• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Şahsuvar
Sabri Şahsuvar
TÜM YAZILARI

İlk paramiliter unsurlar İttihatçılar tarafından kuruldu

27 Haziran 2023
A


Sabri Şahsuvar İletişim: [email protected]

Paramiliter nedir ve neden gündemimizde? Gelin birlikte bakalım. Yarı askeri güç anlamına gelen paramiliter, askeri bir teşkilatlanma olarak anılsa da düzensiz gönüllülerden oluşan devletçe desteklenen bir tür yapı şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Paramiliter unsurlar askeri kuvvetlere yardımcı olan, sivil yarı askeri güç topluluğu olarak tarif edilmektedir. Çağımızın modern savaş alanları takip sisteminde olduğundan vekalet savaşlarının yeni oyun kurma amacına göre uyarlanan yarı resmi yasadışı orduların tanımı olarak paramiliter ordulardan oluştuğunu görmekteyiz.

Wagner isyanı ile gündeme gelen Özel Askeri Şirketler bir anda gündemimiz oldu. PMC Wagner olarak da bilinen Wagner Grubu, bir Rus paramiliter örgütüdür. Çeşitli şekillerde özel bir askeri şirket, bir paralı asker ağı veya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fiili bir özel ordusu olarak tanımlanıyor. Aralık 2022’de grubun askeri gücünün 50 bin personelden oluştuğu iddia edilmişti. Bu paramiliter örgüt, çeşitli şekillerde özel bir askeri şirket olarak vekalet savaşlarında Rusya’nın çıkarlarını korumaktadır. Küresel anlamda bir paralı asker ağı olup, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fiili bir özel ordusu olarak tanımlanmaktadır.

Aslında bu konuya pek yabancı olmasak gerek. Türkiye’de gençlik derneklerine ilk kez II. Meşrutiyet yıllarında rastlanır. İttihat ve Terakki’nin yan örgütleri olarak kurulan bu dernekler, gençleri yurt savunmasına hazırlayan paramiliter nitelikte kuruluşlar olarak bilinir. İttihatçıların ordu ile yakın bağları bütün bir gençlik örgütlenişini kolaylaştırmış, dönemin Fransız ve İngiliz askeri modellerinden esinlenerek paramiliter ordusunu ilk örgütleyen İttihatçılardır. Trablusgarp ve Balkan savaşları ile I. Dünya Savaşı’nın Osmanlı Devleti’ni sürekli savaşmak zorunda bırakması, paramiliter örgütlere elverişli bir ortam oluşturduğu bilinir. Bugün Türkiye’de SADAT diye bir askeri danışmanlık şirket varsa; yerli ve milli jönlerimiz gurur duymalıdır.

Paramiliter unsurların günümüzde silahlı kuvvetler arasında yapılan karşılaştırmalar insan gücü, coğrafi faktörler, lojistik esneklik, gelişmiş silahlar, finansal kapasite gibi pek çok veriyi dikkate almaktadır. 2019 verilerine göre karşılaştırmaya dahil edilen 137 ülke arasında dünyanın en güçlü orduları sırasıyla ABD, Rusya, Çin, Hindistan ve Fransa’dır. İlginç biçimde bu ülkeleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana uluslararası politikada askeri olarak büyük bir varlık göstermeyen Japonya izlemektedir. Ancak dünyada vekalet savaşları adı altında 200’den fazla paralı asker veya askeri danışman şirketleri mevcuttur.

Ulus devletlerin gelişmesi ve güçlenmesiyle birlikte ‘milli ordu’ kavramı genel kabul görmüştür. Fakat, zamanla neyin ‘milli’ olduğu tartışmasına paralel şekilde birçok devletin orduya farklı hukuki statüler altında ekleme yaparak, silahlı güçlerini çeşitlendirdiği görülmektedir. Bu nedenle uluslararası politikada ya da güvenlik bağlamlı gelişmelerde artık sadece klasik anlamdaki orduların değil yarı-askeri (paramiliter – paramilitary) güçler ya da özel askeri şirketler gibi birimlerin de dikkate alınması gerektiği gayri nizami veya vekalet savaşlarında ülke çıkarları kısmında önemli bir hizmet birimi olarak faaliyet gerekmektedir.

Tarih boyunca devletler gerek ülke içinde oluşturdukları ek kuvvetler, gerekse dışarıdan aldıkları doğrudan ve dolaylı yardımlar yoluyla düzenli ordularının veya güvenlik aygıtının şemsiyesi altında doğrudan örgütlenmemiş kurumları kullanma eğiliminde olmuşlardır. Bu çerçevede ‘yardımcı askeri güçler’, düzenli ordunun komuta kontrol zincirinde olmamasına rağmen, bazı özel güvenlik alt yapı sağlayıcı roller üstlenmek amacıyla devlete bağlı kurulan silahlı gruplar olarak tanımlanabilir.

Sayıları hızla artan bu şirketlere genellikle kendi ülkesi sınırları içinde faaliyet gösteren ve yerel güvenlik sağlayan işletmeler dahil edilmemektedir.

ABD menşeili çokuluslu şirketler

Körfez Savaşı’ndan itibaren ABD tarafından daha yoğun olarak kullanılmaya başlanan bu şirketler, ABD tarafından Haiti, Bosna Hersek, Afganistan, Irak, Suudi Arabistan ve Kolombiya gibi ülkelerde koruma, eğitim ve çeşitli askeri operasyonların yürütülmesinde kullanılmıştır. Ortadoğu’da 23 ülkede faaliyet gösteren şirketler de vardır,  faaliyetlerini sürdürmektedir.

Burada asıl konu içimizdeki mankafalılar. İçimizdeki bazı bağnaz zihniyetler, bazı siyasi parti genel başkanları, Batı büyükelçilerden aldığı talimat doğrultusunda kendi şirketlerini kötüleyerek, Batı sözcülüğüne soyunuyor. Dünyada 200’den fazla faaliyet gösteren yabancı askeri danışmalık şirketi  rahatsızlık vermezken, kendi şirketinden rahatsız olduklarını görmek ancak vatan hainliği alametidir.

Türkiye geç kalınmış bir saha hareketini SADAT ile kazanmıştır. Bir vaka üzerinden bakıp da SADAT’a saldırmak, akıl kârı değildir. Bunu gelecek yıllarda daha net anlayacağız.

Vesselam…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet kamil

Paramiliter yapilar risklidir.size katlliyorum.

MUZAFFER

ELİNE SAĞLIK. KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN DİNİ İSLAM ALEMİNİN BİRLİĞİNE VESİLE OLMASINI ALLAH C.C DİLERİM AMİN.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23