• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Şahsuvar
Sabri Şahsuvar
TÜM YAZILARI

Muhalefet birinci turda şamar oğlanına döndü

16 Mayıs 2023
A


Sabri Şahsuvar İletişim: [email protected]

Türkiye zorlu bir seçimi geride bıraktı. Millet, tercihini ikinci turdan yana yaptı. Pazar akşamı Türkiye’nin siyasi tarihi açısından oldukça kritik bir eşiği, hep birlikte izledik.

Tezahür eden sonuçlar işin içine yurt dışı oylarının da girmesiyle farklı bir renge büründü. Ancak bana göre, 14 Mayıs akşamının kahramanı her zamanki gibi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye’ye ve bir koltuk edinebildiğinde kendine lider diyen tüm şahıslara gerçek bir lider olabilmenin ipuçlarını vermiştir.

Çaresizliğin ve yenilginin altında ezilmiş bir muhalefete karşın milletinin huzurunda sonsuz bir güvenle dik durabilen, 20 yıllık iktidarında tüm dünyaya meydan okuyabilen, iç ve dış müdahalelere, dezenformasyona, algı operasyonlarına rağmen başı dik durabilen liderin adıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Siyasetten ders almak isteyenler için 20 yılı bir kenara bırakın, yalnızca 14 Mayıs akşamı dahi yeterlidir. Diktatör yaftasıyla halkın nazarında kıymetini düşürmeyi denedikleri lider karşısında “Kesin kazanıyoruz, öndeyiz” diyen, sonrasında mevziyi “ikinci turda kesin alacağız”a çeviren muhalefete, çok büyük bir ders verilmiştir. Bu dersi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Şayet milletimiz tercihini seçimin ikinci tura kalmasından yana yaptıysa, onun da başımızın üstünde yeri var” cümlesinin içinden alabilirler.

Peki bu seçimden alabileceğimiz diğer mesajlar nedir?

Seçmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da AK Parti’den de vazgeçmiyor. Neden Erdoğan biliyor musunuz? Ayasofya’nın zincirlerini kırıp, dünyaya “Güç bizimdir” mesajı verdiği için Erdoğan. Başörtüsü zulmünü bitirdiği için başörtülülerin sadece üniversitelerde değil, diledikleri her yerde özgürce var olabilmelerini sağladığı için Erdoğan.

Kürt meselesinin üzerine samimiyetle gittiği, yasakları kaldırdığı için, vatandaşın devlet karşısında güçlü olduğunu savunduğu, okulda, hastanede, kamu binalarında vatandaşın insan muamelesi görmesini sağladığı, devletin millet için var olduğunu gösterdiği için Erdoğan.

On yıllardır ötelenen, hor görülen, ayrımcılığa uğrayan, kutsalları, değerleri hiçe sayılan, aşağılanan mütedeyyin kesimin mücadelesini cesaretle verdiği için, bugün her kimlik gibi dindarların da özgürce ve özgüvenle kendilerini ifade etmelerini başardığı için Erdoğan.

Orduevinde oğlunun düğününe başörtülü olduğu için katılamayan anne, sakallı olduğu için katılamayan babalar vardı. Şehit analarına bile başörtülü olduğu için ayrımcılık yapılıyordu. Şimdi başörtülü subaylarımız var. Kendi şehitlerinin cenaze namazlarında bile kenara atılanların hakkını savunduğu için Erdoğan.

Filistin’in mücadelesini yılmadan, yorulmadan, medeniyet coğrafyasına sağladığı katkılar için Erdoğan. Müslümanların, ezilmişlerin, mazlumların sesi olduğu için Erdoğan. 1958’lerden bu yana ülkenin kılcallarına sızan hiçbir devlet adamının ve cumhurbaşkanının mücadeleye cesaret edemediği Fetullahçı Terör Örgütü’ne savaş açtığı, onların saldırıları karşısında dik durduğu, 15 Temmuz gecesi milletin önüne düşüp Türkiye’yi işgalden kurtardığı için Erdoğan.

Kürtlere en büyük zulmü yapan PKK terörünün kökünü kazıdığı için Erdoğan. Bütün vesayetçilere karşı durandır Erdoğan. Ve vekalet maşalarına verilen cevaptır Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelinen noktada milletin iradesini yansıttığını ve “Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının ardından mitinginde 2 milyona yakın kişiyi toplaması çok ilginç.” Manşetleri atanlara gerekli mesajı verdiğine inanıyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi veya Başkanlık Sistemi tescil edilmiştir. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem, halk nezdinde kabul görmemiştir. 

Seçimin sosyal medya ve anketlerle sonuçlanabileceğine inananlar, sandıkta en büyük tokadı yemiş, şamar oğlanına dönmüştür. Manipülasyonculara, provokatörlere gerekli cevap verilmiştir. CHP bütün eklentilere ve ek viteslere rağmen umut ve güven verememiştir. İYİ Parti dengesiz politikalarının ve istikrarsızlığının bedelini ödemiş, sonun başlangıcı sürecine girmiştir. MHP kamuoyu yoklamalarına gerekli dersi vermiş, bir istikrar adası olarak yerini tahkim etmiştir. Yeniden Refah, gelecek süreçte Türk siyasetinde tutacağı kritik noktayı Meclis’te sağlamış, HÜDA-PAR, Müslüman Kürt milletvekilleriyle Meclis’te HDP’nin karşısındaki yerini almıştır.

Bu saatten sonra önemli olan seçmenin sağduyusu ve provokasyonlara karşı duruşudur. İkinci turda yorgun seçmenin tercihini Türkiye’nin yeni yüzyılından yana yapacağına şüphem yoktur. Seçmen Hakk’ı ve batılı ilk turda nasıl ayırt ettiyse, ikinci turda çok daha gür bir sesle varlığını duyuracaktır. Zaman, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde, yeni Türkiye yüzyılını başlatma zamanıdır.

Vesselam…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cavit

Sen mualefeti boşver sizin sahibiniz niye %50yi geçemedi üstelik terörist hizbbullah ve hala devam eden fetö ortaklığına rağmen.

Muhtar

Sayın Kılıçdaroğlu’nun oylarının, Sayın Edoğan’ın oylarından geride kalmasından sonra yaptırdığı yeni videosunu KRT ve Halk TV’lerinde izledim fakat Kılıçdaroğlu’nun bu yapımdaki ‘JEST ve MİMİK’lerinde bazı EKSİKLİKLERİN OLDUĞU görüşündeyim. Geride kalmasının verdiği üzüntü, kızgınlık sonucu HIRSLA masayı ve göğsünü döverek,’ BEN BURADAYIM’ diye feryat ediyor. Filmin dram mı yoksa komedi mi olduğunun daha iyi anlaşılması için ilave hareketler gerekir. Genelde Türk filmlerinde bu duygular içinde olan bir kişi, bağırıp çağırırken masayı yumruklar, göğsüne vurur, saçını başını yolar, üstünü başını yırtar. Acaba Kılıçdaroğlu bu eksiklikleri 2. Tur sonunda mı tamamlayacak?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23