• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Amerika çıkarlarını evrensel değer olarak gösteriyor

11 Aralık 2023
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

 

Macar Başbakan Victor Orban geçtiğimiz günlerde Amerika ile ilgili güzel bir tespitte bulundu. Dedi ki; “Amerika’nın en güçlü yanlarından biri kendi çıkarlarını evrensel değerler olarak sunabilme kabiliyetidir. Eğer değerlerin arkasına sığınarak çıkar peşinde koşarsanız anlamlı bir diyaloğun önünü kesersiniz. Bu Avrupa için de geçerli. Avrupa’nın büyük devletleri değerler hakkında konuştukları zaman aslında kendi çıkarlarını konuşuyorlar.”

Orban, batı dünyasının değerler görünümlü çıkar politikalarını güzelce izah etmiş. Batı gerçekten de demokrasi, insan hakları ve fikir özgürlüğü gibi değerleri savunur gibi yaparak çıkarlarının peşinde koşar. Söylediği ile yaptığı birbirine uymuyor. Yakın tarihe bakalım. Suriye’de insanlar katledilirken sesleri çıkmazken Rusya Ukrayna’ya saldırdığında dolaylı olarak savaşa bile girdi. Sonra İsrail Filistin’de soykırıma başlayınca ateşkes çağrısında bile bulunmayarak sınırsız destek verdi.

Çünkü Ukrayna ve İsrail kendilerinin dostudur. Ukrayna mağdur olunca, İsrail ise mağdur edince aynı tepkiyi verdiler. Bugün 20 bin Filistinli öldürüldüyse bir suç ortağı da batıdır. Peki batı bu kadar acımasız mı? Büyük bir kısmı maalesef öyle. Bilhassa yönetici takım ikiyüzlülükte sınır tanımıyor. Hem insani değerlerden bahsederler hem de insan katliamına destek verirler. Oysa ki insan yoksa değer de yoktur. Samimi olsalardı evrensel dedikleri değerlerin herkes için geçerli olduğunu söyleyip, İsrail’e ambargo uygularlardı ve belki de İsrail’i katliamdan vazgeçirirlerdi. 

Ancak bunun yerine insanca konuşanları yargılayıp ya hapse atıyorlar ya da işlerinden atıyorlar. Daha birkaç gün önce Amerika’nın en iyi üç üniversitesinin rektörü Amerikan senatosunda adeta yargılandı. Rektörler Gazze’deki katliamla ilgili doğruyu konuşunca aleyhlerinde öyle bir propaganda yaptılar ki, bugün yarın kovulmaları muhtemeldir. Bir tanesi başına geleceklerden korkarak bir özür videosu bile yayınladı. Gerçeklere o kadar tahammülsüzler ki “Önce Amerika” diyen bir Amerikan kongre üyesi bile Yahudi karşıtı olarak yaftalanıp, üzerine gidildi. Öyle bir haldeler ki kendi içlerinde hakkı savunanlara bile tahammül edemiyorlar. Pek yakında hesap sormadıkları kim varsa hepsinin kariyerini bitirecekler.

Gazze katliamı üzerinden şu sonuca da varabiliriz; Gazze her ne kadar abluka ve bombaların altında olsa da yeryüzünün en özgür bölgesidir denilebilir. Çünkü Gazzeliler özgürlüklerini vermek yerine canlarını vermeye razı oldular. Mağlup olsalar bile galiptirler. Oysa ki batı dünyası büyüklü küçüklü çıkarlarının hatırına evrensel kabul ettikleri değerlerini kendi ayaklarıyla çiğniyorlar. 

Bu demektir ki batılıların ya değerleri olmayıp, var gibi davranarak; dünyayı anarşik bir ortam olarak görüp, güç ve çıkar maksimizasyonu için uğraşıyorlar veyahut dillerinden düşürmedikleri değerlerin sadece kendilerinin hakkı olduğuna inanıyorlar. Mesela onlar için insan yaşamı kutsaldır ama insan kendilerindense. İnsan hakları kutsaldır ama o haklar batılılarınsa. Fikirler özgürce ifade edilebilmeli ama batının aleyhine olmamalı. Kur’an yakılabilir çünkü fikir özgürlüğüdür ama Filistin bayrağı sallanamaz çünkü Yahudi karşıtlığıdır. Önce Amerika demek de suçtur çünkü o da Yahudi karşıtlığıdır. 

Buna gücün değerleri diyebiliriz. Nasıl ki gücün hukuku varsa gücün değerleri de var. Kim güçlüyse onun değerleri evrenseldir. Güçsüzseniz gericisiniz, cahilsiniz, doğulusunuz, ikinci sınıfsınız, zencisiniz ve hatta hayvansınız. Bu durumda siz yaşamasanız da olur. Çünkü zayıf olduğunuz için erken ölüm sizin için kaçınılmaz sondur. 

İşte biz böyle bir zihniyetten adalet ve merhamet bekliyoruz. Halbuki onlarda bu değerler olsaydı zaten dünya bu kadar yaşanmaz olmazdı. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nuh

Bu başlık her şeyi anlatıyor, anlayana . Dünyanın gerçeği bu.

Göçmen.

Birakin yapsinlar;Düşmanlari her gün artiyor,Avrupada her kes bunlardan korkuyor ama nereye kadar!!! Insan bu;Korkduĝunun düşmanidir.Belalarini güvendiklerinden bulacaklar.Müslümanlarin hali perişandir; Irkcilik Türkü,Arabi,Kürdü ve bütün Müslümanlari esir aldi.Ìslam Ülkelerin de saĝlam bir kurum yoktur.En büyük düşman içerdedir.Görevimizi yaparsak yinede ümit var.Aĝacimiz henüz kurumadi.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23