• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Bayraktar yeni Kalaşnikov olur mu?

18 Ekim 2021


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Eğer güzel bir ürün üretirseniz alıcısı da övgüsü de çok olur. Türkiye son zamanlarda en çok da silah sistemleri ve bilhassa silahlı insansız hava araçları (SİHA) için övülüyor. Her gün bir yerlerde bir tanıtım veya alım haberi çıkıyor. Mesela iki Hollandalı yazar Stijn Mitzer ve Joost Oliemans, Akıncı için “275 kilometrelik keskin nişancı silahı” tabirini kullanmışlar. Çünkü envantere yeni giren Akıncılar 275 kilometre menzilli SOM füzesini gövdesinde taşıyıp ateşleyebiliyor. 

Aslında başka bir açıdan bakılırsa menzil daha da yüksek. Akıncının 1000 kilometre yol alıp füzeyi fırlattığını düşünürsek, menzili 1275 kilometreye çıkıyor. Bu başarı Türk savunma sanayisinin. Hem SİHA Türk, hem de SOM füzeleri... Ayrıca motorları da yerlileştirildi veya yerleştirilmek üzere. Diğer yandan Tunus’un yanı sıra Cezayir ve Fas’ın Türkiye’den SİHA aldığı ortaya çıktı. Ruanda ise 12 adet Bayraktar almak istiyor. Ayrıca Etiyopya’da hükümetin savaştığı Tigraylar, Türk yapımı MAM-L füzesinin patlamış halinin fotoğrafını paylaştılar. Demek ki oraya da Bayraktar SİHA’ları satılmış. Bu arada Etiyopya ile Nil nehri yüzünden bir çekişme içinde olan Mısır, SİHA’ların kendisine hasım ülkelere satılmasından rahatsız ve diğer ülkelerden Türkiye’ye baskı yapmasını istiyor. 

Bu işler sivil İhvan üyelerini baskılamaya benzemez. Dolayısıyla beyhude uğraşıyor. Mısır’ın derdi bir yana, Nijerya da Bayraktar SİHA almak için görüşmelere başladığını duyurdu. Bayraktarlar Suriye, Libya ve Karabağ’da savaş kazandırınca tüm dünyanın gözdesi oldu. Özellikle Afrika ülkeleri büyük ilgi gösteriyor. Ancak ilgi Afrikalılarla sınırlı değil. Doğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra İngiltere de ciddi biçimde almayı düşünüyor ve eğer alırsa hem Baykar Grubu hem de Türk savunma sanayisi için büyük prestij olur. Böyle ucuz ve gelişmiş bir silahı almasınlar da ne yapsınlar ki? Bizzat İngiliz The Guardian gazetesi Bayraktarlar yüzünden 18 trilyon dolarlık tank sektörünün yok olabileceğini yazdı. Çünkü zırhlı araçların SİHA’lara karşı hiç şansı yok.

Bu yüzdendir ki dört ay önce The Wall Street Journal gazetesi Bayraktarları Kalaşnikov piyade tüfeklerine benzetti. Kalaşnikovlar ucuz, kullanımı pratik ve etkin oldukları için 20. yüzyılın silahı olarak görülüyorlar. Bakarsınız Bayraktar da 21. yüzyılın silahı olur. Tabi firmanın başına bir şey gelmezse. Daha önce de yazdığımız gibi; muhtemel bir iktidar değişikliğinde muhalefetin yapacağı icraatlardan biri Baykar’ı kapatmak olur. 

Belki yabancı bir ortak olsa dokunamayabilirler ama ortağın kim olduğu ve kimliği de önemli. Mesela birkaç gün önce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) devlet fonunun Baykar hissesi almak istediğini yazıyordu. Böyle hasım bir ülkeye hisse satılması pek olası değil ama yine de satılmaması gerektiği hususunda uyarıda bulunalım. Çünkü BAE ile Baykar Grubunun yerli hasımları arasında zihniyet olarak bir fark yoktur. 

Baykar global bir marka olurken diğerleri ne durumda peki? Aslında TUSAŞ’ın ürettiği Anka ve Aksungur İHA’ları da gayet iyiler ama ya iyi tanıtılamadılar, ya Bayraktarların gölgesinde kaldılar ya da TUSAŞ atik davranmıyor. Çok sayıda Anka da satılabilir ve dünyada ün sahibi olabilirdi ve fakat biraz geride kaldılar. Belki de firma birden fazla ürün ürettiği için bir adım geride kalmıştır. Ancak bahsi çok yapılmayan TUSAŞ’ın İHA’larının bu ülkenin emrinde olduğunu biliyoruz. 

İnanıyoruz ki diğer silahlarımız da kendilerini ispat edecekler ve dünya pazarında alıcı bulacaklar. Bu gururda hükümetin payı büyük. Fakat herkesin uyardığı gibi biz de deriz ki; ilerideki ufuklara bakarken ayağınızın dibindeki taşlar size düşürmesin. 2023’e çok kalmadı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yaşar

Iha siha bize lazım. Çevrede temizlik yapılacak çok pislik var İran da Bunlarin başında
 • Yanıtla

ata

taşlar hep vardı.... bunlar toz toprak....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23