• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TOKİ’den konut nasıl alınır, TOKİ konut şartları neler? TOKİ taksitleri ne kadar?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) son 10 yılda 538 bin konut yaptı, 82 bin konutun inşaatı ise sürüyor. TOKİ’nin sunduğu pek çok imkanlar ile asgari ücretle çalışanlar bile TOKİ’den ev alma imkanına sahip oluyor. TOKİ’den konut nasıl alınır, TOKİ konut şartları neler? TOKİ taksitleri ne kadar? TOKİ’den konut alım peşinatı ne kadar? TOKİ başvuruları nasıl yapılır? TOKİ’den ev almak istiyorum ne yapmam lazım? İşte TOKİ’den ev almak isteyenlerin kafasındaki sorulara cevap bulunacağı haberin detayları.

Yeniakit Publisher
2019-11-23 10:57:00 - 2019-11-23 11:00:28
TOKİ’den konut nasıl alınır, TOKİ konut şartları neler? TOKİ taksitleri ne kadar?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) son 10 yılda 538 bin konut yaptı, 82 bin konutun inşaatı ise sürüyor. TOKİ’nin sunduğu pek çok imkanlar ile asgari ücretle çalışanlar bile TOKİ’den ev alma imkanına sahip oluyor. TOKİ’den konut nasıl alınır, TOKİ konut şartları neler? TOKİ taksitleri ne kadar? TOKİ’den konut alım peşinatı ne kadar? TOKİ başvuruları nasıl yapılır? TOKİ’den ev almak istiyorum ne yapmam lazım? İşte TOKİ’den ev almak isteyenlerin kafasındaki sorulara cevap bulunacağı haberin detayları.

TOKİ alt gelir grubu başvuru şartları neler?

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),

Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5.500  TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 6.000 TL olarak uygulanmaktadır.),

Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

TOKİ tarafından ilan edilecek tarihler arasında, kura ile belirlenen konuta ilişkin peşinat bedelini yatırarak sözleşme imzalayacaklardır.

Söz konusu kişilere bu satış kampanyasından bir defaya mahsus olmak üzere konut satışı yapılacaktır. Konutlar, %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. 

TOKİ konutlarında oturma koşulları ve TOKİ konutları devir işlemleri

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup,   alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

TOKİ konutları alımı için kişinin TOKİ projesinin yapıldığı ilde en az 1 yıl süre ile ikamet ediyor olması gerekir. Kişinin yaşadığı haneye giren toplam gelirin, 4 bin 500 TL’yi geçmiyor olma şartı aranır.

TOKİ’den 2+1 konut alımı talebinde bulunacak olan kişinin, 25 yaşını doldurmuş olması gerekir. TOKİ’den 3+1 konut alma talebinde bulunanların, 18 yaşını doldurmuş omları gerekir.

Projelere dahil olan konutların alımı için devlet bankalarına başvuru talebinde bulunulur. 2020 TOKİ konutlarının ilanlarına ve konut projelerinin nerede yapıldığına ilişkin bilgilere, ‘’ toki.gov.tr/satis/tr/projeler ‘’ adresinden ulaşılır. 2020 TOKİ Konut Özellikleri Nelerdir?

TOKİ ödemesi ne kadar?

2020 TOKİ konut alımı başvurusu sırasında, kura öncesi ön ödeme talebinde bulunur. Ön ödeme ücretleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

TOKİ konut projelerinden ev alacaklar, devlet bankalarına yaptıkları başvurular sırasında, 2+1 konut projeleri için 500 TL, 3+1 konut projeleri için ise 1.000 TL ön başvuru ücreti öderler.

Bu ücretlerin, devlet bankalarına yapılan başvuru sırasında ödenmesi sağlanıp, 2020 TOKİ’den konut alımı kura sistemine dahil olunur. Ödeme yapıldığı sırada, devlet bankası şubelerinde ‘’ TOKİ ev alım talebi başvuru formu’’ doldurulur.

TOKİ peşinatı ne kadar?

TOKİ konut alımında, 2+1 ev seçenekleri için minimum, 13 bin 968 TL peşinat ödemesi talep edilir. Bu peşinat tutarı, değeri 117 bin TL olan evler için istenir. 2+1 ev fiyatının 117 bin TL’yi geçmesi halinde peşinat, evin toplam değerinin % 12’si kadar talep edilir. TOKİ konut alımında, 3+1 evler için minimum, 17 bin TL peşinat ödemesi talep edilir. Bu peşinat tutarı, fiyatı 171 bin TL olan evler için talep edilir. 3+1 ev fiyatının 171 bin TL’yi geçmesi durumunda, toplam ev değerinin % 10’u kadar peşinat talep edilir. Bu peşinat ödemeleri başvuru sırasında değil, başvuru sonrası gerçekleşen kura işlemleri sonuçlarının açıklanmasından sonra talep edilir. 

TOKİ konut teslimleri ne zaman?

TOKİ projelerinden 3+1 konut alanlar, en düşük ev fiyatı olarak belirlenen 170 bin TL konut değeri için, aylık 759 lira taksit öderler. Projelerden 2+1 konut alanlar, en düşük ev fiyatı olarak belirlenen 116 bin TL rakamı için aylık 388 TL taksit ödemesi gerçekleştirirler. Bu uygulamalara bağlı olarak, TOKİ yoluyla orta ve düşük gelirli aile guruplarına yönelik, uygun taksitli ev edindirme koşulları sağlanır. Haneye giren toplam gelir tutarı 4.500 TL’yi geçmeyen kişiler, TOKİ ile uygun taksit ödemeli konut alımı olanağından faydalanırlar. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nuriye

Neden peşinat alınıyor benim yok şöyle diyorsunuz bunlar hikaye paran varsa ew alırsın.yoksa ömür boyu kiracı olarak kal.Zaten peşinatım olsa kura ile almam ki.gider başka şekilde alırım.bunu anlamıyorum we hiçbir zaman param olmayacak
 • Yanıtla

Mustafa yorulmaz

Sigortalı calışıyorum ev almak istiyorum evim yok
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı