Gençlerin % 95’i din dersi görmeden mezun oluyor

KKTC’li STK ve Dernekler Türkiye’ye seslendi!.. Anayasal ve yasal olarak ilkokul 3. sınıftan itibaren ortaokul sona kadar Din Kültürü dersi zorunlu olarak verilmesi gerekirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi Milli Eğitim’de zorunlu ders olmaktan çıkarıldı.

14 Ağustos 2019 Çarşamba 10:27
Gençlerin % 95’i din dersi görmeden mezun oluyor

 Hasan Türkmen  Ankara 

KKTC’de MEB’e bağlı okullarda Din Kültürü öğretmenlerinin ataması yapılmazken, derslere din eğitimi almamış öğretmenlerin girdiği öğrenildi. Yeni öğretim yılında din dersinin zorunlu olmasını ve Din Kültürü Öğretmenlerinin atamasının yapılmasını isteyen KKTC’deki STK ve Dernekler, Akit aracılığıyla Türkiye’den yardım istediler.

Anayasal ve yasal olarak ilkokul 3. sınıftan itibaren ortaokul sona kadar Din Kültürü dersi zorunlu olarak verilmesi gerekirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi Milli Eğitim’de zorunlu ders olmaktan çıkarıldı. KKTC’de MEB’e bağlı okullarda Din Kültürü öğretmenlerinin ataması yapılmazken, derslere din eğitimi almamış öğretmenlerin girdiği öğrenildi.

“Şuurlu nesiller yetişsin istiyoruz”

KKTC’li gençlerin din eğitimi alması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade eden Kıbrıs Gönüllü Teşekküller Platformu üyesi K.B, “Her yıl KKTC liselerinden on binlerce genç mezun olmaktadır. Bu gençlerin yüzde 95’i din dersi görmeden veya üstün körü görerek mezun oluyor. Bu durum bu toplumda yaşayan milli ve manevi ruh kökleriyle bezenmiş sendika, birlik ve dernekler olarak bizleri ilgilendirmekte ve bizlere ağır bir vebal yüklemektedir. Bizler hiçbir bireysel menfaat gözetmeden Allah rızası fikriyle ve bu toplumun şuurlu nesiller olarak yetişmesini sağlamak adına elimizden gelen her şeyi, ilgili herkese ileterek tarihi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” diye konuştu.

“Misyoner tehdidi”

Kıbrıs İlahiyat Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Abdurrauf Alhallaq da, “Biz, müşterek tarihi kültürümüz sebebiyle Anavatanımıza yalnız maddeten bağlı, sahipsiz bir gençlik yetişmesini değil; manevi, ahlaki ve milli değerleri paylaşan, gönül ve fikir birliği taşıyan, nesillerin yetişmesi için çalışmalar yapmalıyız. Ülkelerimiz arasında bu dayanışma ihmal edilirse, halen topraklarımızda cirit atan misyonerlerin, ateistlerin, AB ajanlarının, eşcinseller gibi zararlı ideoloji mensuplarının çoğalmasından korkmaktayız. Bunun için gençliğimizin müspet inançlarla takviye edilmesine, milli ve ahlaki çalışmalar yapılmasına, yani umumi bir fırsat seferberliğine ihtiyaç görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

STK ve derneklerden Türkiye’ye çağrı!

2019-2020 öğretim yılında Din dersinin zorunlu olmasını ve Din Kültürü Öğretmenlerinin atamasının yapılmasını isteyen KKTC’deki STK ve Dernekler, Akit aracılığıyla Türkiye’den yardım istediler. Türkiye’ye çağrı yapan STK ve Dernekler, “Gençlerimiz okullardan din eğitimi almadan mezun oluyor. Türkiye’deki sistem gibi bir sistemin KKTC’de de olmasını istiyoruz. Bu konuda Türkiye’deki yetkililerden yardım bekliyoruz” dediler.

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ağustos 2019 Çarşamba 10:27

YORUM YAZ

 • Kızıl ElmaKızıl Elma11 gün önce
  ... gittikçe şüphelenmeye başladık zaten,,Allah Sonunu hayır etsin..Sırtlan partiler pusuda bekliyor..
 • ozan yilmazozan yilmaz11 gün önce
  Din dersi zorunlu ders olarak zaten ciakrilsin. Memlekette herkes müslüman degilki neden zorluyoruz. Darisi Türkyiemin basina, AMIN.
 • sadece hakikatsadece hakikat11 gün önce
  kıbrıstaki dini imani durum içler acısı.cahillik tavan yapmış.müslümanlaarın belki büyük çoğunluğu ingilizleşmiş.biz hala işin petrol doğalgazındayız.biz burayı niye fethettik öyleyse? Allahu teala bu duruma iyi der mi? demez!! bir tane müslüman kalmadan önce acilen oraya el atılmalı!
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu11 gün önce
  Sanki Türkiye'deki din eğitimi iyi imiş gibi. Türkiye'deki daha berbat...
 • Ali kirlangicAli kirlangic11 gün önce
  Din egitimi vermek DEVLETİN GOREVİ DEGİLDİR. Helal olsun kktc helal olsun. Din dersi diye sadece muslumanlik anlatiliyor cunku. Hristiyan yahudi ateist haklari ne olacak? Cocuklar kucuk yasta muslumanliga dayatiliyor. Keske turkiye de boyle olsa.
 • Mahmut Mahmut 11 gün önce
  Bir el atinda Kıbrıs'ta da İslam adına bir şey kalmasin
 • hsnhsn11 gün önce
  adamlar rumu türk e tercih eden bir kafa yapısına sahip.
 • Tr.Tr.11 gün önce
  Kıbrısta doğup büyümüş olan bir tane inançlı insan gösterin ben de iskimi keseyim.Adamlar ya Stelyo gibi yada Roger gibi...Ya rum ya ingiliz kesinlikle inanç olarak bizden uzaklar...
 • Emine Altin Emine Altin 11 gün önce
  Belli zaten kendilerini katleden rumlari savunduklarina gore bir eksiklik var
 • MudanyalıMudanyalı11 gün önce
  Yerinde bir karar. Darısı Türkiye ye

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019