Cumhur Partisi

08 Nisan 2019 Pazartesi

31 Mart’taki yerel seçimlerle ilgili çok şeyler söylendi ve yazıldı. Yeniden aynı şeyleri yazmaya gerek yok. Cumhur İttifakı oylarını korumuştur ve yerel seçimler aynı zamanda bir genel seçim olsaydı iktidarını devam ettirecekti. Ancak en büyük illerin belediyeleri CHP’ye geçti, ki bu durum hükümetin önümüzdeki dönemde topallayarak icraat yapmasına neden olacaktır. Çünkü halka giden yolların bir kısmı belediyelerden geçiyor. 

Olan olduğuna göre, artık olacaklara odaklanma vakti gelmiştir. Hükümet 4,5 yıl daha ülkeyi yönetecek. Bu büyük bir fırsattır. Kalan süre içerisinde yeni stratejilerle iktidarını daha da güçlendirebilir. Şöyle ki; Cumhurbaşkanlığı sistemiyle siyaset artık fiili olarak iki partili sisteme geçiyor. İttifakın isimlerini artık partilerin isimleri olarak da görebiliriz. Ancak sorun şu ki; Cumhur İttifakı kendi tabanının tamamından oy alamıyor. Ak Partinin MHP ile ittifakı iyi oldu ve fakat milliyetçiliğin dozajını artırması doğru bir strateji değil. Çünkü MHP, İyi Parti ve CHP milliyetçilikten hali hazırda nemalanıyor. Ak Parti onların sahasına gireceğine diğer partilerdeki dindar insanlara ulaşmayı deneyebilir. Birçok dindar Kürt son dönemde Ak Parti’den nefsi okşayıcı bir söz duymadı. Oysa onları kuşatıcı bir söylem önümüzdeki dönem elzemdir.

Diğer yandan MHP, İyi Parti’nin ırkçıların çoğunu alıp götürmesi nedeniyle klasik Anadolu insanıyla baş başa kaldı. Bu aslında iyi bir gelişme. Ancak Ak Parti’nin MHP’lileşmesi kadar; MHP Ak Partilileşemedi. Oysa Devlet Bahçeli’nin Güneydoğuya gidip, bir kahvehanede çay içip, normal halkla terör örgütü arasındaki farkı vurgulaması ne iyi olurdu. Öte yandan; Aleviliği siyasete alet eden kesimler Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP’de toplandı. CHP’yi şu anda bu kesim ele geçirmiş durumda. Bir de iktidara gelmesi halinde ülkeyi Esad Suriye’sine döndürmeleri yüksek ihtimaldir. Bu durumda küçük bir azınlık tüm ülkeye hükmetmiş olacak. 

CHP’deki değişim radikal Aleviler için iyi bir fırsat. HDP’de siyaset yaptıklarında polisin enselerinden tutup götürmeleri daha kolaydı. Ancak CHP’de bulundukları zaman suç işlediklerinde kendilerine karışılma ihtimali daha düşüktür. Çünkü CHP onca günahına rağmen hâlâ bir meşruiyet kapısı olmaya devam ediyor. Bu durumun iyi yanı, düşük de olsa HDP’deki radikalizmi azaltmasıdır. Çünkü mezhepçilik taslayanlar hem Kürtlük hem de Alevilik davasını yürütüyorlar. Onların sayısı azalınca belki bu sayede Cumhur İttifakı Kürt kesime daha çok nüfuz edecektir. Ancak Kürtler Cumhur’un bir parçası olmak için geldiklerinde MHP milliyetçiliğinin soğukluğu yerine vatanseverliğinin sıcaklığını hissetmelidirler. Kendi halindeki Alevi vatandaşlar geldiklerinde dışlayıcı  değil kuşatıcı bir ittifakı görmeleri gerekiyor. 

Bu ülke siyaseten bölünecekse bölünme doğru hatlar üzerinden gerçekleşmelidir. Eğer ki Ayasofya’nın açılmasını talep edenler, ya da 15 Temmuz’da darbeye karşı koyanlar, veyahut aynı safta namaz kılanlar Cumhur’un tarafında değillerse bir sorun var demektir. Hem rüşvet yiyip hem de iktidar saflarında olanlar da bir sorundur. Dindar insanların din düşmanlarıyla yan yana durmasında da sorun vardır. 

Bu ülkede ırkçılar hariç sağın en az yüzde 65 oyu var. Sağı temsil eden Cumhur İttifakı yüzde 52 oy aldığına göre yüzde 13 kaybı var demektir. Yüzde 10’dan fazla bir kesim Cumhur İttifakını desteklemesi gerekirken türlü nedenlerle Millet İttifakına destek verdi. Sadece 20 bin kişiyle büyükşehir belediyelerinin kaybedildiği bir hengâmda bu rakama (6 küsur milyon) mutlaka ulaşılmalıdır. Ancak şu da var ki; Cumhur İttifakına gelecek olanları tutmak için öncelikle ekonomiyi güçlendirmeli. Hükümet ne yapıp edip, bir sonraki seçimlere kadar sağlam bir ekonomi oluşturmalı. Aç insanın sağı da solu da olmaz. Siyasette başarılı olmak için önce ekonomi dersini geçmeli. Onu geçmeden ideoloji dersine geçemezsiniz. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MUZAFFER TANDOĞANMUZAFFER TANDOĞAN6 ay önce
  "Hem rüşvet yiyip hem de iktidar saflarında olanlar da bir sorundur. "derken neyi kastetdiniz.iktidar bunlara rüşvetmi veriyor demek istediniz.
 • ali dalali dal6 ay önce
  son zamanlar şu yorumlar bülümüne bakiyorum ara ara bazanda yaziyorum .ber kere yazanların çoğuukur değildır bu bellidır.berde iyi tarafı varyazanın oraya buraya yaranmayada kovulurumgibi bir derdi yok buda doğal oluyor.yazarın tespiti çok duğrudur.birde şu aliyelmurtezaya hiççekmemiş şu sözde murtaza adlı yorumcubelliki aklıhep parada.zaten paraya düşkün ,korkak,saf,ak pertililerişi buraya getirdi. nasıl olsa tayıp amcaları sesi kesilinceye kadar onların yerine çalışıyor.biri anlatıyorgörevliler olarak işi tamamlayıp sandıkları koyduk oraya .sıra tanışmaya geldi ak partili yok oğlum seninki hangi chp senin chp .ha meşhur24 haziran seçimi.korkudan kimse ak partiliyim demiyor.heyhat .ki heyhat zlletkadar zuhu kemiren ne var acaba .ruhbir kere alışmayıgörsün .bazı kürtlerin bu gün yaşadığı budur.
 • Genç OsmanGenç Osman6 ay önce
  hALUK a Bu yazıyı nerenizden okuyorsunuz bu yazının neresinde bölünme var anlayamadım. Sayın değerli yazar tüm kesimleri kapsamak için çözüm önerilerinde bulunmuş. Siz ise partizanlıkla bu başarı benim partimle olması lazım düşüncesiyle bu kadar başarıyı inkar ediyorsunuz
 • HalukHaluk6 ay önce
  Ibrahim bey ulkenin siyasetende olsa bolunmesinden bahsediyorsunuz ne kadar tehlikeli inanin bu bolunmenin kazanani olmaz hangi taraf iktidarda olsa diger %50 seyirci olacak size tavsiyem sizde saadet partisinin nevigasyonunu izleyin
 • Murtaza Murtaza 6 ay önce
  Neyin hesabını yapıyorsun hocam sen bir merminin kaç tl olduğunu biliyormusunuz bir ülkeyi 17 yıl boyunca tek başına yöneten bir insanın söyleyeceği bir sözmü bir defa kafatası hesabını bırakıpda insan olmayı denedikmi Suriye politikası yanlış kendide biliyor ama sen destekliyorsun dört milyon Suriyeli ne işi var ülkemde kırk milyon dolar zıkkım olsun yedirenler dahilşimdi Erdoğan çıkmış Rusya İran Suriye yi destekliyor Erdoğan esat a karşı her ay rusyaya İrana gidiyor ama yaptığı birşey yok çünkü durum ortada yani Erdoğan abd ile birlikte hareket ediyor ne yaptığını kendide bilmiyor deli fişek bu ülke bu kadar acemice yönetilemez bunlara verdiğim oy zehir zıkkım olsun emekliyim 5 nüfus iki öğrenci tek maaş Erdoğan gelsin geçinsin akp pirim yalakalık ve yavşaklık eklendi yoksulluk yasaklar yolsuzluk bitirecekti hangi dediğini yaptı akp demek yalan makinesi sizde bunu savunuyorsunuz Allah kötü çarpacak sizi göreceksiniz haksızlık yapanlar mutlaka karşılığı olur

Günün Özeti