CHP milli güvenlik sorunu olurken...

07 Ekim 2019 Pazartesi

Bir ülkenin varlığı kendi güvenliğini temin etmesine ve kalıcı hale getirmesine bağlıdır. Güvenlik yoksa devlet ya hepten yıkılır ya da bir otorite boşluğu doğar ve meydan terör örgütlerine kalır. Otoritenin olmadığı bir yerde siyasi sistemin monarşi, demokrasi ve hatta diktatörlük olmasının bir ehemmiyeti yoktur. Çünkü anarşik bir ortamda yönetici yönetmeye muktedir olamayacağı için kimin yöneteceğinin önemi yoktur. 

Ancak bazen olur ülke yönetilebilir bir haldeyken bazı güç merkezleri sırf iktidarı kontrol etmek için huzur ortamını güvenlikleştirerek bozarlar ve hükümeti devletin ya da rejimin bekasına tehdit olarak gösterip yönetime el koyarlar. Türkiye bundan çok çekti. Nerdeyse tüm darbelerin sebebi keyfi bir güvenlik sorunu oluşturup suçu hükümete yıkmaktı. Bu uğurda Adnan Menderes idam edilirken, Tayyip Erdoğan’a suikast teşebbüsünde bulunuldu.

Meselenin diğer yüzünde ise gerçekten bir güvenlik sorunu vardır ve bunun failleri sorunu başka sorunlarla perdeleyip örtbas etmeye çalışırlar. An itibariyle bir güvenlik sorunumuzun olduğunu ve CHP ile HDP’nin demokrasi kılıfıyla dikkatleri dağıtmaya çalıştığını söyleyebiliriz. HDP’nin pozisyonu malum. Terör örgütünün siyasi şubesi gibi çalıştığı için ülke güvenliği için tehdit oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda kendisi bir tehdit haline gelmiş durumda. 

Ancak CHP’nin bu konuda daha sinsi davrandığının ve rejimin partisi olması nedeniyle güvenlik sorununu meşrulaştırmaya çalıştığının bilinmesi gerekiyor. CHP’den gelen tehdidin büyüklüğünü anlamak için parti mensuplarının yaptıklarına ve söylediklerine bakın. Geçtiğimiz günlerde partinin malum il başkanının sol bir örgütün liderine Twitter üzerinden gönderdiği selama denk geldik. O örgüt ki daha 10 gün önce polis aracına bombalı saldırı düzenlemişti. Polisler şehit olsaydı muhtemelen sevinecekti. Çünkü geçmişte şehitlikle dalga geçtiği ve devlete katil dediği paylaşımları var. Ancak gelin görün ki ‘katil devletin’ seçimlerine giriyorlar ve şimdilik şehirleri yönetiyorlar. Acaba iktidara gelince ne yaparlar.

İktidar hırsıyla tutuşan diğer bir CHP’li vekilse PKK’nın Kandil merkezli ajansına çıkıyor ve kayyımları eleştiriyor. Eleştiri neyse de bu devletin maaşlı milletvekili nasıl olur da devleti yıkmaya çalışan bir örgütün medyasına çıkar? Mevzubahis ajansa sadece PKK liderleri konuşuyordu. Ancak şimdi CHP’li vekiller de çıkıyor. Söz konusu röportaj terörü meşrulaştırmaktır, desteklemektir ve siyaseti terörize etmektir. Aynı zamanda röportajı verenin terör seviciliğidir. Eğer ‘yeni normal’ bu ise sonraki PKK liderlerinin muhalif kanallara çıkması mıdır? Böyle giderse tüm anormallikler normalleşecek ve terör kanıksanacak. Kendinizi terör örgütünün yerine koyun. Kendi partinizle birlikte en büyük muhalefet partisi size destek veriyor. Siz olsanız silah bırakır mısınız?

CHP’lilerin devlete karşı cephe kuranların hendeklerinden devlete saldırmaları bundan ibaret değil. Birisi Türkiye’ye karşı Esad’ı destekleyip Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiğini söylüyor. Hangi terör örgütleriymiş söylemiyor. Ayrıca terörle bu kadar mesafelilerse PKK/YPG’ye olan muhabbetlerini nasıl izah ediyorlar? Diğer bir milletvekili değil miydi her PKK’lının cenazesine giden? Aynı kişi öldürülen PKK’lı annelere destek vermedi. Destek verseydi o PKK’lılar belki de ölmeyecekti. Demek ki ölü bir Kürdü yaşayan bir Kürde tercih ediyor.

Bu arada CHP’yi bu hale getiren partiler arası sinsi siyasi göçün farkına varılması gerekiyor. CHP’ye devletle sorunlu radikal Alevicilerle Kürtçü gruplar çöreklenmiş durumda (PKK’da da bu iki grup hakim). Bu iki grup eskiden HDP’de siyaset yapardı. Ancak HDP’nin terör bağlantısı yüzünden meşruiyet sorunu olduğu için istedikleri gibi hareket edemiyorlardı ve çoğu kendisini hapiste buluyordu. Sonra CHP’yi keşfettiler ve oraya kaydılar. CHP ile uğraşmak daha zor olduğu için ‘CHP’li’ unvanıyla teröre destek vermekten çekinmediler. Ve gerçekten de kimse onlara dokunmadı. Oysa mesela yukarıda bahsini yaptığım dört kişiden üçü CHP’de olmasaydı bugüne kadar hapse girmişlerdi. Mevzu bu kadar net.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • dumanlıdumanlı8 gün önce
  Makalede CHP ye isnat edilen davranışların hiç birisi Türkiyede terörün nedeni değildir. Suriyeden gelen sığınmacıların nedeni değildir. Terör ve Suriye topraklarındaki şehitlerimizin nedeni değildir.2002 bu ülkenin terör azalmıştı milli güvenlik sorunumuz yoktu,beka sorunumuz yoktu. 17 yıldır ülkeyi yönetenler iç ve dış politikalarındaki yanlışlarla ülkemizi milli güvenlik ve beka problemi olan bir ülke haline getirdiler,bunları ben söylemiyorum ülkeyi yönetenler ve ortağı söylüyor. CHP yi karalamaklada kendi beceriksizlilerinin ve hatalı yönetimlerini gizleyebileceklerini sanıyorlar.
 • doğrular doğrular 9 gün önce
  milli güvenlik sorunu olarak .,mehmetcik bir karış vatan toprağı vermemek içindağ başlarında canını verirkenmilyonlarca karış toprağımızı 5 milyon suriyelilere veren akp yi görmüyorsun.. türkiyeyi kuran chp yi mi görüyorsun..
 • ÖmerÖmer9 gün önce
  Avrupadaki bütün ülkelerin partilerine bakıyorum kim iktidara gelirse gelsin sağcısı solcusu sosyalisti hepsi kendi devleti için çalışıyor aleyhte faaliyetlere asla izin vermiyorlar benim de Türkiye de arzu ettiğim bu . Maalesef bizim CHP her türlü Türkiye düşnanları ile kolkola teröre destek vermekte meşgul zaten CHP zihniyeti de bu değişmiyor yarın iktidara gelmesi halindeki Allah korusun Türkiye ne hale gelir düşünemiyorum
 • AliAli9 gün önce
  Burada yazılanlar tamamen katılıyorum chp pkk nin sözcüsü olmuştur bunların dedeleri de aynı şeyişeyi yapmış osmanlinin yıkılması için dış güçlere işbirliği yapmışlardır şimdide elimizde kalanı bölmek için pkk ile dış güçlerle aynı safa lar sözde türkiyeye kuran parti Türkiyeyi yıkmaya çalışanlarla işbirliği içinde a cina cak durumdalar yazık üç beş oy için bu vatani satmaya değer mi şu sezgin Tanrıkulu sözlerine bakın herseyi anlarsınız chp nin ne duruma düştüğünü anlarsınız eskiden di n düşmanı idile şu anda buna birde vatan düşmanlığı eklendi yazık ki bunlara destek veren dindar im diyen saadet partisine ülkücü yum diyen iyi partiye artık mızrak çuval similar buda böyle biline
 • cahitcahit9 gün önce
  Mesele ne Hamidiye Suyu, ne FETÖ ne de PKKHamidiye Suyu, FETÖ ve PKK arasında ne ilgi var diyeceksiniz. Türkiye’deki siyasal İslamcı kurnazlığın mantığını anlamak için bu üç konunun birlikte ele alınmasından çıkarılacak çok dersler bulunuyor. İstanbul Belediyesi’nin işlettiği Hamidiye Suyu seçimleri kaybeden iktidar ve elindeki kurumlar tarafından boykota uğrayınca tanınmış İslamcı ve akademik ünvanlı politikacılardan biri hemen “zaten temiz ve sağlıklı bir su değildi” fetvasını verdi. Çeyrek asır boyunca siyasal İslamcılar tarafından göklere çıkarılan, yerli, milli ve ulu Hakan Sultan Hamit’in hatırası diye övülen su birdenbire pis ve sağlığa aykırı oldu.FETÖ DE ÖYLE OLDUİktidar yandaşlarının FETÖ konusundaki tavırları da bundan farksız olmuştu.Yıllar boyu birlikte çalıştıkları, tepe tepe kullandıkları, aldattıkları, tüm toplantılarına tam takım katılarak destekledikleri “sevgili cemaatleri”, çıkarlarına zarar vermeye başlayınca o güne kadar İslami ve vatansever bir hizmet hareketidenilirkenbirden bire terör örgütü ilan ediliverdi. Üstelik o güne kadar FETÖ hakkında gerçekleri söyledikleri için ağır bedeller ödemiş olanlardan özür bile dilenmeden.
 • Tata TongaTata Tonga9 gün önce
  muhalefet olmasa... sadece tek parti olsa... tek partili rejimlere aynı zamanda baas rejimi denir. tek parti olsa ne güzel olur değil mi? mükemmel insan hakları, mükemmel demokrasi olur (????)...

Günün Özeti