6284 yuva yıkıyor

“Kadına şiddet” olaylarının önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 Sayılı Kanun, aile dramlarının kaynağı haline geldi.

09 Kasım 2017 Perşembe 09:16
6284 yuva yıkıyor

“Kadına şiddet” olaylarının önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 Sayılı Kanun, 2012 yılından bu yana aile dramlarının ana kaynağına dönüşmüş durumda. Şiddet olmasa dahi kadının en ufak şikayetiyle erkeklerin evlerinden 6 aylık süreyle uzaklaştırılması yuvaları yıkıyor, öfke patlamalarına yol açarak cinayet vakalarına sebeb oluyor.

Kadına şiddet temalı olayların önlenmesi amaçlanan ancak Türk aile yapısına dikkat edilmeden hazırlanan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, yuvaların dağılmasının başlıca unsuru oldu.

Kadının anlık bir tartışma sonucu en basit şikayetiyle, herhangi bir darp olmasa dahi erkeğin 6 ay süreyle yuvasından uzaklaştırılması, aile birliğindeki en büyük tehdit haline geldi. 2012 yılından bu yana yürürlükte olan ancak şiddet olaylarının önüne geçemediği gibi problemleri daha da artırarak aile birliğinin en büyük tehdidi haline gelen kanunun kötüye kullanımı ve gelinen noktaya ilişkin uzmanlar, korkunç tespitlerde bulunuyor.

AİLE BİRLİĞİ BİTİYOR

Akit’e konuşan Avukat Ali Cahit Polat, 6284 sayılı kanunun vahim olaylara sebebiyet verdiğini belirtti. Polat, şöyle devam etti: “Kanunu tümden reddetmiyoruz ancak yol açtığı vahim olaylar ve mağduriyetler bulunuyor. Kanun kapsamında, en ufak şikayetle ilgili olarak dahi delil ve belge aranmaksızın erkek aleyhinde kararlar veriliyor. Erkeğin evden uzaklaştırılma süresi de oldukça uzun bir süre. Kadının şikayeti sonrası darp olsun ya da olmasın erkeğin 1 aydan 6 aya kadar evden uzaklaştırılması öngörülüyor. Avrupa’da bu süre en fazla bir hafta dolayındadır çünkü amaç tartışmış olan tarafları teskin etmektir, ayırmak değil.

‘SESİNİ YÜKSELTTİ’ YETİYOR

Kadına yönelik fiziki şiddetin yanı sıra ‘psikolojik şiddet’ ve ‘ekonomik şiddet’ kavramlarının kanunlaşmasının trajik olaylara sebebiyet verdiğini aktaran Polat, şunları dile getirdi: “Şikayetçi olan kadının mahkemeye gitmesine bile gerek yok, polisi araması dahi erkeğin uzaklaştırılması için yetiyor. Kadının ‘bana sesini yükseltti’ demesi dahi yeterli bir sebep sayılıyor. Burada darp raporu gibi herhangi bir belge de aranmıyor ve erkeğin görüşüne başvurulmadan karar veriliyor. Şiddet uygulayanın tutuklanması gerekiyorsa tutuklanmalı ama ekonomik şiddet ve psikolojik şiddet tanımları oldukça vahim sonuçlar ortaya doğuruyor. Şu an yılda 120 bin ila 130 bin aralığında evden uzaklaştırılan baba modelleriyle karşılaşıyoruz. ‘Eve yeteri kadar bakmıyor’, ‘Bana sesini yükseltti’, ‘Evdeki ışığı kapatmadı’ gibi oldukça basit nedenlerle evler, 6 ay boyunca babasız kalıyor. Burada bir aile disiplininden bahsedemeyiz. 6284 sayılı kanunun getirisi olarak erkeğin, dolayısıyla babanın itibarsızlaştırılması konuşulması, tartışılması gerekiyor.”

SUİSTİMALE AÇIK KANUN

6284 sayılı kanunun kötü niyetli kişilerce nasıl suiistimal edildiğini anlatan Avukat Begüm Gürel de, şu değerlendirmelerde bulundu: “Söz konusu yasa uyarınca; kararın hâkim tarafından verilmesi için herhangi bir belge ya da delile ihtiyaç duyulmadığı için, koruyucu tedbir talep eden kişinin kötü niyetli olması halinde kanun maddesi açıkça kötü amaca hizmet etmiş olacak. Kanun, eşinden ayrılma niyeti bulunan eş tarafından da kötü niyetli olarak kullanılabilmektedir. Örneğin şiddete uğrama tehlikesi olmayan eş tarafından diğer eş aleyhine otomatik olarak alınan koruma kararı, eşlerin boşanma davasında haksız yere ‘şiddet uyguladığına dair delil’ olarak sunulabilmektedir.

HÂKİMLERE KRİTİK GÖREV

Gürel, şöyle devam etti: “Mevcut yasal düzenleme karşısında haklı itirazların netice alması mümkün görünmemektedir. Bu sebeple kötü niyete zemin oluşturan yasal düzenlemeler onarılmak suretiyle yeni düzenlemeler yapılana değin hâkimlere büyük görev düşmektedir. Önleyici tedbir kararının verilebilmesi için kesin delil aranmasa da aleyhinde tedbir kararı verilecek kişinin, mağdura yönelik en azından 6284 sayılı kanunun 2. maddesinde ‘Şiddet olarak tanımlanan tutum ve davranışlarda bulunduğunu veya somut olayda böyle bir tehlikenin varlığını gösteren yeterli emarenin bulunduğunun mahkemece tespiti elzemdir’ deniliyor.

Aileyi yıkan 6284 değiştirilsin

6284’ten hâlâ kan damlıyor

6284’ün vebali Meclis’in boynuna

6284 sayılı düzenleme Mor Çatı’yı uçurmuş!

 

FARUK ARSLAN / İSTANBUL

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 09:16

YORUM YAZ

 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 4 ay önce
  Seçimler nedeniyle bu kanunun bence Gündemden düşmemesi gerekiyor.
 • Sanane benim adımdanSanane benim adımdan4 ay önce
  Madem ailede yasaları kötüye kullanma var, bir zahmet ayrilsinlar bu ne biçim aile, böyle bir evde çocuk yetişmesin de zaten. Sen kim köpek evine bakma, çocuklarına bakma bir de darp raporu iste. niye evlendin o zaman. İlla darp olması mı gerekiyor.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Bu haksız kanun maddesine maruz kalmış bir eş ve taraf olarak, Tamamen kadınların erkeklere karşı hiçbir delil ve tanığa gerek olmaksızın ve suçun sübuta ermeden ve Anayasada belirilmesine rağmen suç isbat edilmediği sürece suçlu adledilemeyeceği madesine rağmen ve hatta asıl olan bir mahkeme ve dosya mevcut olmasına rağmen bağlı olan mahkemeden bu tedbir alınamazken hiç bir karşı itiraz dahi yapılmadan bir başka mahkemelerden sırf kin ve intikam duygusu ile hile ve iftiralarla erkeğin evden uzaklaştırmak üzere çıkarttırılan yetki gasbı ve mevcut görülen yüce mahkeme ve heyetlerine karşı haksız olarak alınan kararlardır...
 • SWRSWR6 ay önce
  AÇIKÇASI TÜRKİYE DE YAŞAMAYI DÜŞÜNMÜYORUM BİR ERKEK OLARAK. CANIMA SUSAMADIM
 • SerkanSerkan7 ay önce
  Bu konuda benim çektiklerimi hiç bir baba çekmemıştir.ödediğim adlı para cezaları.15 16 bin lira oldu.hastahanede çalıştım şimdi okulda.o kadar basitleştirdilerki babaları.kimse sana sormuyor dahi.nereye giderken gelirken.pislik bir hayat yasalar dahi karışamıyorsun.kızınahanımına.5 ay önce bende boşandım.yemin ederimki.devlet sadece insanların aile birliğini düzenini yıkan.bir sistem uyguluyor halkına.

Günün Karikatürü

19 Ekim 2018