• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
16 Mart 2020

Doğal afetler, din ve dinsizler

Corona virüsüyle ilgili tartışmalardaTürkiye’den bazılarının suçu bir şekilde İslam’a ve Müslümanlara yüklemesini hayretle izliyoruz. Öyle hakaretlere şahit oluyoruz ki; kimisi marketleri boşaltanların, kimisi de marketçilerin dinini/imanını sorgulayıp dine ve dindarlara hakaret ediyor.  Oysa marketlere ilk koşanlara bu canı tatlılardı. Daha da ileri gidip Hristiyanlıkla İslam’ı karşılaştırıp fiyatı artıran Müslümanların mı yoksa sabit tutan Hristiyanların mı cennete gideceğini soranlar oldu. 

Onlar bilsinler ki; Müslüman fiyat artırsa da cennete er ya da geç gider ama Allah inancı olmayan veya aslını kaybetmiş bir dine mensup kişi ne kadar dürüst olursa olsun cennete giremez. Bir müslümanın insanların mağduriyetinden faydalanması ağır bir günahtır. Ancak Allah’ın mülkünde Allah’ı tanımadan dürüst olmaksa küfürdür ve yeri cehennemdir. Çünkü esas ölçü dürüstlük değil, kendisine hayatı veren Yaratanı tanımamaktır. Hem gayrimüslimler nerden dürüst ve ahlak sahibi olmuşlar ki? Bunu iddia eden ezikler İtalya’da olup biteni görmediler mi? Hangi Avrupa ülkesi İtalya’ya yardım etti? İtalya 80 yaş üstüne yoğun bakımı yasaklayıp haline terk etmedi mi? O Avrupa ki mültecilerin botlarını batırıp ölmelerine neden olmadı mı? Müslüman Türkiye mi yoksa dostlarını haline bırakanlar mı daha ahlaklı? 

Afetli günlerde dine kin kusanlar ayrıca bilmeliler ki; din de onlara pek iyi bakmıyor. Öyle ki din nezdinde corona mikrobundan daha iyi bir konuma sahip değiller. Hz. Ali’ye sordular: “- Başımıza gelen sıkıntılar, imtihan mıdır? Yoksa ceza mı?” Hz. Ali cevap verdi: “- Eğer bizi Allah’a yaklaştırıyorsa imtihandır. Uzaklaştırıyorsa cezadır.” İlmin kapısı böyle diyorsa biz de kabul ederiz. Nitekim söylediği de doğru çıkıyor. Bazıları mevcut vakadan sonra dünyanın faniliğini tefekkür edip hayatlarının muhasebesini yaparken,  dinle alakası olmayanlar dine ve inananlara küfür ettiler. Mezkûr zevat deprem olunca da aynı şekilde saldırganlaşıyordu. İslam inancından biliyoruz ki; ‘Deprem mü’minin imanını, kâfirin ise küfrünü artırır’. Onların kini ve küfrü dine zarar vermeyip sadece kendilerini bitirir. Ayrıca Müslümanlara afetlerin müsebbibi olmamasına rağmen saldırmaları acı çektiklerinin göstergesidir. Çünkü biliyor olmanın verdiği kibirle tepeden bakmaktan çok kin kusuyorlar. 

Bu arada bilimin arkasına sığınıp dine saldırmaktan da vazgeçsinler. Dinin bilime karşı olduğunu bir tek onlar ve maalesef kaderi yanlış anlayan bir kısım dindarlar savunurlar. Oysa bilim Allah’ın ‘Alim’ isminin tecellisidir. Bilimden istifade etmemek kader olmadığı gibi hastalıklara hastanelerde şifa aramak kaderi değiştirmek veya karşı gelmek değildir. Allah dilerse istediğine doğrudan şifa verir ve fakat Ebu Bekirlerle Ebu Cehiller ayrışsın diye kendi koyduğu İlahi imtihanı kolay kolay bozmaz. Bilim de Allah’ın olduğu için bilimin nimetlerinden istifade edilir. Tedbirdense hiç kaçılmaz. Çünkü tedbir tevekkülün gereğidir

Öte yandan, yine din düşmanları bilmeli ki kendileri bile kendilerine ait değilken (mesela kalplerine ‘dur’ dediklerinde kalpleri onları dinlemezken), bilim dedikleri dine inanıp Müslümanlara hakaret etmeleri onları Corona gibi felaketlerden kurtarmıyor. Hem virüse karşı alınan tedbirlerin (temizlik, selam verme şekli vs) kendilerinin değil de dindarların alışkanları ve dinin emri olması onların bilime inanıp ve fakat ona ibadet etmediklerinin göstergesi olmasının yanısıra dinle bilimin uyumunun göstergesi olarak da görülebilir. Corona’dan bilimsel bir keramet çıkmaz. Ama dinin doğruluğunu teyit eden sonuçlar çoktan çıktı. Sözce bilimciler Corona’ya yakalanmadan inançlarını tekrar sorgulasınlar. Hatta sorgularken bilimi de kullansınlar. Ola ki hidayet bulurlar. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tiryaki Hasan Paşa

5. kol görevini yapıyor sayın yazar. Bilimi engelleyenlein sabatayist rektörler, proflar olduğu biliniyor artık. Bilmeyen Müslümanlar, kınama olmasın 5 para etmezler, onlarla yola çıkılmaz. Sabatayisti bilmeyen, pakraduniyi hiç bilmez. Karabekir'in İç İstihbarat kitabıyla, Ilgaz ZORLU'nun itiraflarını okumakla işe başlasınlar. Yoksa iç düşmanın zırvalarına kanıp Cehennem'i boylayacaklar. Ulu'l Emr'e itaat ediniz emrini de mi duymadılar acaba? Allah Azimüşşan Ümmet-i Muhammed'i her daim muzaffer eylesin, içimizdeki beyinsizleri ıslah eylesin.
 • Yanıtla

Ahmet

Müslüman görünen kişi dürüst değilse ahlaksızsa zaten münafıktır, onunda hükmü bellidir, oldu ki hıristiyanların yahudilerin budistlerin arasında doğdun, muhammedi ıslama erişebilmenin garantisi var mıydı? Kaldı ki senin gibi müslümanların arasında doğanlar çoğu muhammedi ıslama uzak emevi İslami yaşıyor, Allah ıslah etsin kardeşim
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23