden uzaklaşmaya başladı. 

Bahsettiğim üç husus için Ak Parti’nin yapacağı çok bir şey olmadığı için suçlamak yersiz olur. Ancak partinin kadrolaşmadaki seçicilik, kadroların liyakati, şahsi çıkarların ülke çıkarlarına öncelenmesi gibi sorunlara ivedilikle çözüm bulunması gerekiyor. Eğer değişim olmazsa Erdoğan ve Ak Parti daha da kaybedecek. Dahası, Erdoğan’ı ayrı tutup partiye yönelen öfke ona da yönelecek. Oysa zor bir döneme giriyoruz ve ülkenin başında Erdoğan gibi güçlü bir liderin olması gerekiyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Ergenekon her ülkede var. Ergenekoncular serbest bırakıldı iş yarın fetöcülerin salıverilmesine gidiyor. Gaybı Allah subhanehu ve teala bilir. Bu Benim ön görüm birileri fincancının katırlarını ürkütmek için vargüçüyle calışıyor.
 • eyup yılmazeyup yılmaz2 ay önce
  sonuna kadar sn c bsk destek vereceğim.hataları tabii ki çok !olur, bu kadar çakal'ın sırtlan'ın saldırısı altinda olacak bunlar. kavga büyük ya destek veririz sonuna kadar, bizden sonrakiler başları dik yaşar...sn c başk önerim, devlet tüm alacaklarına uyguladığı faizleri silsin, kalan ana borçları 80 tks yapsın. küçük orta esnafavarandaşa nefes versin.. faizle bereket olmaz, lanet var... milleti bankalar, avukatlar ve devlet soyuyor....
 • MisafirMisafir2 ay önce
  Erdogana dokunmayan hicbir elestirinin bir anlami yok. Balik baştan kokar.
 • Ali rızaAli rıza2 ay önce
  Yorumunuza katılmıyorum. ... Sayın Reis tek başına ne yapsın danışmanları kesinlikle toplum psikolojisi , sosyolajisi bilmiyor masa başında oturarak yorum yapıyor bu çok bariz , reis seçime hiç karışmasaydı bu mahalli seçim kim kazanırsa kazansın deseydi , kesinlikle bu sonuç olmazdı , akp kazanırdı , bir diğer sebeb sevği dili kullanılmadı kucaklayıcı bir tek demeç yok hep suçlayıcı aşagılayıcı dil kullanıldı , bu büyük bir hata idi bir diğer sebebte dini terimlerin kismende olda kullanılması , ve daha bir çok neden bu sonucu doğurdu , umarım ders alınır , çünkü bir lider kolay yetişmiyor , reis için üzüldüm , allah yardımcımız olsun , amin ,
 • takiitakii2 ay önce
  AK PARTİYE YENİ NESİL BİLGİLİ İLERİ GÖRÜŞLÜ OLAYLARI İYİ ANALİZ EDEN YENİ AKAMEDİSYENLER ALIP VİTRİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPMANIN ZAMANI GELDİ GEÇİYOR
 • AbdullahAbdullah2 ay önce
  Sayın yazar ne kadar sığ düşünüyorsunuz. Ak Parti olmasa gençler üniversiteye girmezmiş. Hiç baktınız mı? Liselerin bile bir okul binası varken,apartman binaları dahi üniversite olmuş. 3 tane hızlandırılmış hoca ile eğitim öğretim görülüyor. Kalite olmadıktan sonra 30000-40000 nüfuslu ildeki üniversiteden mezun olan nerede iş bulabilecek acaba? El insaf yani. Bunun yerine ara elemanlara (liselere) önem verilseydi olmazmıydı? Hiç olmazsa gençler iş bulabilirdi. Şimdi adam 21-22 yaşına gelmiş ben üniversite mezunuyum deyip her işi beğenmiyor her işte çalışmıyor. Mezun olduğu üniversite itibariyle kimse de onu işe almıyor...
 • ahi ye cevap yazan kardeş e ;ahi ye cevap yazan kardeş e ;2 ay önce
  kardeşim, yorumda Mülakaat belasından da bahsettim, onu okumadın heralde, 95 alan bizler mülakat ta kaybediyoruz, her ne hikmetse 55 alan işe giriyor, bi birkaç kez gözümün önünde gerçekleşti, çevremde de buna benzer onlarca olay gerçekleşti, neden, insanca düşünüp, hak vereceğinize, bunları yapanları haklı görüp, mükafatlandırırcasına savunuyorsunuz, ne oldu adalet, neoldu haklıdan yana olmak, siyaset bu kadarmı bu ülkenin insanını kör etti , çok yazık,umarım beni eleştirenler böyle haksızlık ile karşılaşmasın ,ne diyim, Ama müslümanlık bu değil, Batıya kızıyorsunuz ama biz 100 yıl geçse onlar kadar bu konuda ahlak lı olamayız.
 • A.Ö.A.Ö.2 ay önce
  Ben iki başlıkla yaklaşıyorum seçim kaybadilmesine.yoksulluk ve yolsuzluk.halkın bir çoğu yoksulluk sınırının altında yaşıyor.bundan şikayet edenlere başkan diyorki" hınzırlıklarından böyle yapıyorlar".yani adamın umurunda değil.asgari ücret açlık sınırının altında.fakat kendisi başkan olur olmaz 55000 olan maaşını 76000 yaptı,devletin bütün imkanları elinde olmasına rağmen.halka ise 2020 tl vermek için bir ay tartışıyorlar.yolsuzluk,rant,ihale,yandaşçılık almış başını gitmiş.şimdi soruyorum size bu yoksulluktan kıvranan halk,bunları 17 sene iktidarda tuttu.yine oy vereceklerinimi düşünüyorlar.yeter artık.bunların yaptığını diğerleride yapıyordu.biz bunları düzeltsin diye seçtik.üç seçimdir sandığa gitmiyorum ve gitmeyeceğimde.oy vererek bunların yaptıklarına ortak olmayacağım.
 • Ahi' yeAhi' ye2 ay önce
  "Üniversite mezunlarımız işsiz, aç.." bu yakınma 50 yıldır, harfleri bile değiştirilmeden devam edip sürüyor. Kimden iktibas ettiysen bari kaynağını yazaydın be salak yorumcu! Sana ne işsiz üniversiteliden, sen kendi işine bak.
 • engineerengineer2 ay önce
  perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, anasına bak kızını al, anapa'a bak akpnin istikbalini gör.
 • Mehmet Mehmet 2 ay önce
  Keyfî işler çok.Millet bir günde sever bir saatte satar.Isleri zor
 • ademadem2 ay önce
  Sen tut “tüm dünyada yakalayıp hâkim önüne çıkarmak” için kırmızı bültenle aradığın Osman Öcalan’ı getir tv lerde halka hitap ettir, sonra tut gazetedeki makalelerinden dolayı yargıladığın gazetecilere de bölücü de, ömür boyu hapse mahkûm et. Tarihin her döneminde toplumun şu veya bu kesi mine, akılla, vicdanla, dinle, imanla bağdaşmayan haksızlıklar yap, kararlar ver, hayatın, ı özgürlüğünü elinden al, topluma korku sal onu pasifize et, sonra dön biz ilerdeyiz de.
 • ahiahi2 ay önce
  ÜNİVERSİTE MEZUNLARININ ÇOĞU İŞSİZ, MÜLAKAT BELASINDAN , BU HAKSIZLIĞI YARATANLAR GÜN GÖRMESİN, BİRDE MÜSLÜMANIZ DİYE ORTADA GEZİYORLAR.
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir2 ay önce
  Sayın karataş gençlerin çoğu akp sayesinde üniversite gördü. Neylersin ki aynı gençler hem kalkinmada hem adalette mikrofonla saha farkını da gördü. Mezunlarda işsizlik üçte bir olmusken mülakat belasını da 'dindarlarin' halini de gordu. Sen genç olsan bu şartlarda tercihin ne olurdu.
 • ihsanihsan2 ay önce
  CIA'nın Türkiye işlerinden sorumlu yetkililerinden Paul Henze 2006 yılında Beyaz Saray'a gönderdiği raporda "Türkiye'nin bu şekliyle, Amerikan politikalarının yanında olacağından emin olamayız. Ülkeyi kuranlar denetim mekanizmasını çok sıkı tutmuşlar. Hükümeti ikna ettiğimizde, meclis; meclisi ikna ettiğimizde, ordu; orduyu ikna ettiğimizde yargı karşımıza geçebiliyor. Eğer Amerika'nın çıkarı Türkiye'de bir federal devlet kurulması ise mutlaka ve öncelikle yargı, ordu, meclis ve hükümeti tek elde toplayan başkanlık sistemine geçilmelidir. Bir kişiyi ikna etmek birbirini denetleyen yapıyı ikna etmekten çok daha kolay olacaktır. Eğer o bir kişi Amerikan çıkarlarına yardım etmek konusunda tereddüt ederse, bir kişi üzerine kurulmuş yapıyı yıkmak Amerika için sorun olmaz." demişti
 • İbrahim Fethi İbrahim Fethi 2 ay önce
  İsabetli bir yazı olmuş
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Belediyenin taşeron şirketşnde ÜST DÜZEY ( vakıf elemanı) biri istanbulu kazansalar dahi vermeyeceğiz, dedi benim yanımda. Nasıl dedim, iç savaş mı çıksın istiyorsun, çıkarsa çıksın,dedi. Adeta kanım dondu, bu tip adamın benim partimden NEMALANMASINI kaldıramıyorum. Bu keneler kırım kongo zehiri saçıyor, ak parti kaybediyor. Temizlenmeli........
 • AlperAlper2 ay önce
  Siyasal islamcılardan hala AKP yi adam gibi eleştiren bir yazı okuyamadı bu yazı da dahil olmak üzere. Sizin tek kaygınız iktidarınızın elden gitmesi, ülkenin geleceği umurunuzda bile değil. Gençlerle ilgili tespitlerini hele tam evlere şenlik. AKP ye oy vermemeleri sizin için başıboşluk oluyor. Nasıl bir cürrettir bu anlayamadık doğrusu. Halen satır aralarında sinsice, akp nin kaybetmesini halka mal ediyorsunuz halkı suçluyorsunuz. Yemezler.
 • Ali ihsanAli ihsan2 ay önce
  Gençler olayında durum şu:gençler mülakat referans vs noktasında geleceğe umutsuz bakıyor
 • MardinliMardinli2 ay önce
  Sayın ibrahim bey dilinize sağlık.Bir vatandaş olarak diyorum oyun derindir.Tâbi hedef türkiyedir küfür güçlerin hedefleri ilk önce akpartyi küçültmek.Zaten akpartinin küçülmesi erdoğanın küçülmesi demektir böylece türkiye iki bin yirmi üçe ulaşmasın diye çırpınıyorlar küfür güçleri.Bunu söylerken erdoğan ve akparti hataları yoktur manasına gelmez elbette onların hataları vardır.Partiyi ehil olmayana teslim ettiler aile partisi haline getirildi reisi kuşatıldı milletin tepkisi işitmiyor.Zaten küfür güçlerin hedefleri budur yavaş yavaş hedeflerine yaklaşıyorlar.Eğer bunların planları varsa ki vardır onların planları boşa çıkaracak rabbimiz Allah cc gücü her şeye yeter ve inşaallah küfür güçlerin oyunları boşa çıkaracak.Ama acilen erdoğan tedbirini alsın Allaha güvenerek bu meselelere al atsın selam ve dua ile
 • Bu yazı mutlaka okunmalıdırBu yazı mutlaka okunmalıdır2 ay önce
  100 üzerinden 100 puanlık bir yazı; gazetenin bugünkü en güzel yazısı. Hassaten Bediüzzaman' ın kimbilir kaç yıl önceki ramazandaki bir hadisenin bu ramazan sonrası seçim vesilesiyle aynen tekrarlanması üzerine yazarın yaptığı yorumlar fevkalade isabetli.
 • Takdir AllahdanTakdir Allahdan2 ay önce
  Türkiyenin başına gelecek olan bir musibetin padişah eliyle olmasını kaderi İlahi adeta acıdı, ona müsaade etmedi, mağdur ve mazlum olarak padişah ve halife olan o zata el çektirdi, ülkeden kovdurdu ve şeytanın teklifine talib olan diğer şahsa aklını yitirmiş olan fetvacı ve müfrit taraftarlarının da temenni ve arzularına binaen o şahsa verdi! Aynen öyle, şu an, fazlaca kemalist söylemler içerisine giren Erdoğan galiba artık uzaklaştırılacak. Zaten de o isimle devam etmesin. Ülke bir süre sefil chp' nin sürüne sürüne kontrolüne girebilir, ama fazla yaşamaz; inşallah bu ümmetin umulmadık biçimde kurtuluşu yakındır!
 • Aynı yorumu üzülerek tekrarlı yorumAynı yorumu üzülerek tekrarlı yorum2 ay önce
  Muhterem Başkanımız herhalde toparlayamayacak artık; canı sağ olsun, ama 2023' den önce bir seçim olmaz inşallah; bıktık artık çünkü. Çok ama çok büyük hizmetleri oldu. Ona yetişebilmiş bir babayiğit yok henüz! İnanıyorum ki bundan sonra Allah daha da iyisini nasib edecek bu millete. (Şu an meydanda gördüklerinizin hepsi bizzat Erdoğandan nemalanmış sahtekarlardır istisnasız. Türkiyenin istikbali bunlar olmayacaktır. CHP' ye gelince yan sandalyede oturup hazineden geçinmeye devam edecektir bir süre daha. Ne kadar, Allah bilir!)

Günün Özeti