Şiddet değil yuvayı yıkan kanun: “6284”

“Kadına şiddet” olaylarının önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 Sayılı Kanun, aile dramlarının kaynağı haline geldi.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:16
Şiddet değil yuvayı yıkan kanun: “6284”

FARUK ARSLAN- YENİ AKİT “Kadına şiddet” olaylarının önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 Sayılı Kanun, 2012 yılından bu yana aile dramlarının ana kaynağına dönüşmüş durumda. Şiddet olmasa dahi kadının en ufak şikayetiyle erkeklerin evlerinden 6 aylık süreyle uzaklaştırılması yuvaları yıkıyor, öfke patlamalarına yol açarak cinayet vakalarına sebeb oluyor.

Kadına şiddet temalı olayların önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, yuvaların dağılmasının başlıca unsuru oldu.

Kadının anlık bir tartışma sonucu en basit şikayetiyle, herhangi bir darp olmasa dahi erkeğin 6 ay süreyle yuvasından uzaklaştırılması, aile birliğindeki en büyük tehdit haline geldi. 2012 yılından bu yana yürürlükte olan ancak şiddet olaylarının önüne geçemediği gibi problemleri daha da artırarak aile birliğinin en büyük tehdidi haline gelen kanunun kötüye kullanımı ve gelinen noktaya ilişkin uzmanlar, korkunç tespitlerde bulunuyor.

AİLE BİRLİĞİ BİTİYOR

Akit’e konuşan Avukat Ali Cahit Polat, 6284 sayılı kanunun vahim olaylara sebebiyet verdiğini belirtti. Polat, şöyle devam etti: “Kanunu tümden reddetmiyoruz ancak yol açtığı vahim olaylar ve mağduriyetler bulunuyor. Kanun kapsamında, en ufak şikayetle ilgili olarak dahi delil ve belge aranmaksızın erkek aleyhinde kararlar veriliyor. Erkeğin evden uzaklaştırılma süresi de oldukça uzun bir süre. Kadının şikayeti sonrası darp olsun ya da olmasın erkeğin 1 aydan 6 aya kadar evden uzaklaştırılması öngörülüyor. Avrupa’da bu süre en fazla bir hafta dolayındadır çünkü amaç tartışmış olan tarafları teskin etmektir, ayırmak değil.

‘SESİNİ YÜKSELTTİ’ YETİYOR

Kadına yönelik fiziki şiddetin yanı sıra ‘psikolojik şiddet’ ve ‘ekonomik şiddet’ kavramlarının kanunlaşmasının trajik olaylara sebebiyet verdiğini aktaran Polat, şunları dile getirdi: “Şikayetçi olan kadının mahkemeye gitmesine bile gerek yok, polisi araması dahi erkeğin uzaklaştırılması için yetiyor. Kadının ‘bana sesini yükseltti’ demesi dahi yeterli bir sebep sayılıyor. Burada darp raporu gibi herhangi bir belge de aranmıyor ve erkeğin görüşüne başvurulmadan karar veriliyor. Şiddet uygulayanın tutuklanması gerekiyorsa tutuklanmalı ama ekonomik şiddet ve psikolojik şiddet tanımları oldukça vahim sonuçlar ortaya doğuruyor. Şu an yılda 120 bin ila 130 bin aralığında evden uzaklaştırılan baba modelleriyle karşılaşıyoruz. ‘Eve yeteri kadar bakmıyor’, ‘Bana sesini yükseltti’, ‘Evdeki ışığı kapatmadı’ gibi oldukça basit nedenlerle evler, 6 ay boyunca babasız kalıyor. Burada bir aile disiplininden bahsedemeyiz. 6284 sayılı kanunun getirisi olarak erkeğin, dolayısıyla babanın itibarsızlaştırılması konuşulması, tartışılması gerekiyor.”

SUİSTİMALE AÇIK KANUN
6284 sayılı kanunun kötü niyetli kişilerce nasıl suiistimal edildiğini anlatan Avukat Begüm Gürel de, şu değerlendirmelerde bulundu: “Söz konusu yasa uyarınca; kararın hâkim tarafından verilmesi için herhangi bir belge ya da delile ihtiyaç duyulmadığı için, koruyucu tedbir talep eden kişinin kötü niyetli olması halinde kanun maddesi açıkça kötü amaca hizmet etmiş olacak. Kanun, eşinden ayrılma niyeti bulunan eş tarafından da kötü niyetli olarak kullanılabilmektedir. Örneğin şiddete uğrama tehlikesi olmayan eş tarafından diğer eş aleyhine otomatik olarak alınan koruma kararı, eşlerin boşanma davasında haksız yere ‘şiddet uyguladığına dair delil’ olarak sunulabilmektedir.

HÂKİMLERE KRİTİK GÖREV

Gürel, şöyle devam etti: “Mevcut yasal düzenleme karşısında haklı itirazların netice alması mümkün görünmemektedir. Bu sebeple kötü niyete zemin oluşturan yasal düzenlemeler onarılmak suretiyle yeni düzenlemeler yapılana değin hâkimlere büyük görev düşmektedir. Önleyici tedbir kararının verilebilmesi için kesin delil aranmasa da aleyhinde tedbir kararı verilecek kişinin, mağdura yönelik en azından 6284 sayılı kanunun 2. maddesinde ‘Şiddet olarak tanımlanan tutum ve davranışlarda bulunduğunu veya somut olayda böyle bir tehlikenin varlığını gösteren yeterli emarenin bulunduğunun mahkemece tespiti elzemdir’ deniliyor.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 09:16
  • hurıyehurıye3 sa önce
    Aile unsurunu baltalamaya dayalı bır kanun. Yetkıler en acıl bır sekılde ıkı tarafında haysıyetını onurunu on plana cıkarara duzenlemeler yapılması kadınlaranı kararlarla mahrem olan eve polısı cevız kabugunu doldurmayacak sebewplerden dolayı cagırıperkegı uzaklaştırıyor. Burada onemlı olan duzelecek olan aıle ınata bındırılıp onur kırıcıhareketler hakeretler yasanıyor bosanmalara ust ustte gelen uzaklaştırmalarderken hıddetlersıddetler her ıkı tarafta madur oluyor. ben erkek olsam benı uzaklaştırmıs bır kadınla aynı evı aynı yatagı paylaşmam asla guven unsuru anıden yok oluyorAllahım hakımızda hayırlısını versınhakımler hangı olayıderınlemesıne okuyacak okadar cokkı bu durumdamahkemelerde genwçlıklerı gececek yazık cokkı yazık . kotu nıyetlı kısılere malzeme
  • serapserap1 gün önce
    Sesimizi duyun ilgililer oncelikle bu konun acıklıga kavusması grekır. Aile cok kutsal ama aıle kurmayı basamak halıne getırıp erkeklerı evden uzaklaştırıp dayalı doselı eve anası ve kızı kurulmakta daha dugun borcu devam etmekte 4 aylık evlılık suresınce 20 gunluk beraber kalan gelın damat canı ısteyınce anasının evıne gıdıp gelen gelın hanım bunun aıle duzenı nerede evındeplanlanmıs ısten gelen esının valızını hazırlamıs kızılca kıyamet bagrıs cagrıskım duyacak neden kadın evden uzaklaşmıyorrrrr haklıyı kım savunacak.
  • fatmafatma3 gün önce
    Ben ıkı cocuklu anne olarak yazıyorum. 6 ay once oglumu sevdıgı kız ıle evlendırdımşuanda bosanma davaları acıldı haksı yere evden uzaklaştırdılar gencler evlılığe sıcak bakamaz oldu bekar yegenler kuzenler kadın hakkını yuva yıkmada kullanmaması grek oturulup konuşulabılınırdı ama erkeklerı pacavra gıbı canım ıstedı gel tepem attı gıtolayı adete bu yanın hersey oyundan ıbaretdegısmesı gerekır kızıda ana yetıstırıyor erkegıdeaıleye cok buyuk rol dusuyır

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.11.2017