• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hacı Yakışıklı
Hacı Yakışıklı
TÜM YAZILARI
15 Şubat 2021

Ağaç, Boğaziçi, laiksin sen laik kal!

“Yeni Anayasa” tartışmasını “laiklikle” boğarsak iş sulanır. Önemli olan; kirletilmiş “laiklik” kavramını doğru tanımlamaktır. Mesele “laikliği kaldırmak” değil, doğru uygulanmasını sağlamaktır. Mevzu şirazesinden çıkarsa “Yeni Anayasa” tartışması manipüle edilmiş olur.

Konuya yanlış başlarsak, Mustafa Karahasanoğlu ağabeyin tabiriyle “avara kasnak” gibi boşa dönüp dururuz!

Laiklik; kilise papazlarının sömürüsüne karşı “Halk” anlamındadır ve “Benden başkası da var” demektir. Fakat “azgın azınlık” tarafından “Sadece ben varım” şeklinde kullanılıp Müslümanlara karşı baskı aracına dönüşmüştür. Camiye gitmek, başını örtmek, evladına Kur’an öğretmek gibi birçok hayat alanı maalesef yaftalanarak daraltılmış, engellenmiş ve “laikliğe karşı girişim” olarak görülmüştür. Sonra millete dönüp; “Laik kalacaksınız” denmiştir. Böyle laiklik bizatihi İslam düşmanlığının aracı olmuştur. Ama siz; “Benden başkası da var” diyorsanız o takdirde İslam’ın kendisi bu kavramdan daha fazlasını vaat eder.

Din ve devlet işleri ayrıysa ABD Başkanı neden İncil üstüne yemin ediyor. “Yemin” eden devlet yetkilisi değil mi? İncil dini inanış değil mi? Birileri bizi fena kandırdı, kandırıyor!

Ayasofya İmamı’nın görüşlerini açıklaması özgürlük gereğidir. Söylenenler “hükümet açıklaması” değil bireysel ifade hürriyetidir ve son derece doğaldır. “Sus İmam Efendi” diyenler ne dediklerinin farkında mı? Madem laiksiniz, o vakit sizden farklı düşünenlere tahammül edeceksiniz. Birini susturmaya çalışmak laikliğe aykırıdır. Başörtü karşıtı eylemler laikliğe aykırıdır. “Ak Parti’yi destekleyen öğretmene ben öğretmen demem” söylemi laiklik karşıtı söylemdir.

Laikliği tam anlamıyla tanımlamalı ve Müslüman çoğunluğun olduğu ülkemizde, “Tüm inanışlar garanti altındadır ve kendilerini ifade edebilirler” demeliyiz. Laiklik kavramını azgın azınlığın sopası olarak kullandırtmamak gerekir!

Anayasa ve kanunlar “halk” içindir. Türkiye halkı Müslüman olduğu için kanunlar “doğal olarak” İslam’a uygun olmalıdır. Bunu salt “şeriatçılık” olarak okumamak ve Batı’nın ürettiği DAEŞ tipini ortaya sürmemek gerekir. Sadece yeni anayasa için değil tüm anayasalar için bu geçerlidir. Anayasa’nın Kur’an-ı Kerim’den ve Peygamberimizin(SAV) hayatından ilham alması toplumun huzur ve güvenini artıracağı gibi farklı yaşam tarzlarına da tahammülü yani “laikliği” güçlendirecektir. Bu süreci zorlamaya gerek yok; “halk için” yapılsın yeter!

Kur’an’da, “Ülkenin Başkenti” yazmaz; bu sebeple insanların mutabakatıyla oluşturulan Anayasa elzemdir. Anayasanın sistemi ve günlük yaşamın hukuki detaylarını düzenlemesiyle birlikte esas hedef Türkiye’nin 83 milyon nüfusuyla müreffeh hale gelmesi, dünyaya nizam verecek güce ulaşması ve kim olursa olsun kimliğini sormadan mazlumlara sahip çıkmasıdır.

Yeni Anayasa çıkışının odak noktası “laiklik” ve “ilk 4 madde” değil; hukuki ve ekonomik reformların daha geniş kapsamda yapılarak kısır tartışmaların son bulmasıdır. 

İbrahim Sadri’nin dediği gibi; “Bizim de yaşadığımız hayattır kardeşim”.

İnsanlar yaşayacak ve aralarında anlaşacaklar! Biz “son hesabı” Anayasa Mahkemelerine değil en yüce makam olan Allah’a vereceğiz. Söylediklerimizden ve sustuklarımızdan sorulacağız.

 “MİLLİ UZAY PROGRAMI”

“Biruni”yi hatırlattı, “Ali Kuşçu” dedi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan küllere öyle bir nefes üfledi ki, alttan alta yanan ateşi alevlendirdi. Şimdi o ateş Afrika’dan Avrupa’ya her memleketten görünüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank durmayacak! Uzaya ilk Türk’ü gönderene kadar ve sonrasında hiç biriniz onu durduramayacaksınız!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu durmayacak! Türkiye’nin hakkını dünyayı defalarca turlayarak her köşede haykıracak; durduramayacaksınız!

 “BOĞAZİÇİ VE LGBT”

Boğaziçi Üniversitesi’nde “rektör atama usulü” dışında her şey konuşuluyor. LGBT’ye özgürlük, PKK destekçisi belediyelere kayyum, FETÖ’den atılan KHK’lılar, terör yandaşlarına serbestiyet! Hepsi konuşuldu, olayların başladığı mevzu unutuldu. Çünkü Gezi’de mesele “ağaç” değildi, Boğaziçi’nde mesele “rektör” değil!

“İNGİLİZCE EĞİTİM KALDIRILMALI”

Ali Erkan Kavaklı ağabeyin “Yabancı dille eğitim sömürge ülkesinde olur” yazısını okumalısınız. Kavaklı; “Robert Kolej, TED Kolejleri, Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ neden İngilizce eğitim veriyor? Almanya’da 3 milyondan fazla Türkiye kökenli insan var; Türkçe eğitim veren ne ilkokul, ne ortaokul, ne lise, ne üniversite var” diyor. Kesinlikle katılıyorum. Kendi kaynaklarımızla başka ülkelere eleman yetiştiriyor gibiyiz! Bu konuyu çözmenin vakti geldi!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Remziye Hoşgör

Sizi ilk defa okudum ve çok güzel dedim. Keşke artık yazacak konu bulamayıp komplo teorilerine sarılıp sakız yapanlar yerlerini bu genç kalemlere bıraksa dedim. Sadece bir konuda fena yanılıyorsunuz. Almanya da şu kadar Türk var ama Türkçe eğitim veren okul yok demişsiniz ya. Türkiye de İngilizce eğitim verenler Türkiye de yaşayan İngilizlere eğitim vermiyor ki. İki farklı şeyi karşılaştırıyorsunuz. Evet Almanya da Türkçe eğitim olmaması tartışılabilir ama ayrı mevzudur. Almanya da Türkçe eğitim veren okul yok ama Almanya da İngilizce eğitim veren liseler ve üniversiteler var. Neden? Almanya da şu kadar İngiliz olduğundan değil, İstesek de istemesek de İngilizce'nin uluslararası bir dil olması, çok fazla bilimsel literatüre ulaşılması bunu gerekli kılıyor. Eğer ki bir gün Türkçede de bu kadar kaynak yer alırsa Türkçe de bilim dili olursa ya da evrensel hale gelirse o zaman hiç Türk olmayan yerlerde bile Türkçe eğitim olabilir. Bazıları kaç kişi Çince, Türkçe konuşuyor hesabı yapıyor bu da doğru değil. Önemli olan çok kişinin konuşması değil, bölgesel değil evrensel hale gelmiş olması, yayılması, ve kaynak çokluğudur. Kaldı ki bazı ülkelerde Türkoloji bölümü de var bu da tarihsel zenginliğimiz ve incelenmeye değer bulunması sayesinde.
 • Yanıtla

handan Kızılay

Almanya’daki lisans, uluslararası öğrenciler için tasarlanan İngilizce programlarının sayısı ve çeşitliliği de gün geçtikçe artmaktadır. Var olan İngilizce programların çoğunluğu da yüksek lisans düzeyindedir. Bu yüksek lisans bölümleri de özellikle sosyal bilimler, ekonomi ve işletme alanlarındadır. Bu programların İngilizce lisans dalları da son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Fransız üniversitelerinde eğitim dili Fransızcadır. Devlet üniversitelerinde eğitim dili zorunlu olarak Fransızcayken özel üniversitelerde İngilizce eğitim de verilmektedir. Hollanda Avrupa'da en fazla İngilizce yükseköğretim programı sunan ülkedir. .. SAYIN YAZAR... 3 TANE ÜLKE ÖRNEK VERDİ. ALMANYA FRANSA HOLLANDA. DAHA DA ARTIRILABİLİR. BURALARDA İNGİLİZCE EĞİTİM VAR BUNLAR SÖMÜRGE ÜLKE Mİ? İngilizce evrenseldir, bilim dilidir. Özellikle üniversite düzeyine gelmişseniz ve yüzlerce binlerce kaynaktan yararlanıp eğitim almak istiyorsanız İngilizce eğitiminden kaçamazsınız. Bunun sömürgelikle alakası yoktur. Peygamber efendimiz İlim Çinde olsa gidip alınız demiş, bunu İlim kaynakları İngilizce de olsa, çince de olsa öğrenip yararlanınız diye düşünsek çok abes olmaz sanırım. Milliyetçiliğe eyvallah biz de kendi değerlerimizi dilimizi dinimizi vs savunuruz ama bilime gelince gerekiyorsa İngilizce de eğitim verilir ve dünyanın her yerinde de bu göz ardı edilemez bir gerçekliktir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23