• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
24 Ağustos 2020

Doğalgaz; Allah vergisi

Türkiye’nin artık 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi var. Böyle bir haber için yıllardır bekliyorduk. Nasip eden Allah’a hamdolsun. 65 milyar dolara tekabül eden gaz rezervi,  inanıyoruz ki önümüzdeki bir iki yıl içinde 1 trilyon metreküpü geçecektir. İsrail de Doğu Akdeniz’de önce 33 milyarlık bir rezerv bulmuş, daha sonra yeni kazılar yaparak toplam 600 milyar metreküplük rezerve ulaşmıştı. 

Herkes yazdı ama bir de ben yazayım. Gaz rezervlerinin bulunmasına vesile olan devlet adamı Berat Albayrak’tır. Berat beyi iki yıl önce TGTV’nin bir seminerinde dinlemiştim. O gün Litvanya’dan sıfırı 1 milyar dolar olan sondaj gemisini nasıl 150 milyon dolara aldıklarını anlatıyordu. Daha sonra gemilerin sayısı üçe çıktı; ki sonuncusu olan Kanuni 37.5 milyon dolara alındı. Bildiğim kadarıyla sondaj gemilerinin aylık kirası 30 milyon dolar. Dolayısıyla gazı çok ucuz bir maliyetle bulduk ve o gemiler inşaallah daha nice yataklar bulacaklar. Bu arada gazın bulunması Berat beyi eleştiren finans analistlerini dilsiz bıraktı. Artık faizler düşük, dolar yüksek, ekonomi yönetimi başarısız vs. diyemeyecekler.

Yeri gelmişken denizde sondaj yapan ve petrol/gaz çıkaran üç firmanın battığını ve malzemelerinin kelepir fiyata alınabileceğini haber edelim. İngilizce yayın yapan Straturka.com için yazan Çağdaş Bayrak, geçtiğimiz Cuma günü Noble Corp. ve Diamond Offshore Drilling Inc.’ten sonra Valaris Corporation’un da battığını yazdı. Valaris ki 74 gaz çıkarma platformu ve 16 sondaj gemisine sahip. Bu firmanın tüm malzemeleri yeni gaz bulmuş Türkiye’ye çok yarar. Firma iflasını istediği için malzemeleri ucuza satın alınabilir. Böylelikle gaz çıkarma maliyeti de düşmüş olur. 

Tüm bunlar Allah’ın bereketi. Memleketimizde 4 milyondan fazla mülteciye bakıyoruz. Evet, bu kadar insan yük gibi görünebilir ama biz inanıyoruz ki misafir rızkıyla gelir. Ona yapılan masrafın kat kat fazlası Allah’ın hazinelerinden ev sahibine bahşedilir. Mevcut doğalgaz ki 3-5 milyar dolarlık maliyetle çıkarılabilir. Bu durumda devletin eline net 60 milyar dolar geçiyor ve yeni rezervler bulunursa net gelir yüz milyarlarca dolar olur. Böylelikle Türkiye dolardan kaynaklı ekonomik sorunlardan kurtulmuş olur. 

Dediğim gibi, bunlar hep mazluma bakmanın İlahi karşılığıdır. Allah bir kulunu yaratıp yükünü diğerinin üstüne yıkmıyor. Hem garibanları vicdansızların yanına değil, merhamet sahiplerinin yanına gönderiyor. Bizler millet olarak (bazıları hariç) kapımıza geleni geri çevirmeyiz. Son dönemde devletimiz de tüzel bir kişilik olarak zulüm altındaki insanların çağrılarına sessiz kalmadı. Birkaç ay önce Trablus, Gazze ve İdlib’in kuşatıldığını gösteren haritalar yayınlanmıştı. O gün bu üç açık hava hapishanesine sahip çıkan ve ikisine asker gönderen tek devlet Türkiye’ydi. 

Ama o günlerde ‘oralarda ne işimiz var’ diyenler de vardı. Aynı güruh bugünlerde gazın halkın zararına olacağına veya milleti piyangoculuğa alıştıracağına dair haset dolu sözler sarf ediyor. 65 milyar dolarlık zenginliği görmemeye ve karalamaya çalışıyorlar. Madem gazı yok sayıyorlar, o zaman bundan sonra ‘benim vergimle mülteci beslemeyin’ veya ‘millet açken Suriyelilere yardım ediyorlar’ demesinler. Çünkü hükümet yapılan masrafın karşılığını fazlasıyla Karadeniz’de buldu ki tek kuruşu bile çapulcu vergisi olmayıp hepsi Allah vergisidir.

Bu ülkenin geleceği inşaallah geçmişinden daha parlak olacaktır. Biz ülke olarak petrol ve doğalgaz yüzünden cari açık veriyor ve bu açığı kapatmak için dolar bulamıyorduk. Olmayan bir şeyin fiyatı maalesef artar ve doların da öyle oldu. Ancak yeni müjdeler inşaallah enerji ithalatını bitirecektir. Öyle bir durumda doların yükselmesi aleyhimize değil, lehimize olacak ve bizler ülke olarak zenginleşeceğiz. Zengin bir Türkiye’nin de önünde kimse duramayacaktır. Surda gedik açıldı artık. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mikail okuroğlu

AMENNÂ VE SADDAKNA ALLAH CC RAZI OLSUN ŞEKLİNDE ŞÜPHE YOK Kİ İNANIYORUM ŞÜKÜRLER OLSUN HAMDOLSUN ALLAH'IM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN INŞAALLAH AMİNN
 • Yanıtla

Nahit sazoglu

Dogal gaz petrol allah vergisidir ulkemiz 1970 lerde basbakanlikta dahi yakacak yakit bulamiyorduk dogal gaz uc tarafi denizlerle cevrili ulkemide denizciligimizi devlet politikasi yaparak denizlerimizden her tarafindan faydalanmaliyiz ulkemizde petrol ithalatina karsi ulastirmada sinyalli elektrikli demiryollarina donmeliyiz 40 yillik bir yatirim olan birbucuk saatlik ankara istanbul hizli tren projesi ayas tunelini acilen bitirmeliyiz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23