• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
20 Mayıs 2019

Cepte bir ajan var

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’tan sesli bir arama yapıldığında bir program tarafından kolayca hacklendiği ortaya çıktı. Arama cevapsız olsa bile program içeri sızıyor ve telefonun kamerasını ve mikrofonunu kullanıyor. Ayrıca telefonda ne varsa hepsini ele geçiriyor. WhatsApp’ın 1,5 milyar kullanıcısı var. Demek ki bu kadar insan güvensiz bir biçimde birbiriyle mesajlaşıyor. Ancak WhatsApp kullanmayanlar kendini güvende sanmamalı. WhatsApp’a sızan İsrail’in Herzliya şehrinde mukim NSO firması, Pegasus adlı programıyla her telefona girip ajanlık yapıyor. 

NSO’yu İsrailli emekli bir istihbarat generali olan Avigdor Ben-Gal kurdu. Tıpkı Viber’in başka İsrailli askerler olan Talmon Marco ve Igor Magazinnik tarafından kurulması gibi. Ayrıca (Yahudi karşıtlığı gibi olmasın) Tango’yu Uri Raz, WhatsApp’ı Jan Koum, Facebook’u Marc Zuckerberg,  Google’ı Larry Page ve Sergey Brin isimli Yahudi girişimciler kurdu. Aslında hepsi birer başarı hikayesi. Ancak tüm programlar üzerinden herkesin en mahrem bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Bizde nasıl ki FETÖ istihbarat müptelasıydı, dünyada da bu işin meraklısı Yahudilerdir.

Tekrar NSO’ya dönersek, bu firma sadece hükümetlere software sattığını iddia ediyor. Satışlar İsrail Savunma Bakanlığının kontrolünde yapılıyor. Dolayısıyla İsrail hükümeti de direkt işin içinde. Hatta NSO’nun geliştirdiği Pegasus programının Suudilere ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) satılmasıyla iki ülkeyle olan ilişkilerini daha da geliştirdiler. Program sayesinde iki ülkenin ne kadar sırrını ele geçirdiklerini ise bir tek kendileri bilir. 

BAE programı alarak muhaliflerin telefonlarına sızdı ve bir kısmını yakalayıp hapse attı. Ayrıca Katar Emirinin telefonunu dinlemeye çalıştılar. Meksikalılar bir gazetecinin peşine düştü ve yakalayıp öldürdü. Suudiler 150 kişiyi takibe almak için 55 milyon dolar ödediler ve ilk olarak gazeteciler Ömer Abdulaziz ve Cemal Kaşıkçı’nın peşine düştüler. Abdulaziz kurtulmayı başarırken Cemal Kaşıkçı İstanbul’daki konsoloslukta önce boğulup sonra da vücudu asitte eritildi. Eğer Kaşıkçı’nın ölümünden birinci derecede Suudiler sorumluysa diğer sorumlu İsrailli NSO firmasıdır. Pegasus programının 45 ülkeye satıldığı tahmin ediliyor. 

NSO’nun hükümetler için (ve doğal olarak İsrail için) veri toplaması hiçbirimizin güvende olmadığını gösteriyor. Cep telefonu her insanın özelidir. İçindeki her bilgi özel olduğu için insanın küçük dünyasının hafıza kartı görevini görüyor. Ancak birilerinin insanları kontrol etme ve para kazanma hırsı herkesi hem hedef yapıyor, hem de ticari bir malzeme haline getiriyor. 

İnsanlık daha da medenileşmek, eşit hak ve fırsatlara sahip olmak için yüzyıllardır mücadele veriyor ve belli bir mesafe kat ederek bugünkü noktaya kadar geldi. Ancak illegal olarak kullanılan teknoloji sayesinde ideolojisine, cinsiyetine, sınıfına ve statüsüne bakılmadan herkes potansiyel suçlu haline getirildi. Devletlerin küreselleşen dünyada etkisinin azaldığı düşünüldüğü hengamda meğer küreselleşme de devletlerin kontrolüne geçmiş. 

Dahası, devletler kendi vatandaşlarının peşine düşerken, siber programlar sayesinde toplanan tüm veriler İsrail’e de gidiyor. Böyle bir teknolojiyi İsrail devleti mutlaka kendisi de kullanıyordur. Kullanmıyorsa aptaldır ki kullandığından kimsenin şüphesi olmasın. NSO’nun geliştirdiği Pegasus ve benzeri programlar sömürgeciliğin son versiyonudur. Söz konusu programlara sahip olanlar tüm dünyayı manipüle etme gücüne erişiyorlar. Düşünün ki önemli devlet adamlarının telefonlarına girildi ve tüm sırlarına erişildi. İlgili sırların şantaj olarak kullanılması veya sızdırılması büyük sorunlara neden olacaktır. 

Bir iddiaya göre Türkiye de Pegasus programını satın aldı. Program ne kadar legal olarak kullanılıyor bilmiyoruz ama FETÖ mensuplarının polisin cihazlarını istihbarat için kullandıkları düşünüldüğünde durumun endişe verici olduğu aşikârdır. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı