• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İsmail’in çenesini kim kırdı?

BBP’nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 arkadaşının hayatını kaybettiği helikopter kazası sırasında, çenesi kırıldığı iddia edilen İsmail Güneş’in o haldeyken 155 polis imdat ile nasıl konuştuğu merak ediliyor.

Yeniakit Publisher
2013-11-25 20:47:47 - 2013-11-26 08:28:19
İsmail’in çenesini kim kırdı?
MUHAMMET ERDOĞAN / ANKARA - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının hayatını kaybettiği tartışmalı “helikopter kazası”yla ilgili soruşturma derinlemesine sürerken, kaza sonrası 112 Acil’den yardım isteyen İHA muhabiri İsmail Güneş’in 155 Polis İmdat ile yaptığı görüşmenin ses kaydı “suikast” iddialarını güçlendirdi. Otopsi raporunda çenesi kırık olduğu belirtilen Güneş’in, ortaya çıkan ses kaydında konuşmasının gayet düzgün olduğu görülüyor.  Konuya ilişkin Akit’e açıklamalarda bulunan ‘Yazıcıoğlu Davası’nın avukatı BBP Genel Başkan yardımcısı Selami Ekici, “Adli Tıp uzmanları, ‘Çenesi kırık adam çok zor konuşur ve çenesinde sorun olduğu belli olur’ diyor. Güneş’in konuşmasında hiçbir sorun yok. Ancak Adli Tıp Kurumları’nın otopsisinde Güneş’in çenesinin kırık olduğu belirtiliyor. Bu ve bundan önceki deliller, İsmail Güneş’in çenesinin kazadan sonra kırıldığı iddiamızı daha da güçlendiriyor” dedi. 

“KAZADAN SONRA BİRİLERİ İNDİ”

Ortaya çıkan ses kaydının kendileri için yeni olmadığını ve bu kayıtları yetkili savcılık ile devletin ilgili kurumlarına verdiklerini söyleyen Av. Ekici, “Zaten olayın başından beri, helikopter düştükten sonra oraya birilerinin indiğine dair iddialarımız, şüphelerimiz vardı. İsmail Güneş ile ilgili bu şekilde bilgilerin ortaya çıkması iddiamızı doğruluyor. Çenesi kırık bir insanın bu şekilde kusursuz konuşması zaten imkansız. Adli Tıpçılar diyor ki, ‘İki elinizi çenenize dayayın konuşmaya çalışın, çok zor konuşursunuz, o da belli olur. Çene kırığı olan bir adamın konuşması da aynı böyle olur. Yani konuşamaz ve çenesinde sorun olduğu belli olur.’ Güneş’in konuşmasında hiçbir bozukluk yok. Ama Adli Tıp Kurumları’nın otopsisi de ‘çene kırığı var’ diyor. Bunları ve bunlardan önceki delilleri birlikte düşündüğünüz zaman İsmail Güneş’in çenesinin kazadan sonra kırıldığı iddiamız daha da güçleniyor” ifadelerini kullandı.

“SUİKAST İDDİASIYLA SORUŞTURUYOR”

Gelinen nokta itibari ile soruşturmada ilerleme kaydedildiğini belirten Ekici, “Bu olay Cumhuriyet Savcılığı’nca önce kaza diye soruşturuldu. Devlet Denetleme Kurulu’ndan rapor çıktıktan sonra, özel yetkili savcı tarafından

şimdiki ismi ile Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesi ile görevlendirilen yetkili savcı tarafından, organize bir örgütün suikastı iddiasıyla soruşturuluyor. Konunun bu aşamaya gelmesi çok önemli” açıklamalarında bulundu.

“HKK RADAR KAYITLARINI GÖNDERMİYOR”

 “Şu anda dava açılmamasının sebebi de helikopterin kasten düşürüldüğüne dair delil eksikliğidir” diyen Selami Ekici, “O delilleri de nerden bulacağız? Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın radar kayıtlarından. Bugüne kadar dosyaya sağlıklı radar kayıtları gönderilmedi. Kayıtların 4 dakika 47 saniyesi kayıp. Radar kayıtlarında filtreleme olabilir, bunlar benim tespitlerim değil bilirkişilerin tespitleri” şeklinde konuştu.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN SORUNU VAR”

Başkan Yardımcısı Ekici sözlerine şu şekilde devam etti: “Son kayıtlarda görüldüğü gibi Güneş, bir karakolla görüşüyor. Yani Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir birimle. Emniyet bilindiği gibi İçişleri Bakanlığı’na bağlı. O dönemki Kayseri Valisi’nin açıklaması… Emniyet müdürü ve Maraş İstihbarat Şube Müdür yardımcısının çeşitli bilgiler vermesi… Olayın Jandarma bölgesinde olmasına rağmen enkazı köylülerin bulması… Bütün bunları topyekün düşündüğümüz zaman hepsi İçişleri Bakanlığı’na bağlı ve bu anlamda bakanlığın hukuki ve siyasi sorunu olduğunu düşünüyoruz. Konu bu açıdan çok önemli.”

ARAMAMA FAALİYETİ!

Ekici, olayla ilgili ihmalleri de değerlendirerek, “Kasta varan ihmaller cümlesini kullanmak istemiyorum ama netice, ulaştığımız kanaat, aramama ve kurtarmama faaliyeti olmuştur” dedi.

Olaydan 47 saat sonra enkaza devlet yetkililerinden önce 16 köylünün ulaştığını belirten Ekici, “16 köylü bunu başardı. Devlet tüm imkanlarına rağmen başaramadı. Biz buna ‘başartılmadı, bilakis arama ve kurtarma engellendi’ diye bakıyoruz. Çünkü buna ilişkin deliller de var” dedi.

İhmaller zinciri yaşanmasına rağmen, olayla ilgili bir devlet görevlisinin dahi açığa alınmadığını savunan Ekici, “Kaza diyorlar. Kaza olduğu düşünülse dahi hiçbir görevliye, bir Allah’ın kuluna soruşturma açılmadı. Bunların her biri birer birer terfi ettirildi” diye konuştu.

Kırık çeneyle nasıl konuştu?

İSTANBUL - BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadayla birlikte hayatını kaybettigi helikopterin düşme olayı ile ilgili İsmail Güneş’in 155 Polis İmdat ile yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydı kamuoyunda büyük yankı buldu. Cihan Haber Ajansı’nın (CİHAN) ilk defa yayınladığı ses kaydı ile ilgili İHA Muhabiri İsmail Güneş’in eşi Yasemin Güneş konuştu.

Polis İmdat ile yaptığı tek görüşmenin ses kaydı ile ilgili Yasemin Güneş, ses kaydını ilk kez dinlediğini söylerken, “Ses kaydını ilk kez dinledim. En azından ben sadece 112 Acil ile yaptığı konuşmaların ses kaydı olduğunu sanıyordum. Açıkçası eşimle polis arasında geçen konuşmayı dinledikten sonra bu olayda kaza ya da suikast değerlendirmelerinin dışında bir de insanlık suçu işlendiğini düşünüyorum. Çünkü yardım isteyen birine böyle bir üslupla dalga geçer gibi konuşulmamalı. Gelen yardım ihbarı profesyonel bir şekilde değerlendirilmeliydi” ifadelerini kullandı.

O SIRADA İSMAİL’İN ÇENESİ KIRIK DEĞİLDİ

Helikopter düştükten sonra en az 4 saat yaşadığı kesinleşen İsmail Güneş’in eşi Yasemin Güneş, ses kaydı ile ilgili çarpıcı bir tespitte de bulunarak konuşma sırasında İsmail’in çenesinin kırık olmadığını belirtti. Yasemin Güneş, “Ses kaydını dinlerken, o sırada İsmail’in çenesinin kırk olmadığını anlayabiliyorum. Çünkü konuşması gayet normal ve düzgün… Çenesi kırk ise o görüşmeyi nasıl yapabildi? 112 Acil ile 27 dakika görüşen eşim kesinlikle çenesinden bir şekilde bahsederdi. O halde eşimin çenesi daha sonradan kırıldı. Ses kaydını dinleyen herkesin yüreği yanarken, dinleyen herkesin kulaklarından gitmezken yetkililerin neler düşündüğünü merak ediyorum. Dışarı çıkıp, üşüdüklerinde İsmail’in üşüdüğü akıllarına geliyor mu? Olayı aydınlatmak için herhangi bir girişimleri oluyor mu? Bunlar bir yana soruşturmayı yürüten savcılarımıza güvenim tamdır. Eminim bu olay er ya da geç aydınlatacaklar” ifadelerini kullandı.WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı