Amerika kendini bitiriyor

17 Haziran 2019 Pazartesi

Süper müttefikimiz Amerika, S-400 füzeleri yüzünden Türkiye’ye ambargo uygulayacak mı uygulamayacak mı? Benim kendi öngörüm, Türkiye’nin haklı ve taviz vermez duruşunun cezalandırılacağıdır. Çünkü Trump ve çetesi her ülke üzerinde baskı kurarak kendilerine biat edilmesini istiyor. Bu huy tüm Amerikan hükümetlerinde vardı ve fakat öncekiler kılıfına uydurarak yapardı. 

Dünya değişiyor ve kartlar yeniden karılıyor. Artık tüm ülkelerle baş edecek tek bir süper güç yok. Amerika diğer devletlerden daha güçlü olsa da hepsine gücü yetmiyor. Onun için artık süper güç değil superior (üstün) güçtür. Geçmişte yanına müttefiklerini de alarak ve onların da nemalanmasına müsaade ederek hem liderliğini sürdürüyordu, hem de kimsenin başkaldırmasına müsaade etmiyordu. Aykırı birkaç ülkeyi ise ya ambargolarla ya da askeri yöntemlerle pasifize ediyordu. Çin gibi gelişmekte olan ülkeler ise Amerika ile dalaşmak istemiyordu.

Ama artık durum değişti. Çin sessizce meydan okuyor ve Amerika’ya direniyor. Bu saatten sonra Çin’i ambargolarla durdurmak mümkün değil. Amerikalılar ve tüm dünya Çin’in gücüne razı olacaklar. Öte yandan, Türkiye gibi birçok ülke ise, Amerika’nın orman düzenini kabul etmiyor. Sadece Amerika’nın kazanıp diğer ülkelerin kaybettiği bir düzen kabul edilemez ve edilmiyor da. Baskılar bazı durumlarda işe yarasa da mevzu hayati çıkarlar olunca hiçbir ülke Amerika’ya boyun eğmez. 

Amerika dışındaki diğer ülkelerin sorunu; birlikte hareket edememeleridir. Avrupalılarla Rusları ya da Çinlileri aynı cephede göremezsiniz. Ya da Uzakdoğu ülkeleri tek blok olamıyor. Hal böyle olunca da dünya ekonomisinin yüzde 17’sini elinde tutan Amerika, kalan %83’lük kısma sahip diğer tüm ülkelere meydan okuyabiliyor. Ancak bu kibir ve ‘dediğim dedik’ tavırlar mevcut güçle sürdürülebilir bir politika değil. 

Örneğin Suriye’de istediklerini yapamadılar. Filistin sorunu için önerdikleri ‘yüzyılın anlaşması’ başlamadan bitiyor. Nasıl bitmesin ki? Projeyi hazırlayanların hepsi Yahudi. Hiçbir Filistinliye fikri sorulmadı. Çözüm dedikleri şey tüm Filistin’i İsrail’e katmak. Diğer yandan Venezuela’da Maduro’yu deviremediler. Kuzey Kore’de herhangi bir ilerleme yok. Hatta aradan çıksalar, Güney ve Kuzey Kore sorunu tek başlarına çözer. Ayrıca Avrupa da artık Amerika’yı dinlemiyor. Şu anda İran’la ticaret için Swift’in yerine geçecek bir bankacılık sistemi üzerinde çalışıyorlar. 

Hiçbir ülke Amerika istedi diye çıkarlarından vazgeçmiyor. Türkiye de öyle. 2008 yılından beri ciddi bir kriz yaşanıyor. Türkiye İHA’lar, Patriotlar ve diğer birçok silahı satın almak istemesine rağmen satmadılar. Bu yüzden ya yerli silah üretmeye başladı, ya da başka tedarikçiler buldu. Ancak Amerikalılar onu da kabul etmediler. Hem silah satmıyorlar, hem başkasından aldırmıyorlar, hem de yerli üretim için gerekli parçaları vermiyorlar. Oysa gerçek bir müttefik gibi davransaydı bugün S-400 konusu gündemde olmayacaktı. 

Bununla birlikte FETÖ liderini iade etmiyor ve YPG/PKK’ya destek veriyor. Türkiye’ye ücretiyle silah satmazken terör örgütüne bedava silah dağıtıyor. Amerikan askerleri NATO sınırları içinde konuşlanıp, NATO üyesi Türkiye’yi koruyacağına, sınırın diğer tarafında Türkiye düşmanlarının yanında Türkiye’ye karşı cephe alıyor. Türkiye bu ihaneti görüp tavır alınca da Türkiye’yi suçluyorlar. Oysa Türkiye, Amerika’nın düşman addettiği İran ambargolarına uymayınca hem bankası hem de bankacıları cezalandırıldı. Hal lisanıyla diyorlar ki; Amerika’nın düşmanıyla iş tutamazsın, çünkü cezalandırılırsın. Ama Amerika senin düşmanını koruduğunda susacaksın. 

Fakat bir pehlivanın bir, bilemedin iki pehlivana gücü yeter. Hepsine gücü yetmez. ABD şu anda güç testi yapıyor ve çok geçmeden o kadar da güçlü olmadığını ibretlik sonuçlarla anlamış olacak. O vakte kadar Türkiye ve diğer ülkelere acılar çektirecek ama hepsi ayakta kalmayı öğrenecek ve sonunda Amerika’nın çekeceği acılar daha büyük olacak. Şer bildiğimizde hayır vardır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sertap Sertap 1 ay önce
  Şerefsiz terör örgütü amerika,  çocuğu rockefeller iblisinin özel mülküdür, trump kukladır, rothschild ve rockefeller şeytanları ne derse onu yapar, hele bir karşı gelsin ağzına yaparlar,gebertirler piç trump domuzunu
 • huseyinhuseyin1 ay önce
  Amerikanin artik komsulari ile bile iyi bir iliskisi yok. Ne kanada nede Mexico artik Amerikayi ciddiye almiyor.
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Tamam
 • engineerengineer1 ay önce
  AMERİKANIN BİTMESİ AYNI BİR ŞİKETİN BİTMESİNE BENZER, BERABERİNDE BÜTÜN TAŞERONLARI BİTİRİR, BU YÜZDEN TAŞERONLAR NE EDİP YAPIP AMERİKAYI BATIRMAZLAR, EL BİRLİĞİYLE YÜKSELTİR YÜCELTİRLER, ZATEN BÖYLE OLMASAYDI AMERİKAN RÜYASI DEĞİL KABUUS OLURDU, AMERİKA İÇİN KURAL: BUL DA AL,VUR DA AL, KIR DA AL, HER TÜRLÜ AL, VERMEYEN BABAYİĞİT?ABD VE GÖNÜLLÜ TAŞERONLARI VE METRESLERİ ABD'YE YETER.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Yağmurlarla boğuşan ülkeler yağmur suyunu denize ulaştırmayın, denize ulaştığı yerden kuran veya kuruma üzere olan göller aktarın ki yarın bir kaşık suya muhtac olmayalım. Konya'daki oluşanobruklara dere ve nehir sularını doldurun. Denize ulaşana kadar su senin, Denize ulaşan senin değildir, su artık tuzlandı. Dere ve nehir içinin camufunu taşını dere ve nehir
 • MâlumMâlum1 ay önce
  Amerika kendini bitirmiyor. Sadece İsrail düğmeye bastı. Nasıl Amerika İngiltere'nin düğmesine bastıysa. Yeni süpergüç(?) İsrail'e hoş geldin diyelim. Afganistan'daki mücahidler süpergüç(?) tokatlamaya alışık nasıl olsa :)
 • EnginEngin1 ay önce
  İnşallah
 • ahmet yükselahmet yüksel1 ay önce
  amerika heryere herkese tüküren bir pislik...Ama yakında bu tükürdüğü ülkeler o pis haydut amerikaya birer kere tükürecekler Amerika tükürükde boğulacak.İsrail amerikan devesini cehennem götüren klavuz eşektir.Amerikanın beyni yoktur.Önceleri ingiliz tasmasıyla gezerlerdi şimdi tasmayı kullanan israil.

Günün Özeti