• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Acil İslamofobi kanunu çıkarılmalı

14 Haziran 2021


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Bizler dışarıdaki İslamofobiye odaklanırken Türkiye’deki İslam ve Müslüman düşmanlarını ıskalıyoruz. Aslında İngilizceden devşirilme İslamofobi (Islamophobia) tabiri söz konusu düşmanlığı ifade etmeye kâfi değildir. Çünkü bizdeki din karşıtları dinden ve dindarlardan nefret etmekle kalmayıp aynı zamanda saldırırlar ve inançlı kesimin temel haklarını bile ellerinden almaya çalışırlar. Başörtüsü zulmünü hepimiz biliyoruz.

Mezkûr kesim belli ki fırsatını bulsa yeniden bir başörtüsü sorunu çıkaracak. Delil nedir diye sorarsanız İstanbul’un ortasında bir parkta oturan bir başörtülüyü dövmeleri gösterilebilir. Bu ve benzeri olaylar çok şeyler anlatıyor. Bir kere bazı bölgeleri kurtarılmış bölge olarak görüyorlar. Oralarda din ve dindar istemiyorlar. Çünkü sadece kalpleri değil gözleri de başörtüsünden rahatsız oluyor. Öte yandan; yaşanacak yer olarak varoşları göstermeleri zihinlerinde dindar kesimi neye layık gördüklerini açığa çıkarıyor. 

Sanılmasın ki dindar insanlar onların iddia ettiği gibi cahiller veya fakirler. Nişantaşı’nda dövenle dövülenin eğitim durumu da gösteriyor ki mesele çağdaşlık değil ideolojik bağnazlıktır. Bu ülkede sanal çağdaşlıkla gerçek çağdaşlık arasında bir kavga var. Birileri çağdaşlığı önce görünüşe ve hayat tarzına indirgedi, sonra da herkesin bu yalana kendileri gibi inanmalarını istedi. 

Ancak dindar kesim sahte cenneti reddedince onların okuma haklarını bile ellerinden alarak zorla geride bırakmaya çalıştılar. Başarısız olduklarında da saldırganlaştılar. Saldırganlık adli bir konudur ve suç teşkil eder. Nefret söylemine ve eylemlerine sessiz kalmak işlenen suçu cezadan muaf kılmaktır –ki bu devlet eliyle toplumun bir kesimine zulmetmektir. Aslında hükümetin İslam’a ve Müslümanlara yapılan saldırıları tolere etmediğini biliyoruz. 

Ne var ki en az yüz yıllık bu düşmanlık, olay bazlı ele alınmamalı. Yapılacak şey yerli İslam düşmanlarını caydıracak, yine de durmazsa ağır cezalandıracak bir İslamofobi kanununun çıkarılmasıdır. Kanunun amacı kutsal dinimize, peygamberine (a.s.m), ibadetine, dinin önerdiği yaşam tarzına ve inandığını yaşayanlara yapılan hakaret ve saldırıları cezalandırmak olacaktır. Din bir bütün olarak bütün inananlara aittir. Bir başörtülüye atılan yumruk aslında bütün başörtülülere atılmıştır. Çünkü atılan yumruk şahsın kimliği için değil örtüsü için atılmıştır. Olay mahallinde başka bir başörtülü olsaydı sonuç değişmeyecekti. Öyleyse bir kişiye yapılıp da on milyonların canını acıtan saldıralar için ilgili kanun mutlaka çıkmalıdır.

Çünkü saldırganlar medeni ve ahlaklı insanlar olmadıkları için başkalarına saldırmalarını engelleyecek ahlak temelli bir otokontrolleri yoktur. Olsaydı zaten böyle vahşice davranmazlardı. Dolayısıyla onları durdurmanın tek yolu kanunlardır. Yakında hayvanları koruma kanunu bile çıkacak. Çıkması gayet de yerinde olur. Ancak inanç hakkı ve inandığı gibi yaşama hakkı hayvan haklarından önemsiz değildir. 

Siyasi partiler münferit olaylara bakarak karar vermemeli. Şiddet denince akla sadece fiziki şiddet gelmemeli. Daha iki gün önce sosyal medyada dindarlar için “bunları sabun yapmalı”, “onları ateşe atmalı” ve “onları öldürmek için silah bulmalı” gibi paylaşımlar yapıldı. Bu tür paylaşımlar sadece hakaret değil, içlerinden en azından bazılarının fırsatını bulunca yapacaklarının işareti olarak da görülebilir. Hem hukuk zahire bakar. Suç işleyeceğini beyan eden kişiye karşı tedbir alınır. 

Hem şu da kesin ki eğer ki hükümet değişirse yerli İslamofobikler daha da cesaretlenecekler, sözlü ve eylemsel saldırılarını artıracaklar. Neler yaptıklarını 28 Şubat sürecinden ve hatta 2019 yerel seçimlerinden sonraki aylardan hatırlıyoruz. Bu yüzden İslamofobi kanunu elzemdir. Bu arada başörtülü vurgusu yaparken başı açık olanı dışlamak gibi bir kastımız yoktur. İnsan insan olduğu için kutsaldır. Hiçbir sebeple temel hakları elinden alınamaz ve zulme uğrayamaz. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kamil

sayin yazar, öncelikle devletin dini yoktur. kaldı ki sen dinsizlere Nasil davranıyorsun?onlari ötekileştirip ayıplıyor musun? ya da baska dine mensup olanlara gavur diyor musun? once kendini sorgula. ben deistim, tum dinlere mesafeliyim.
 • Yanıtla

BİLESİN

ÖNCE  TECAVÜZÜ PARTİSİNDE AKLAYANLARI LAİKLİK ADI ALTINDA ÇALAN ÇIRPANI, BANKALARI BATIRANLARI TEMİZLEYELİM. O ZAMAN İSLAMİ FOBİ YOK OLUR AKSİ MÜSLÜMANLAR DA İSLAMİ FOBİK OLUR BİLESİN
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23