• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Diyanet tarihinde ilk defa faizli işleme onay verdi! Karar oy çokluğuyla kabul edildi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 'Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?' sorusuna cevap verdi. Kurul verdiği cevapla, tarihinde ilk defa faizli işleme onay verdi. Karar oy çoğunluğuyla alındı.

113 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Pazarcı

Artık diyanetten yeni şok fetvalar duyabiliriz. Bulundukları sistem içerisinde çıkış yolları üretecekleri yerde Müslümanı sisteme entegre etmeye çalışıyorlar bugüne kadar Müslümana hangi konuda çıkış yolu sundular ki neden insanlar cemeatlere yapıştı kaldı bilir bilmez insanların peşine düştüler bunun enbüyük sorumlusu diyanettir bana göre. Şimdi bu konudaki fetvalarımı bilmiyor insanlar elbette biliyorlar diyanet ne yaptı zayıf imanlara güç verdi faizi insanlar nezdinde laçkalaştırdı kime sorsan bugün faiz almayanmı var deniliyor buda üzerine tuz biber oldu.
 • 1 Yıl Önce

Ali Şükrü

Diğer bankalardan kredi alanlardan farkı nedir O insanlarda başka türlü ev sahibi olamayacaklarını düşündükleri için kredi ile ev alıyor diyanet "belam" teşkilat ı gibi davranmasin
 • 1 Yıl Önce

Gariban

Abdurrahman Dilipakın bu günkü yazısını mutlaka okuyun derim
 • 1 Yıl Önce

[email protected]

Bu hükümetin dini imanı para. Dinin güncellenmesi lazım diyenler bunlardı. Kendini müslüman zannedenip kul hakkı yiyenlere destek verenler buna ne tepki verecek merak ediyorum
 • 1 Yıl Önce

[email protected]

Bu kapı açıldı,varan 2 bütün kredi faizleri caizdir yolda!...
 • 1 Yıl Önce

Ebuzer

Allah c.c. karşı gelen diyanet
 • 1 Yıl Önce

Mehmet Can

Hani faizin her türlüsü haramdı. Haberin doğru olduğunu sanmıyorum. Yoksa Diyanetin böyle bir hataya düşeceğini sanmıyorum.
 • 1 Yıl Önce

Osman

Toki den ev alanların ne kadarı ihtiyaçdan acaba
 • 1 Yıl Önce

Erhan Aldemir

Yazıklar olsun Allah'ın emri açık Bankalar faizsizmi ev veriyor hayır! Varsın evim olmasında ALLAH 'ın emrinde çıkmayalım. Sonuçta birgün ölücez ve kimse o evleri götürmeyecek yanında sonuçta günah ve sevaplarımızla baş başa kalacaz. Selametle.
 • 1 Yıl Önce

Ali Aydınlı

Diyanet islamı güncellemeye başlamış demekki. 
 • 1 Yıl Önce

adil

 ne demek ödeme güçlüğü çeken vatandaşı ev sahibi yapmak için yardımcı olmak. sonuçta faiz yok mu, bunun kamu bankası olmasıyla ne ilgisi var. ödeme güçlüğü çeken araba almak için krediye başvurandan ne farkı var. neyin kafası bu. tefeciler de ödeme güçlüğü çekenlere yardımcı olmuyor mu. üretime değil tüketime dayalı ekonomi politikası olursa tabii ki faizsiz yaşayamaz hale gelinir. yazıklar olsun.
 • 1 Yıl Önce

Feytullah

Rabbim sen bizi bu beyinsiLerle helak etme
 • 1 Yıl Önce

okuyucu

ALLAH c.c.aşkına bu fetvayı chp iktidarda olsa "işte chp zihniyeti diyanete bile faizi helal kıldırdılar"dermiydik,demezmiydik.vallahi derdik,peki yanlışı bizimkiler yapınca neden sesimiz çıkmıyor,"hemen vardır bir bildikleri"diye geçiştiriyoruz.elbetteki kiracılık çok zor hele büyükşehirlerde,bizde çok sıkıntılar yaşadık fakat ev sahibi olmak farz değildir,lakin faizin tozu bile günahdır,madem devletimiz alt grubu ev sahibi yapmak istiyor,başka bir sistem bulabilirdi.kredi ödediğiniz bankalar başkalarına faizli borç veriyor,onu alıp ödeyemeyenin anasını ağlatıyor ve biz kalkıp koskoca diyaneti öyle şartlardaki faiz haram değildir diye fetva verdirtiyoruz ve bunu bizim iktidarımız yapıyor yok böyle bir şey...devletimiz faizsizde ev sahibi yapabilir onun yollarını araştırsınlar.
 • 1 Yıl Önce

Projenin dini hükmü ile faiz çıkartımı yapmak akıl ister...

Ben özellikli dini ruhsatların alenen genele bildirilmesine karşıyım..Yayana da pek sıcak bakmam..ANCAK BURADAN KONUYU TAM BİLMEDEN BALIKLAMA ATLAYAN DİNİNİ İSLAM BİLENLERE SORUM OLACAK: SİZ HİÇ HAYATINIZDA ZEKAT VERDİNİZ Mİ?ZEKATI MALDAN MI GELİRDEN Mİ VERDİNİZ?4 İNEĞİN 1 İ 40 KOYUNUN 1 İ VERİLDİĞİNE GÖRE KAÇ KONUTUN 1 İ ZEKAT VERİLİR?..Aaa o zamanlar konut asli ihtiyaç idi yatırım aracı değildi diyorsanız kaç ihtiyaç sahibi kişiyi banka kapusından döndürüp BORÇ VERDİNİZ?...SAHİ SİZ HAYATINDA KAÇ TL BORÇ VERDİYDİNİZ?...Hayatınuz palavra mı yoksa?
 • 1 Yıl Önce

İLHAN AKKURT

FETVA KENDİ İÇİNDE ÇELİŞTİĞİ AÇIKTIR. HEM FETVANIN BAŞINDA BANKALARDAN EV ARABA ALMAK İÇİN FAİZLİ KREDİ ALMAK HARAM DE HEM DE BUNA CEVAZ VER.BAŞTAKİLERİN NE KABAHATİ VAR. İŞİN MANTIĞI YANLIŞ. AMA HER FAİZİ RİBA DERSEK OLACAĞI BUDUR. EKSİ FAİZ NE OLUR. BİR BANKA ARACILIĞIYLA BİR TİCARİ MALI BANKAYA İPOTEK EDİP ONU SATIN ALMAK BAL GİBİ VADELİ SATIŞA GİRER.BU GERÇEKLE BU İŞLEM RİBAYA GİRMEZ.
 • 1 Yıl Önce

Ceyhan

Bankacılık sisteminde hatalar varsa bu daha insani hale getirilir, geliştirilir. Tamamen karşı çıkmak cehalettir. Ve biz toplum olarak bunun zararını çektik. Sistemi oturtan sistemi bugün faiz eksi faizle uyguluyor. Gerçi eksi faiz de olsa faiz kelimesi olduğu için karşı çıkacak neye karşı çıktığını bilmeyecekler olacaktır.
 • 1 Yıl Önce

Abdullah Ihsen

Allah'ın Hükmettiği ile Hükmetmeyen Kafirin ta kendisidir, Allah'ın Hükmettiği ile Hükmetmeyen Zalimin ta kendisidir, Allah'ın Hükmettiği ile Hükmetmeyen Fasığın ta kendisidir. (Maide Suresi) Allah size bunun hesabını sorar, bu fetvanızdan dolayı günaha giren insanların da hesabını size sorar. En son "MÜFLİS" olursunuz.
 • 1 Yıl Önce

Doğrucu Davut

Yazık, gerçekten yazık. O halde evlenmeyen bir genç için "bu gencin vücut ihticını gidermesi zaruridir, devletin belirlediği yerlerde giderebilir" diye de fetva verin. Zina da faiz de aynı şekilde yasak. Hatta zinada öyle bir ifade yokken faizle alakalı "Allah ve Resulü ile savaş" ifadesi var. Diyanetin ruhuna fatiha!!!
 • 1 Yıl Önce

Faizsiz bir çözüm üretmekten aciz olanlar FAİZİ caiz kılmışlar

Yazık ki ne yazık. ... O dinler de böyle bozulmamış mıydı? Alkol, domuz
 • 1 Yıl Önce

iskender1a*

... 1400 senedir haram olan faiz şimdi çiglet oldu...
 • 1 Yıl Önce

CEYHAN

Niye yüzyıl önce yazılan kitaplar vahiy mi kardeşim. Bankacılık sistemi finansal ortaklığın(mudaraba) gelişmiş halidir. Bizim toplum eskiye sarılıp her yeniye karşı çıkma marazı olduğndan bankaya karşı çıkmıştır. Ama bu durum bizim ekonomimizi bitirdi. Faiz haramdır ama bankacılık başkadır. Biz ezberlerimizi konuşuyoruz sadece. Diyanetin ezberleri bozması gerekiyor.
 • 1 Yıl Önce

Faizsiz bir çözüm üretmekten aciz olanlar FAİZİ caiz kılmışlar

Yazık ki ne yazık. ... O dinler de böyle bozulmamış mıydı? Alkol, domuz, faiz helal yapılmamış mıydı? Madem çözüm üretmekten aciz ve ilmde de dibe vurmuşsunuz bari dik ve onurlu durun da Allah'ın CC ayetleri ile oynayıp durmayın.
 • 1 Yıl Önce

saffert kartal

diğer bankalarda aynısını yapıyor devletin kontrolünde zaten
 • 1 Yıl Önce

Ali

Kufur ehli faizin ulkeleri, milletleri mahfeden bir pislik oldugunu anladi da bizim avaneler anlayamadi malesef.
 • 1 Yıl Önce

yusuf

Diyanetin kontrolü ne zamandır papanın eline geçti, durun siz demeden ben deyim 1923 bilenler bilir.
 • 1 Yıl Önce

Katılım bankası ve Toki bilgisi olmayan sussun...

Herşeye bilmeden yazı yazmak ve faiz kelimesini kasten habere ilave etmek acaba neyin göstergesidir dini ve ahlaki değerler açısından...Tefe/Tüfe ve memur maaş artışına bağlı olan durum faiz midir?Eğer faiz ise EMEKLİ MAAŞLARINI ve yıllık artışlarını da bu beyin kabiliyetinizle açıklayın da bilelim..MESKENİ YATIRIM ARACI GÖRÜP ZEKATINI KİRA GELİRİNDEN VERME DURUMUNU DA İZAH EDER MİSİNİZ?..Asli bir ihtiyacı yatırım aracı görenlerin bu durumdaki rollerini dini karşılıklarıyla anlatacak ve hesabını artısı ve eksisiyle sunacak akıllıları da yorum yazmaya davet ediyorum...
 • 1 Yıl Önce

orhan inan

ZORLAYARAK VERİLDİĞİ ANLAŞILAN BU HÜKÜM SAHİPLERİNİ VEBAL ALTINDA BIRAKIR..ZATEN FAİZ İLE İÇLİ DIŞLI OLMAKTA BİR SIKINTI GÖRMEYEN ALNI SECDELİ KARDEŞLERİMİZİN BU TÜR FETVALARA İHTİYACI YOK İDİ.O EVLERİN HEPSİNİN DE HERHANGİ BİR FAİZ ENDİŞESİ OLMADAN SATILACAĞI DA KESİNLEŞMİŞ İKEN NİÇİN BU İLGİNÇ FETVAYI VERDİNİZ?ANLAYAMADIM..MADEM DEVLET BANKALARI VERECEK NİÇİN UYGULANACAK SİSTEMİ"FAİZ" KELİMESİNİ KULLANARAK YAPIYORLAR?.FAİZ KELAMININ GEÇMEDİĞİ BİR USÜL İLE BU MESELE ÇÖZÜLEBİLİRDİ,AMA BUNA İHTİYAÇ DUYULMAMIŞ,DEMEK Kİ..BU SİSTEMİN TEMEL TAŞI OLAN FAİZİ DİNEN MEŞRULAŞTIRMA ÇABALARI SONU YIKIM OLAN BİR SONA DOĞRU YOLCULUĞU BAŞLATMAKTIR..ÇOK BİLMEK,AZ BİLENLERİN TEMEL BİLGİLERİNİ VE İMANLARINI ZEDELEMEK İÇİN KULLANILAN BİR SİLAH OLMAMALI..DİYANETE YAKIŞTIRAMADIM.
 • 1 Yıl Önce

ömer kayar

SUBHANALLAH faizi almak ta vermekte hertürlüsü haramdır Allah azzevecelle ayetlerde sabit kılmış peygamber efendimiz tebliğ etmiştir !!! ..
 • 1 Yıl Önce

İrfan EVCİN

Bu fetva ... hiçbir insan haram için helal fetvası veremez..
 • 1 Yıl Önce

AhmetÖzcan

işin içinde kim olursa olsun faizin hükmü verilmiştir,madem öyle; devlet bu konuda bankaya talimat verip faizsiz kredi versin...diyanet gibi bir kurumdan faize oy çokluğuyla fetva verilmesini ben bir felaket olarak görüyor yeni tavizler doğuracağını düşünüyorum,kimsede diyanetin fetvasına değil Kur-ana peygamber(S.A.V) efendimizin veda hutbesinde faiz ile ilgili mübarek sözlerine baksın...
 • 1 Yıl Önce

Ümraniyeli baba ejder

Faiz nedir, bankadan para çekersin sonra fazlasıyla ödersin bu faiz, ama toki diyorki evin ederi 200 bin(misal) vadeli fiyatı 300 bin, taksidi de şu kadar, sen peşinat ödeyip taksit yatıracaksın, bankadan faizle kredi çekmedin bişey yapmadın, size göre o zaman bütün vadeli işlemler faiz? Ayrıca kredi kelimesinin manası itibar demektir, insanların kafasını karıştırmayın, zaten bu ülkede dini hassasiyeti olanlar hiç bir hizmetten faydalanamıyor birde siz kafa karıştırmayın, asıl tokinin sitesine o 0, 49 la kredi kullandırılacak yazısını yazanı bulup benzetmek lazım, dindar insanlar girmesin diye art niyetle yazılmadıysa bende bişey bilmiyorum...
 • 1 Yıl Önce

Kocareis

Tamam da TOKİ kendi bünyesinde sabit taksitlendirme yapsın. Vadeli satışa uygun hale dönüşsün, faiz ortadan kalkar. Banka olmadan olmuyor mu? Ne kadar ödeneceği belli olmayan, her sene zamlanan bir borç batağı....
 • 1 Yıl Önce

Ahmet Kaya

Bilip bilmeden yorum yapmayın, bankadan faizle kredi çekip gidip tokiye mi yatıracaklar parayı? Toki evin vadeli fiyatını belirleyip müşteriye satacak, müşteride taksidi götürüp bankaya yatıracak (bankalar bir nevi tahsildarlık yapacak) sizin kafaya göre bütün vadeli satışlar faize giriyor!?
 • 1 Yıl Önce

Enes Mahmut

... kredilendirme işini toki yapıyor bir nevi vadelendirme gibi, bankalar sadece tahsildarlık yapacak, bakınız ismailağa fıkıh heyeti Fatih Kalender Hocaefendi....
 • 1 Yıl Önce

Misafir

Projeye kılıf...
 • 1 Yıl Önce

Hadi

En büyük faizci devlettirmi diyeceklerdi sanki
 • 1 Yıl Önce

sahici

... kimsenin fikrine kararına göre değil kitab ve sünnete göre hareket etmek özellikle 100 yıldan önce yazılmış kitapları okumak zorundayız.
 • 1 Yıl Önce

Ziya

Birinci cümle ile son cümle taban tabana zıt. Bu vebal sizi yakar. Allah için uyarıyorum, düzeltin bu kararınızı.
 • 1 Yıl Önce

Ercan

Vay be sonunda bu da oldu. Şunu unutmayalım günahlar küçük küçük başlar ve büyükleri görmemeye başlar Adem oğlu bilmiyorum affetsin mevlam bizleri
 • 1 Yıl Önce

Bekir YILDIRIM

"Bir zaruret bulunmadıkça" Bekar; evlenemiyor, zaruret durumu Zina meşru mu? İşini kaybetmiş; depresyona girmiş alacaklısını öldürmek meşru mu? Borçlu; strese girmiş ev kirasını ödeyemiyor kendini alkole vermesi caiz mi? "Diyanet işleri baskanlığı" yerine birileri "Cinayet İşleri Başkanlığı" derlerdi... Yeni Din'in Azizleri.....
 • 1 Yıl Önce

Oktay

Faizin hertürlüsü haramdır harami helâli karıştırmayalım
 • 1 Yıl Önce

Kenan

Ohhh tam olmuş, iktidarın siyasetini onamış, e ne olmuş, din oyuncak olmuş
 • 1 Yıl Önce

Ke-mal

Demekki neymiş...KIYAMET ALAMETLERINDEN biride FAIZ serbest ve meşru görülecek ...
 • 1 Yıl Önce

Yusuf

Devletin memuru olan diyanet yetkililerinin fetva yetkileri yoktur!
 • 1 Yıl Önce

Muammer

.. caiz deyildir haramin ta kendisidir
 • 1 Yıl Önce

Serdar

ZİNA YAPMAK VE DOMUZ ETİ YEMEK DE CAİZ Mİ OLDU ACABA ? ..
 • 1 Yıl Önce

Yunus

FAİZ HELAL YANİ ÖYLE Mİ.? SİGARA HARAM MI HALÂ SAYIN BAŞGAN ALİ KÖRBAŞ.???
 • 1 Yıl Önce

Siyasi kavun

Yani cok azmis bir insanda zina yapabilir o zaman. Amac zina değil ahlaksızlığı önlemektir diye düşünülebilir. Hırsızlık içinde hüküm verebilirsiniz...
 • 1 Yıl Önce

Hadra

Bu Diyanet Teşkilatına ''Kuranda ve Hadis de Fermanla Belirtilen'' Faiz için karar alıyor? Ya Rabbi Bizi bu Felaketten Sen Koru? Ne Oldu Diyanet oldu HİYANET! Hiçmi Veda Hutbesini akıllarına getirmiyorlar! Ama yıllardır.Toplanan HACC Paraları Bankalara Faize yatırılıyor ne yazık!! Bu Din adı altındaki Resmi Teşkilat ne Himettir İslama (Ferdi durumlar hariç) Hizmet etmiyor İslama darbe indiriyor!
 • 1 Yıl Önce

Tüh sizin aklınıza

Defolu cumhuriyet uleması, demek dini hayata hakim kilamayinca devlet denilen örgüt un dayatması haramı helal ediyor , diyorsunuz. Faizin her çeşidi haram diyen Rasulullaha ve Rabbim ize yarın mahşer günü ne diyeceksiniz? Ev alma kardeşim , olmezsin. Üstelik devlet müslüman vatandaşlar inin inancına göre kanun yapmaliyken şu yaptığınız a bak. Devlet insan için vardır. Bu cahillik ancak ilahiyat doktora si yapmış olanlar da olur demekki. Tüh binkere tüh, yazıklar olsun
 • 1 Yıl Önce

Mehmet Ertürk

Caiz olmaz. TOKİ tarafından defter tutulur. borçlu kayıt altına alınarak, aydati belirli bir bankaya aydan aya ödemesi yapılır. Aksaklıklar halinde ödemediği ay içinde ceza kapsamına alınması gerekir. Budur. Aslında peşinat en zor olanı. İşte faize burda düşürülüyor müslüman burada acı çekiyor. Izdırap duyuyor. Daha önce peşinat yoktu. Nasil oluyor da şimdi insanımız zora sokuluyor bence bir Çapanoğlu var işin içinde. Konut bekleme süresi; peşinat ödeme yerine iki yıl veya üç yıl aylık ödeme yaparak, süre sonunda daire verilmeye başlanabilir. Bu da bir çözüm olabilir.
 • 1 Yıl Önce

mustafa

burada yorum yazanlarin birçogunun kendinin veya yakininin kredi borcu var. % 99.9 müslüman olan ülkede bu bankalara borcu olan hans'mı
 • 1 Yıl Önce

Velkelam

Inandiginiz gibi yasamazsaniz yasadiginiz gibi inanirsiniz ! Ayni yahudiler ve hristiyanlar gibi !!! Dininizi dunyaya adapte etmeye calismayin Bari laik olalim din devlete alet edilmesin, devlet de dine mudahale etmesin olmaz mi? Rsaulullah sav in dedigi gibi din adamlarini rab edinmeyelim onlarin helali harami degilde yaratanin helali harami olsun ve Allahimiz rabbimiz olsun insaAllah Vesselam
 • 1 Yıl Önce

Ferhat

Yakinda bunlar kalkar feminzm ve Lgbt haklarida caiz derler ise hiç saşirmayın, nitekim bunlar islamı güncellemek için sultan ile birlikte kolları sivayıp onun fetvaciliğina soyunan şarlatanlardan ibarettler. Kisacası Liberalizm odaklı dpzen AB ye, yani iblis ve iblisin veletlerinin kurguladığı sapkın düzene göbekten bağlı.
 • 1 Yıl Önce

FAKIR MENDEBUR

Yok benim anlamadığım devlet bankası olunca ne oluyor ??? Bu banka faizle borç kredi vermiyor mu :) mevduat hesaplarına faiz vermiyor mu. milletin toki için yatirdigi parayı alacak , ihtiyacı olana faizle borç verecek. Yahu benim saf milletim, bankaya giren her kuruşuna faiz bulasmistir, hesap açsan o para hesapta dursa bile , maaşı oradan çeksen bile bu faizin ucundan kenarından yemeyeniniz yok bunu bir kere aklinizin bir yerine yazın. Şu zamanda ben faiz yemedim, yemem diyen, halt yemiştir. Yattığı yerden calismadan Emekli maaşı alan ne yiyiyor ??? Birikmiş parasını mi :) 24 sene çalış 30-40-50 sene maaş al. Faiz yedin Yedin yedin ama ruhun duymadı mübarek. Uykuda yedirdiler. Belki uyanmak işine gelmedi. Bu millet Domuz etide yedi at eşek eti de faizde yedi her haltı yedi. Afiyet olsun.
 • 1 Yıl Önce

Abdul ekrem

Diyanet faize evet diyor: güya devletin niyeti faiz değil insani ev sahibi yapmakmiş ama bunlar bilmiyormu ki; Niyetler Helâli haram, Haramı helal yapmıyor Rabbim bunlara hidayet versin bu kadar insanin vebalini nasıl ve nerede öderler ??? Ben bundan sonra diyanete günahimi bile emanet etmem, Kuran ve Allah rasulü Hz. Muhammed bana yeter.
 • 1 Yıl Önce

Vanlımehmet

Müslümanlar faizli diye ev almasįnlar ailesi kira kira dolaşsınlar ondan sonra zındıklar o evleri alsınlar .
 • 1 Yıl Önce

Bedrettin

Diyanet faizli işleme ONAY verdi diye başlık atmak bur hükmün beyanıdır ve haksızlıktır. Diyanet faizli işleme değildir diyor faize onay vermiyor....iki farklı şeyler...
 • 1 Yıl Önce

Ömer

Evet en sonunda diyanet tarihi bu 'nu da yaptı ama geçen bir ilahiyat okuyan biri de bu ev alma konusunda faizle ev alınabilir dedi bunlar din kültürü hoca si olursa biz bu geçişle b.... yedik demistim yav soru saçma arkadas FAİZLE EV ALMAK HELAL MI CAIZMI DOGRU bu soru turk dil kurumu incelese saçma der diyanet buna nasil caiz birde bellemişler caiz ALLAH c.c yasak ettiği birseyi caiz nasil dersiniz sigara ya gelince haram niye iste kanser ediyor insana zarar veriyor falan filan oldu biri de çıkar derki ihtiyaç tan çalmak hırsızlık yapmak caiz der niye adam ac kalmış ölecekmi çalmazsa ac kalır ölecek demek gibi bir saçma açıklama tebrik ediyorum bir halt dan anladığı niz yok
 • 1 Yıl Önce

Wollastonit

Enflasyon nispetinde sağlanan artış bir faiz değildir. Tamamen paranın değerini korumaya dönüktür. Burada yorum yapanlar bana 100000 TL. versinler. Ben de beş yıl sonra nominal olarak 100000 TL . yi kendilerine vereyim. Beş yıl boyunca bir güzel kullanayım. İslam dünyasının faiz konusunu çözüme kavuşturması gerekir .
 • 1 Yıl Önce

Kemal Yılmaz

Yani dini kuralları kişi/kurum ve duruma göre yorumlayabiliyor diyanet!!!
 • 1 Yıl Önce

Abdullah

Sigara haram,fazi helal oldu.
 • 1 Yıl Önce

FAKIR MENDEBUR

Feto faizi kar payı yapmıştı. Bunlarda helal yaptı. Ne diyeyim. 
 • 1 Yıl Önce

Ibrahim hakkı Karabıyık

Ben açık söyliyeyim sizin inancınızdan şüphe ediyorum bukadar faizsiz finans kurumu ve banka var iken siz faize fetva veriyor sunuz allah cc sizi layık olduğu nuz şekilde ıslah eyle sın. Islahınız mümkün değilse sizi rezil ve rüsva eylesin.amin
 • 1 Yıl Önce

E doğan

Kıyamete kadar bu vebal diyanet ve onu yönlendirenlerindir
 • 1 Yıl Önce

Istanbul1453

Böyle diyanet yerin dibine batsın.
 • 1 Yıl Önce

DİNAYET BU DİNİ BOZAMAYACAK

İlahiyat Bölümleri ve Diyanet Kurumuna esasen dinin bozulması,toplumun seküleştirilmesi vizyonu verilmiştir.Bu durum uzun yıllar kamuoyundan gizlenebilmiştir.Her şeye rağmen bu dini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.Bunu zaman içinde herkes görecektir.
 • 1 Yıl Önce

Ceyhan

Diyanetin bu konuda ezberleri bozması gerekiyor. Artık diyanetin bankacılığın finansal ortaklık olduğu, faizin iki kişi arasındaki borçlanmalar da borç verenin borç alanı istismar edip işi tefeciliğe, cücükçülüğe dökmek olduğunu anlaması gerekiyor. İslam dünyasının ekonomik geriliğinin baş müsebbibi bankacılık sistemine mesafeliliğidir. Bu adım küçük ama ümit vadeden bir adımdır.
 • 1 Yıl Önce

Vatanprerver

Adamlar faiz e cevaz vermiyor dikkat edin sui zan yapmayin geciktirmez sen odemeyi sorun yok diyor belirtilen niyet ve amaçlar diyor
 • 1 Yıl Önce

Ahmet

Yazıklar olsun sizlere
 • 1 Yıl Önce

Veli

Toplum faiz ile içiçe girdi.diyanet caiz demiş kimin umrunda.anadoluda bi söz vardır.Eşşek kazığı söktü
 • 1 Yıl Önce

Aziz Metin

İşte bu sistemin, Dini siyasallaştırması. Siyasal İslam tam da budur. Yarın beş vakit namaz kılmamaya, Ramazan boyunca oruç tutmamaya da fetva verirlerse şaşırmam.
 • 1 Yıl Önce

mustafa

Allah’ın haram kıldığının sayısını tamamlamak için, onu bir yıl helal sayarlar, bir yıl da haram sayarlar. Böylece Allah’ın haram kıldığını helal kılmış olurlar. (Böylece) onların kötü işleri kendilerine güzel gösterilmiştir. Allah kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez” (Tevbe, 36, 37) SIRF HARAM AYLARIN YERİNİ DEĞİŞTİRENE ALLAH BÖYLE UYARIYORSA, HARAM OLAN FAİZİ HELAL YAPANA NELER YAPAR SİZ DÜŞÜNÜN ARTIK 
 • 1 Yıl Önce

Vatandaş

Haram a helal a kul karar veremez Allah haram dediyse haram ortam a göre fetva mi verilir kişiler vicdanları na göre hareket etmeli ahrette kimse kimse yi kurtaramaz
 • 1 Yıl Önce

Okur

Değer kazanan bir malı vadeli satmak niye faiz olsun ki; örneğin ev, tarla , davar(köyün,keçi), sığır gibi malların peşin satış fiatı başka veresiye(vadeli) satış başka; bugün bankalar vadeli mal alım satımı yapıyorsa neden faiz konusuna dahil ediyorsunuz bankalar mal alıp satamazdı böyle bir hükümlü var biri çıkıp adam gibi faiz konusunu güzelce anlatsın
 • 1 Yıl Önce

Mazhar

TOKİ’den faizsiz bankacılık yolu ile konut alınmasına imkan tanınmalıdır, diyanet bu yönde devletin çalışmasını teşvik etmelidir, böylece İslamın ruhuna aykırı, zorlamalı bir fetva vermek zorunda kalmazdı, hem de çözüm üretmiş olurdu,
 • 1 Yıl Önce

Taksit

Gocasolak kardeşim toki zaten taksit yapıyor. Fakat bazıları bu taksitleri bankadan kredi çekerek ödüyor.Kredi ise faizli...
 • 1 Yıl Önce

mustafa

ŞİMDİ ANLADINIZMI BİZ NEDEN KURANDAN BAŞKA KAYNAĞA İNANMIYORUZ. YOKSA UYDURMA HADİSLE UYDURMA BİRLİK TOPLANTILARIYLA İŞTE HARAM BÖYLE HELAL YAPILIR ÜMMETİ MUHAMMED. BİZ YILLARCA NEDEN KURAN-I KERİM BİZE YETER DEDİK İŞTE BUNDA. BİZ NEDEN UYDURUK HADİSLERE GÜVENMEDİK İŞTE BUNDAN. BİZ NEDEN DİYANETE GÜVENMEDİK İŞTE BUNDAN. KİM ALLAH(CC) İNANIYORSA KİM HZ.MUHAMMED(SAV) İNANIYORSA BİLSİNKİ DİNİN TEK KAYNAĞI YÜCE KİTABIMIZ KURAN-I KERİMDİR. 
 • 1 Yıl Önce

mert

köpru yol tünel yapmaya ve yaptıklarıyla övünmeye gücü yetenlerin allahın bir haramını münkerini ülkeden kaldıramaması çok ilginç,çözüm faize cevaz vermek değil dargelirliye faizsiz kaynak ayırmaktır bu kaynak hem hazine hem vatandaş tarafından desteklenir,aksi halde yarın kumara fuhuşada aynı fetva verilir
 • 1 Yıl Önce

mert

bu fetvayı fetö de verir adnan oktarda verir,diyanete yakışan yandaş değil rabbani olmakktır,diyanet demeliydiki eyyyyy hükümet! dar gelirli vatandaşı faize bulaştırma taksidini kira öder gibi maliyeye yatırsın,bunun için bir fon kurulsun,eminimki bir çok hayır sever böyle bir fona iştirak edecektir,yahudiler ve hristiyanlar gibi kitabı uydurusak belam oluruz görevimiz kitaba uymaktır,hükümete yakışanda budur
 • 1 Yıl Önce

Gani

Diyanet tam bir hikaye. Kendiside bankadan faiz alıyor.
 • 1 Yıl Önce

mehmet

başka ne beklenir
 • 1 Yıl Önce

Yetiyi Allahtan,Peygamber sünnetinden alıyor alimler zorunuza gitmesin

en başta söylenecek ne varsa söylemişler..bankalar içler acısı durumda, millet heryerden bulaşmış durumda ...dur diyende yok...pek kimsenin umrunda da değil zaten..bile bile faize bulaşan/bulaştırılan bir ülkeyiz
 • 1 Yıl Önce

Ömer

Yanlistan ne olursunuz dönün sirf toki kazansin diye milleti harama alistirmayin
 • 1 Yıl Önce

Omer

Yaźik. 2018 yilinda sayistay raporunda diyanetin faiz geliri 256 trilyon oldugu raporlandi tabiki kendileri faizle istigal edince orta gelirliyede goz kirparlar sizde yiyin ki bizde rahat edelim.
 • 1 Yıl Önce

Abdullah

Allah bunlara akil versin bu kafa ile gidis iyi deyil allahin haram dediyini bunlar helal deyince helalmi olyor bunlar kendi hesbini nasil verecekler baskalarinin hesabini yükleniyorlar
 • 1 Yıl Önce

Misafir

Burada bir faiz yok zaten. Taksitli satış var. Vade farkları ise faiz olmasın diye memur maaşı artışına endekslenmiş. Yani artışlar faiz gibi baştan belirlenmemiş.
 • 1 Yıl Önce

Zafer 61

Diyanet işleri başkanlığı dindar kesim ile bu kadar yakınlaşmışken ,bu yapılan AK PARTİ ye ve gerçekten inanan insanlara bir darbedir.
 • 1 Yıl Önce

Ferr

Ne fetva verse itiraz edecektiniz zaten. diyanet niye var ki zaten bizim millete göre değil mi? Allah bu milleti ıslah etsin
 • 1 Yıl Önce

İbrahim alkılıç

Faiz öderim, ayrı mesele. Bu sadece günah olur. Ama faize, "faiz değildir." demek ne olur? Allah (cc) muhafaza, insanı dinden çıkarır.
 • 1 Yıl Önce

Abdullah Haşimi

Hiç şaşırmadım. Bekleyin devamı gelecek
 • 1 Yıl Önce

Muro

"Faizin her türlüsü ayaklarımın altındadır"diyen bir peygamberin ümmetinin geldiği hale yazıklar olsun
 • 1 Yıl Önce

Sıradan vatandaş

Yazıklar olsun bizi bu çarpıklıklar bitirecek nasıl bir afat gelecek başımıza çok merak ediyorum
 • 1 Yıl Önce

hasbinallah

peki eyy diyanet TOKI nin olmadigi, sosyalkonut uretmedigi donemlerde benim gibi iki maasli calisan kisinin ve toplumda azimsanmayacak miktardaki milletin kredi disinda bir secenegi olmadigi donemde ev sahibi olmasi konusundaki fetvaniz nedir?
 • 1 Yıl Önce

Gocasolak

Devletimiz yaptırsın taksitli satsın ne faiz, ne başka birşey, milleti günaha sokmayın.
 • 1 Yıl Önce

Fais

Faizsiz yapsın o zaman madem devlet namina yapılıyor. 200.000 tl fiyat biçilmesinde 250.000 fiyat biçilsin. Faizsiz eşit taksitli ödesin vatandaş. Bir işi bile yüzünüze gözünüze bulaştırıyorsunuz be. Azıcık ferasetli akıllı olun...
 • 1 Yıl Önce

İsmail halaç

Allah’ın indirdiği kitabın bir bölümünü gizleyenler ve onu az bir karşılık için satanlar yok mu, onlar karınlarına ateşten başka bir şey doldurmuyorlar. Allah kıyamet gününde onlarla konuşmayacak, onları arındırmayacak! Onlar için elem verici bir azap vardır. ﴾175﴿ Onlar, doğru yol karşılığında sapkınlığı, mağfiret karşılığında azabı satın almış kimselerdir. Ateşe ne kadar da dayanıklılarmış!
 • 1 Yıl Önce

SADIK

PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR FETVASI MI?
 • 1 Yıl Önce

Adalet

Madem maksat vatandaşı ev sahibi yapmak evi maliyetine versin hiç faiz koymadan taksitlendirsin.Böyle bir onayı diyanet nasıl verebilir.
 • 1 Yıl Önce

Selman

Siz; Allah svt dan önce insanlardan korkan ulema bozuntuları, bu Devletin baştan aşağıya Hak üzere, yani Islam nizamı uzerine yeniden inşa edilmesine yönelik fetva vermeniz gerekirken, dunyevi anlamda sözde zaruri olan bazı bahanelere yaslanıp, halihazırda batıl uzerine olan bu devletin nizamına uygun olarak faiz helaldir fetvası verdiniz! E artık az gülün çok ağlayın bu fetvanız için! Siz bu Dinin esasında, Allah svt nın kullarından ziyade, bizzat Allah svt yı razı etmek olduğunu çoktaaaaan unutmuşsunuz! Allah svt size rahmet etsin, ıslah etsin ve hidayet etsin! La havle vela kuvvete illa billa aliyhil azim...
 • 1 Yıl Önce

sadece müslüman

Diyanet ve müftülükler bir partinin il ve ilçe başkanlıkları gibi çalışırsa,böyle bir fetva diyemiyeceğim görüşte bildirir.
 • 1 Yıl Önce

dadaş

ah diyanet ah kutsal kurum rabbim sizi bildiği gibi yapsın
 • 1 Yıl Önce

Vatansever

Ne caizi adam çaresizse günah işediğini bilerek bugüne kadar yapılmıyormuydu. Diyanet böyle bir yol açmamalıydı. Günah olduğunu bile bile yapıp en azından tevbe etsin. Harama yol bulmaya çalışmak doğru değil. En azından alıyorsa da imana zarar getirmesin.
 • 1 Yıl Önce

Bır Garip

Finans bankalardan alsınlar faizli bankalarla iş yapmasınlar tokiden ev alanların bır çoğunun Zaten evi var ev uzerlerıne tapulu değil babasının üzerine Nasıl harama Helal der diyanet haram haramdır onların demesinle Helal olmaz
 • 1 Yıl Önce

Halil

Kimsenin faiz felan düşündüğü yok. Geçim derdi. Para. Para. Para. Müslüman pek kalmadı sanki. Türkiye de Müslümanlar azınlıkta dese birisi inanabilirim. Kumar var, fuhuş var, faiz var, içki var. Şeytani konularda yok yok. Zekat var mı? Namaz var mı? Oruç var mı? VAR Hacc var mı? VAR
 • 1 Yıl Önce

AHMET

Faizin durumu Kuran'da Allah ve peygambere savaş açmakla eş değer olduğu yazılıyor.Ne kadar rahatsın diyanet...Sigaraya devam edin...
 • 1 Yıl Önce

İdo1

Siz bu fetvayı versenizde vermeseniz de zaten toplumun yüzde doksandokuzu kredi çekiyor bankalardan mesele şuki meşruiyet kazandırdığınız için bu işe vay halinize zaruret olduğunda olabilirde köprü altıda ailesiyle çaresizmi. kalmış bak işte bu zaruret hal böyle olsa zaten millet onları oradan kurtarır.
 • 1 Yıl Önce

Tâhâ

Allah sonumuzu hayretsin Âmin.
 • 1 Yıl Önce

Tayfun Balkan

faize oy veren kurul üyeleri her ne sebeple olursa olsun fani bir yöneticinin baskisiyla bu konuda oy verdiyse, ilmi ile amel etmeyip, Allah yerine kuldan, makamini kaybetmekten korkarak oyunu belirlediyse vay haline...
 • 1 Yıl Önce

ALPARSLAN

Sigara ile ilgili konuştuğunuz kadar faizin Kuran-Kerim deki durumu
 • 1 Yıl Önce

Mustafa Eroğlu

Herkes uzmanı olduğu konuda akıl yürütse daha iyi olur kanaatindeyim

Fahri

Nerden almışlar bu yetkiyi? Hale bak haram helale oy çokluğu karar vermeye başladı. Bu kafa iyi değil.
 • 1 Yıl Önce

Gocasolak

Bu işlemi TAKSİTLİ olarak uyarlamak mümkün. Neden faiz diye adlandırdığımız garip.
 • 1 Yıl Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23