• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI
04 Mayıs 2020

BAE’ye karşı daha sert olunmalı

Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ilk defa Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) tüm suçlarını da ifşa eden sert bir cevap verdi. Cevap, BAE’nin Türkiye’nin Libya’ya müdahalesinden duyduğu rahatsızlığı belirtmesinden sonra geldi. BAE dediğimiz ülke bir milyon nüfusu olan, geri kalanı yabancılardan oluşan uyduruk bir ülke. Petrol sayesinde çölde bir medeniyet kurup yabancıları çekmeyi başardılar. Ancak en ufak bir karışıklıkta hiçbir yabancının kalmayacağı, yeniden çöle dönüşebilecek bir devlet.  Tabiri caizse camdan yapılmışcasına kırılgan bir ülke. 

Buna rağmen başındaki Muhammed bin Zayid (MBZ) isimli zat Ortadoğu’daki her karışıklığı finanse etmekten çekinmiyor. 15 Temmuz darbesinde FETÖ’cü hainlere para verdikleri, ifşa olan e-maillerden anlaşılmıştı. Halen de FETÖ’nün medya organlarını finanse ediyorlar. Ayrıca Amerika’da Türkiye aleyhinde lobi yapmaları için bazı şirketlerle anlaştıkları da ortaya çıktı. MBZ en son Esed’e baskı yapıp Türkiye ve Rusya arasında yapılan ateşkes anlaşmasını bozması için uğraşıyordu. Karşılığında da 3 milyar dolar verecekti ama Rusya’nın engellemesiyle planları akim kaldı. 

BAE Katar’a yapılan blokajın da baş faili. Aslında Katar’ı paralı askerlerle işgal edeceklerdi ama başaramadılar. Ayrıca Suudi veliaht prens Muhammed Bin Salman’ı ne yapıp edip veliaht yaptıran ve onu parmağında oynatan kişi MBZ’dir. Ülkesini İsrail’in istihbarat üssü yapan kişi de MBZ’dir. Sisi’nin darbesine destek veren ve onun iktidarda kalması için para akıtan ülke BAE’dir. Tunus’u ve Lübnan’ı karıştıran yine BAE’dir. Somali’de El-Şebab örgütünü finanse eden ülke de BAE’dir. El-Şebab ki Somali’de çok sayıda polisimizi ve vatandaşımızı öldürdü. An itibariyle Libya’da Hafter’in tüm ülkede kontrolü ele geçirmesi için uğraşıyor. Bunun için Suriye, Sudan ve Çad gibi ülkelerden militan topluyor. Suudilerle birlikte Rus Wagner paramiliter grubunun maaşını ödüyorlar. Hafter’e para ve silah yardımında bulunuyorlar. En son iki gün önce Fas ve Cezayir, BAE’nin Batı medyasını üzerlerine saldığını söyledi. Çünkü bu iki ülke Hafter’i desteklemiyor.

Birkaç gün önce Türkiye’yi de hedef alıp  Libya’daki meşru hükümete verdiği destekten dolayı rahatsızlıklarını açığa vurdular. Dışişleri Bakanlığı cevap verip, BAE’nin tüm günahlarını saydı ve “haddini bil” diye parmak da gösterdi ama cevap yine de bizleri tatmin etmedi. Bir kere verilen karşılık, bir suçlamaya verilen cevaptı. Yanı etkiye tepkiydi. Oysa bu çete devletine çok daha önceleri cevap verilmeliydi. Öyle sözle de değil. Direkt fiili metotlarla haddi bildirilecekti.  Bugüne kadar Suudilere, Sisi’ye, AB’ye, Esed’e ve dahi ABD’ye karşı daha sert söylemlerde bulunuldu ama nedense BAE ile ilgili çok şey söylenmedi.

Oysa ki BAE’ye diş gösterilse çöllere kaçıp kaybolacak. İran bunu yaptı mesela. İranlılar bir Amerikan İHA’sını düşürünce ve Amerika karşılık vermeyince koşa koşa Tahran’a koşup aman dilendiler. Çünkü Amerikalıların kendilerini korumayacağını anladılar. Bugün bir savaş çıksa BAE’ye sahip çıkacak hiçbir ülke yok. Buna rağmen her savaşı finanse edebiliyorlar. Belki kendileri gibi küçük ülkelere güçleri yeter ama Türkiye gibi büyük bir ülkeyle uğraşmaları ve Türkiye’nin cılız cevaplar vermesi kabul edilebilir bir durum değil. 

Bugün BAE haddini bilse Ortadoğu’da sorunlar bitmese bile bu kadar olmazdı. Belki de ne Esed, ne Sisi, ne de Hafter olacaktı. Çünkü bölgedeki diktatörlerin çoğunu BAE ayakta tutuyor. Hal böyleyken kötülük ağacının gövdesi yerine dallarını kesmek bir çözüm olamaz. Devletimiz, Türkiye’yi hedef alan BAE’ye karşı koymak ve had sınırlarının ötesine itmek için özel bir çalışma yapmalı. Düşmanın lojistiğini kesmeden düşmanla mücadele etmek zordur. Bu yüzden hangi dili konuşuyorlarsa o dilden konuşmalı. Günün sonunda ya sulhla ıslah olurlar, ya da hak ettikleri cevabı alırlar. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Çetin

Aynı fikirdeyim. Ama bir depük atılacak gibi bir his var içimde
 • Yanıtla

Isparta 32-32

Bu ne idüğü belirsiz çöl bedevilerine anlayacaklar dilden okkalı bir cevap en kısa zamanda verilmeli. Çünkü bunlar insanlığını kaybetmiş haydutlardır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23