• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İmar Kanunundaki değişiklik Meclis’ten geçti! Lüks konut vergisi 2021’de

Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM'den geçerek yasalaştı. Değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar “değerli konut vergisi”ne tabi olmayacak.

Yeniakit Publisher
2020-02-15 10:41:00 -
İmar Kanunundaki değişiklik Meclis’ten geçti! Lüks konut vergisi 2021’de

TBMM Genel Kurulunda, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisinde yer alan coğrafi verilerin, Ulusal Coğrafi Veri Paylaşım Matrisine göre, kamu kurum ve kuruluşları arasında paylaşımı, erişimi ve kullanımı bedelsiz olacak.

Değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar “değerli konut vergisi”ne tabi olmayacak.

İşte, kanunda öne çıkan bazı düzenlemeler:

- İmar planlarında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek.

- Büyükşehir belediyesi sınırlarının il sınırı olması nedeniyle mahalleye dönüşen ve nüfusu 5 binin altında kalan yerlerin, kırsal yerleşim özelliğinin devam edip etmediğine büyükşehir belediye meclisince karar verilecek.

- Köylerde ve mezralarda yapılacak konut ve yapıların projeleri valilik tarafından onaylanacak ardından muhtarlığa bildirilecek.

- Değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar “Değerli Konut Vergisi”ne tabi olmayacak.

- Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2020’nin başından itibaren geçerli olacak. 2020’ye ilişkin 2020’de verilmesi gereken beyanname verilmeyecek, vergi tahakkuk ettirilmeyecek.

- Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021’in başından itibaren başlayacak.

- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce değer belirleme uygulamasına son verilecek, Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen bina vergi değeri esas alınacak.

- Kanun yürürlüğe girmeden önce yıkım kararı alınan ancak ilgili yerel idarelerce yıkımı gerçekleştirilmeyen binalar, kanun yürürlüğe girdikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yıkılacak.

- Hasar görmüş olmakla birlikte ıslahının mümkün olduğu tespit edilen yapılarda, ilave inşaat alanı ihdas edilmemek şartıyla, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre güçlendirme kararı alınarak güçlendirme yapılabilecek.

- İmar planlarda serbest olarak belirlenen yapı yükseklikleri, 1 Temmuz 2021’e kadar değiştirilecek.

- İmar planı kararıyla kıyılarda da millet bahçeleri yapılabilecek.

- Mevzuata uygun hareket etmeyen yapı denetim şirketlerine 1 yıl yeni iş almaktan men cezası verilebilecek.

- Yeni iş almaktan men cezası alan laboratuvar ortakları ceza süresince, faaliyete son verme cezası alan laboratuvarın ortakları ise 3 yıl süreyle herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik bir görev alamayacak.

- Yapılacak yapılara ilişkin ruhsat ve izinler, Belediye Gelirleri Kanunu’na göre alınan bina inşaat harcı ve imarla ilgili harçlardan muaf olacak.

- Bu yapılara ilişkin belediyece ve il özel idaresince verilen hizmetlerden ücret alınmayacak.

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde yer alan Yüksek Fen Kurulu, yapım ve danışmanlık hizmet işlerine ilişkin sözleşme uyuşmazlıklarını inceleyecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23