• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hedef 50 bin yetim

İHH Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz, şu an 25 binden fazla bağışçı ile 45 ülkede 40 bin yetime baktıklarını belirterek; “Afrika’dan Uganda, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Tunus’u, Balkanlar’dan Romanya’yı, Güneydoğu Asya’dan Hindistan’ı ekleyerek sene sonunda bu sayıyı 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Yeniakit Publisher
2014-03-20 09:01:00 - 2014-03-20 00:54:22
Hedef 50 bin yetim

NAİM TAŞBAŞI / İSTANBUL - 20 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşan İHH İnsani Yardım Vakfı, ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmaya devam ediyor.

Halihazırda yaklaşık 40 bin yetimi sürekli, 200 binin üzerindeki çocuğu da dönemsel olarak destekleyen vakıf, 2011 yılından beri “Yetim Dayanışma Günleri” başlığı ile dünyanın çeşitli ülkelerinde organizasyonlar düzenliyor. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek organizasyon kapsamında 41 ülkede 350 proje uygulayacak. Şu an mevcut 16 yetimhaneye sahip, 2014 yılında da 13 yetimhanenin açılışını yapacak olan İHH Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz’la çalışmalarını konuştuk.

- İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yetim çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

- İHH İnsani Yardım Vakfı, faaliyetlerine başladığı 1992 yılından beri, bulunduğu her coğrafyada yetimlere dönemsel desteklerde bulundu. Bunlar bayram ve çocuk şenlikleri gibi belli dönemlerde yapılan gıda ve kıyafet dağıtımı, sağlık yardımları, yetim çocuklara ve ailelerine ait evlerin tamir ve tadilatlarının yapılması, eksik eşyalarının tedarik edilmesi gibi desteklerdi. Dönemsel desteklerimizi sürdürdüğümüz yetim çocuklarımızın sayısı 200 bini aşıyor. Şu an 25 binden fazla bağışçı ile 45 ülkede 40 bin çocuğumuza sürekli olarak destek veriyoruz. Afrika’dan Uganda, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Tunus’u, Balkanlar’dan Romanya’yı, Güneydoğu Asya’dan Hindistan’ı ekleyerek sene sonunda bu sayıyı 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye içerisinde ise, 51 vilayette 5 bin çocuğumuzu sürekli destek kapsamına almış durumdayız.

Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projesini Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olur ve destekleri ile yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı okullara, Diyanet İşleri Başkanlığı ise, Kur’an kurslarına kampanyayı gönüllülük esasıyla icra edebileceklerine dair bildirimleri geçen sene Ağustos ayında gönderdi. Bu okullar, sınıflar ya da kurslar kampanyaya katılmak isterlerse, bir yetim için belirlenen aylık destek bedeli olan 90 TL’yi kurumumuza ait hesaplara “yetim hamilik desteğidir” kaydıyla yatırıyorlar. 90 TL bir yetim çocuğun eğitim, sağlık, gıda ve kıyafetine katkı için gönderiliyor.

- Kampanyanın son durumu nedir, kaç okul katıldı?

- Şu anda 79 ilde; 1.500 okul ve Kur’an kursu, 5 binin üzerinde de sınıfa ulaşıldı.

- “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında yetimler için ne gibi projeleriniz var?

- Bu sene 4. Yetim Dayanışma Günleri ile 41 ülke ve bölgede 350’yi aşkın proje gerçekleştirme ve 65.000’i aşkın yavrumuzun yüreğine dokunma azim ve gayretindeyiz. Bu günler, yetimler konusunda duyarlılık oluşmasında katkı sağlayan somut projeleri ortaya koyması açısından önemlidir. İhtiyaç durumuna göre okul, yetimhane ve ev inşası, yetim evlerinin tamir ve tadilatları, yetimhanelerin ihtiyaçlarının karşılanması, laboratuar ve kütüphane kurulumları, yetim ailelerine geçimlerini sağlamaları için kalıcı yardımlar yapılması gerçekleştirilecektir.

- İHH’nın yetimhane çalışmalarında son durum nedir?

- Evet, İHH, kuruluşundan bu yana dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde yetimhaneler inşa etmekte, mevcutların tamir ve tadilatlarını yapmakta ve buralara yönelik dönemsel yardımlarda bulunmaktadır. Vakfımızın inşa ettirdiği ve faaliyet hâlinde olan 16 yetimhanemiz var. Hali hazırda Gana, Burkina Faso, Uganda, Etiyopya, Nepal, Bangladeş (2 adet), Pakistan, Tayland/Patani (3 adet), Filipinler/Moro’da 13 adet yetimhanenin inşasına devam etmektedir.

Hayırseverlerimiz konuyla ilgili projeleri www.ihh.org.tr adresi üzerinden görebilecekleri gibi aynı zamanda 0212 6312121 numaralı telefonumuzu arayarak da bilgi edinebilirler. Ayrıca YETİM yazarak 3072’ye gönderilen her kısa mesaj yetim çocuklarımız için 5 TL’lik bir katkı anlamına gelmektedir.

RAMAZANIN 15’İ DÜNYA YETİMLER GÜNÜ

- Yetim hakları konusunda, dünya ülkelerinin dikkatini çekebilmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

- İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) yetim çocuklarla ilgili farkındalığı arttırabilmek ve çocuklarla ilgili devletlerin sosyal politikalar geliştirebilmeleri için Dünya Yetimler Günü’nün kabulü ile ilgili bir öneride bulunduk. Bu öneri; Aralık ayında Gine’de yapılan toplantıda kabul edildi. İlk defa, Türkiye’den bir STK’nın teklifiyle İslam ülkeleri yetim günü ilan etmiş oldu. Bundan sonra her yılın 15 Ramazan tarihi Dünya Yetimler Günü olarak yoğun bir faaliyet ile idrak edilecek inşallah. BM’ye aynı konuda dilekçe gönderildi ancak, henüz herhangi bir geri dönüş alınamadı. İHH olarak yıl içerisinde yetimler için tertip ettiğimiz en önemli faaliyetlerimizden biri de her yıl 16-31 Mart tarihleri arasında düzenlediğimiz Yetim Dayanışma Günleri’dir.

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı