• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Çözüm üreten Türkiye

04 Ocak 2021


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Libya’da meşru Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) karşı savaşan darbeci Hafter’le birlikte hareket eden ve Libya Temsilciler Meclisinin Başkanı olan Akile Salih an itibariyle temsilcisi ve yardımcısı vasıtasıyla Türkiye ile görüşmeler yapıyor. Muhtemelen kendisi de bir gün Ankara’ya gelip görüşmelerde bulunacaktır ve böylelikle Libya’daki iç savaş Libya bölünmeden bitecektir. 

Eğer bir aksilik olmazsa Türkiye’nin müdahil olduğu bir ülkeye daha barış gelecek. Bu gelişmede tarafsız kalabilen veya haktan ve haklıdan yana olabilenler için büyük bir ibret vardır. Çünkü yılladır Türkiye’nin Suriye, Somali, Libya ve Azerbaycan’a müdahale ederek istikrarı bozduğu iddia ediliyordu. Oysa söylenenleri söyleyenler istikrardan yana olmayan, çıkarları için ülkelerin kan gölüne dönmesinden rahatsız olmayan işbirlikçilerden başkaları değil. Eğer siz doğru olandan yana değilseniz her doğru ve meşru olan şey size yanlış gelir. Türkiye karşıtlarının hali tam da budur. 

Yoksa mesela Türkiye Suriye’de işgalci değil. Suriye 4 milyon insanıyla Türkiye’de olduğu için Türkiye müdahale etmek durumunda kalıyor. Ayrıca Suriye’de PKK ve DEAŞ terörü var. Çekilse meydan terör örgütlerine kalacak. Bu argümanları kabul etmeyenler isterlerse gelip Türkiye’nin kontrol ettiği yerlerde Türk ordusunun yerini (teröre destek vermemek kaydıyla) alabilirler. Aslında hükümet böyle bir öneride bulunmalı. Bakalım kabul edecek bir ülke var mı? Hasılı kelam, Türkiye Suriye’de olduğu için daha az insan ölüyor ve daha az göç var. 

Türk devleti Azerbaycan’da da aynısını yapıp Ermenilerin katliam yaparak ele geçirdiği Karabağ’ı geri almasına yardımcı olurken, Fransa ve ABD gibi birçok ülke Azerbaycan’ı ve Türkiye’yi suçlu ilan ettiler. Oysa Karabağ’ın Azerbaycan’a ait olduğunu bizzat kendileri BM Güvenlik Konseyinde ilan ettiler. Bir an için düşünün ki Türkiye Azerbaycan’a destek olmadı. O zaman belki de Karabağ hâlâ işgal altında olacaktı ve birileri işgali bölgede istikrar olarak pazarlayacaktı. 

Ayrıca, eğer diğer ülkeler sırf Yunanistan ve Rum Kesimi birer AB ülkesi diye desteklemeseler Doğu Akdeniz’de de sorun çözülecektir. Ancak hepsi de mevcut haksız statükoyu devam ettirme taraftarı ve peşinen Türkiye’yi suçluyorlar. Neyse ki hükümet kuru gürültüyü dinlemedi ve yoluna devam ediyor. Zannımca Yunanistan ile de barışçıl bir yolla Ege ve Akdeniz’deki sorunlar çözülecektir. 

Bu durumda, birileri her ne kadar kabul etmese de Türkiye sorunun bir parçası değil sorunun çözümüdür. Çünkü dokunduğu yere barış geliyor. İkincisi, Türkiye işgalcinin, darbecinin ya da çıkarcının tarafında değil, uluslararası hukukça haklı olan tarafı desteklemiştir. Türk dış politikası çıkar değil, hukuk, dostluk ve insan hakları üzerine bina edilmiştir. Çünkü Suriye ve Somali gibi harap olmuş ülkelerden hiçbir çıkar elde edilemez. Libya ve Azerbaycan’dan bir şey geleceği ise meçhuldür.

Tüm bu yapılanlar aslında bir süper güçten veya devlet üstü bir yapıdan beklenen politikalardır. Ancak süper güçlerin dünyaya jandarmalık yapmak yerine çeteler gibi bölüştüğüne hepimiz şahidiz. Geçenlerde Joe Biden dünya siyasetine geri döneceğiz demişti ya. Döneceğiz derken kaybettiği parsayı yeniden almayı kastediyor. Yoksa İsrail’e Filistin’den çık diyecek değil. Ermenilere işgal için ambargo koyacak değil. Ortadoğu’ya demokrasi getirecek değil.

Biden gelip Türkiye’nin karşısına dikilip kendi gücüne dayalı hukuku uygulamaya çalışacaktır. Maalesef sömürge imparatorluklarına karşı koyacak gücümüz yok. Ama ufacık bir Yeni-Osmanlıcılıkla neler yapılabildiğini herkes görmüş oldu. Daha güçlü bir Türkiye daha çok adalet demek. Bu yolda ecnebiler gibi düşünmeyip ecnebileşmemiş ve vatanını sevenlerin katkısı lazım. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Haksever Haktani

Güzel kardeşim.Selamun Aleyküm.Çok doğru diyorsun.Dünyanın durumu aynen dediğiniz gibidir.Ne yazzıki bu milleti haklının Hakkın yanında olacak şekilde yetiştirmesi bu millet.Aynı zamanda milleti ve Dünyadaki küffarların ne olduğunu da bu millete ögretemedi Bu okullar.Halk böyle olunca okumak yok bilgi yok bu alanda bir çaba yok.Kim ne derse araştırmadan analiz etmeden çabucak kanıyor küffar destekli yalançılara.Kendini hapseden önündeki yalan perdesini bir türlü açamadı açmadı kim nederse onan inanır oldu.Ne muhakeme edebiliyor neden pirincin taşını ayırtlayabiliyor.Nede bu yönde gerçekleri öğrenip ona göre tavır alabiliyor.Böyle Millet olmaz.Bu apaçık bir cehaletten başka bir şey değil.İçimizdeki ve Dışardaki haçlıları hale tanıyamamış milyonlarca insan var.Dış düşman içerde düşmanı eliyle bu cahil milleti kolayca yönlendiriyor.Bu Ülkenin Bu Milletin Gelişmemesi için bu caheleti amaçları için kullanıyorlar Bu millete ve bu devlete karşı.Böylelikle Bu devletin ve milletin geilişip güçlenmesine engel oluyor.Demokrasiyi silah olarak kullanıyorlar bu cahil kesimde bunların silahlardır TÜRKİYEYE KARŞI.BİZ MİLLET OLARAK DEVLET OLARAK BU CAHALETİ YENMEMİZ ŞARTTIR.DÜNYADA NE KADAR GÜÇLÜYSEN O KADAR BAGIMSIZ VE ÖZGÜRSÜN HAKLI OLMAK HAKKIN YANONDAN OLMAK GÜCÜNLE ORANTILIDIR.MİLLET OLARAK DEVLET OLARAK BUNU BAŞARMAK ZORUNDAYIZ.BUNA GÖRE DEVLETİ ORGANİZE ETMELİYİZ MİLLİ VE VATAN SEVER BİLİNÇLİ DOSTUNU DÜŞMANINI TANIYAN BİR MİLLET OLUŞTURMALIYIZ...SEVİGİ SAYGILARIMLA GÜZEL KARDEŞİM.ALLAHA EMANET OLUNUZ.
 • Yanıtla

Yaşar özdemir

Bunun için var gücümüzle Reis e destek olmalıyız
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23