• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Biden ile dört yıl

16 Kasım 2020


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Amerika’da seçim sonuçları kesinleşmese de Joe Biden artık başkandır denilebilir. Eğer anormal bir durum olmazsa ABD’yi önümüzdeki dört yıl Biden yönetecek. Eskiden olsaydı dünyayı da yönetecek derdik ama Amerika artık o güçte değil. Birebir de belki rakibi yoktur ama tek başına da dünyayı yönetecek güce sahip değil. Onun için Amerika’ya “süper güç” tabirinden çok “büyük güç” tabiri daha çok yakışıyor. 

Biden yönetimi belki tüm dünya ile uğraşmayacak ama Türkiye’yi rahatsız etme ihtimali yüksek görünüyor. Eğer akıllı adamlarsa Ermeni, Rum, Yahudi ve FETÖ lobisinin dolarlarına aldanmayıp Türkiye ile iyi geçinmenin yollarını ararlar. Aslında dikkat edilirse iki ülke arasında ciddi sorunlar yok. Ama arada ciddi sorun çıkaranlar var. PKK’sından FETÖ’süne, Ermenisinden Yunanlısına kadar birçok grup Washington’ı üs edinip Amerikan hükümetini Türkiye’ye karşı kışkırtıyor. Öyle ki aralarında bir tek IŞİD yok. 

Maalesef siyaset kirli bir mecra ve Amerika’da daha da kirli. Kongre üyelerini rüşvete boğarak çıkarmayacağınız karar yoktur. Ancak neyse ki Trump döneminde kiralık kongre üyeleri çok etkili olamadı. Çünkü lobiler kongreyi esir almışken, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde en tepe makamda oturan Trump markaj altındaydı. Eğer Trump da kaybedilmiş olsaydı durum daha da vahim olurdu. Bu demek değildir ki Trump Türkiye dostuydu. Ama en azından kötünün iyisiydi denilebilir. 

Şimdi yerine Biden gelecek. Hani şu muhalefetle çalışıp Erdoğan’ı devirmeyi düşünen ve muhalefetin belediye başkanının bile kötü ingilizcesiyle Türkiye’yi şikâyet etmesine sebep olan Biden. Muhalefette iken söylenen sözler iktidara gelindiğinde değişebiliyor. Dolayısıyla Biden duygusal davranmayıp Amerika’nın çıkarları neyi gerektiriyorsa o minvalde hareket edebilir. Kaldı ki akıllı bir Amerikan lideri Türkiye’nin üç beş terör örgütü için feda edilmeyeceğini bilir. 

Diyelim ki yine de ilişkiler gerginleşti. Bu durumda Türkiye ne yapacak? Yıllardır belirttiğimiz gibi lobicilik faaliyetlerini güçlendirmesi gerekecek. Bir Amerikan senatörü ile zıtlaşmak yerine onu diğer lobiciler gibi para ile kiralamak daha ucuz bir yoldur. Ayrıca Türkiye’yi gerçekten dinleyecek kongre üyeleri var. Bunlara ulaşılırsa mutlaka bir sonuç alınır. 

Öte yandan, lobicilik sadece politikacılar nezdinde yürütülen bir faaliyet değildir. Hukuk içinde kalmak kaydıyla medyadan bazı gazetecileri ayartmak da lobiciliktir ve bunu körfez ülkeleri gayet güzel yapıyor. Türkiye de bazı gazetecileri besleyebilir ve kamuoyunu onlar üzerinden etkileyebilir. Bu metot denenip başarılı olduğu için uygulamaya değerdir. Öte yandan, Pentagon ve Amerikan ordusu nezdinde lobicilik zor olabilir ama askerlerin Türkiye’nin önemini siyasetçilerden daha çok bildiği muhakkaktır. Kendi askeri erkânımızın onlara ulaşması ve operasyonları anlatması gayet etkili bir çözüm olabilir. Askeri lobicilik diye bir kavram var mı bilmiyorum ama yoksa da olmalı artık.

Fakat belki de bunların hiçbirine gerek de olmayabilir. Çünkü birçok Amerikalı ve yabancı uzman Amerikan toplumunun ciddi biçimde kutuplaştığını ve ırkçı beyazların şiddete sebep olacağına dair uyarılarda bulunuyor. Mesela TheAtlantic.com için yazan Lübnanlı yazar Kim Ghattas, Amerika’nın Lübnan gibi parçalara bölünmeye başladığını yazdı. Trump belki kaybetti ama ırkçılığı ve yabancı düşmanlığını öyle bir körükledi ki en ufak bir sürtüşmede sokakların savaş alanına dönmesi işten bile değildir. 

Kimse için kötü olanı istemeyiz ama şahsen Biden döneminin iç çalkantılarla geçeceğini tahmin ediyorum. Sokak gösterileri, yabancılara saldırılar ve hükümet karşıtı gösteriler gibi daha çok başka ülkelerde gördüğümüz olaylar Amerika’da da olacağa benziyor –ki aslında hali hazırda az da olsa var. Sokaklar gerildiğinde Amerika’nın hedef aldığı ülkeler de mutlaka boş durmayıp öfkeye benzin yetiştirmeye çalışacaklardır. Onun için Biden ile dört yıl ya kendi çabalarımızla ya da bize bile gerek kalmadan sandığımızdan daha iyi geçebilir. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Biden ile dört yıl

İbraam âbi, 4 yıl geçti de durumun özetini yapıyon gibi bi başlık olmuş..
 • Yanıtla

Mustafa

Bidon kullanılacak başkan derinde leyin kullanacağı 80 yaşına gelmiş mirasını bile doktor raporu olmadan bölüşturemeyen baskan
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23