• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Şahsuvar
Sabri Şahsuvar
TÜM YAZILARI

Devletin başı Erdoğan ekonominin başı kim?

06 Haziran 2023
A


Sabri Şahsuvar İletişim: [email protected]

 

Açıklanan yeni kabinede dikkat çeken birkaç ismin arasında Sn. Cevdet Yılmaz, Hakan Fidan ve Mehmet Şimşek, Ömer Bolat ve Ali Yerlikaya yer alıyor. 

Millet kararını verip devletin başına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tekrar getirdi. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonominin başına kimleri getirdi?

Cevdet Bey’in Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirildiğini ön planda tutarak ekonomi noktasında izlenen yolu şahsi analizlerimle sizlerle paylaşacağım. Sn. Cevdet Yılmaz’ın üç dönem kuralına takılacağı ve sessiz sedasız çekileceği yorumları kulislerde dolaşırken, bir tarafta ayyukta duran başarısının ağır bastığını hepimiz görmüş olduk diyebilirim. 

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görevini başarıyla ifa eden Cevdet Yılmaz, uzlaşmacı yönetimle bugün Türkiye’nin iki numaralı ismi olmuştur. Bu durum kısa süreli bir şaşkınlık yaratsa da yerinde bir karar verildiğini hepimiz zamanla daha iyi anlayacağız. 

Cevdet Yılmaz’ın ekonomideki önemini, takım ruhu içinde Sn. Mehmet Şimşek’i ile ekonominin yeni adresleri olduğu kanısındayım. Aynı zamanda Hafize Gaye Erkan’ı da, Merkez Bankası’na öneren isimler olarak öne çıkan Sn. Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz’ın, Türkiye ekonomisinde yeni bir döneme destekçi olduğunu açıkça ifade edebiliriz. 

Sn. Mehmet Şimşek’in ekonominin patronu olarak beklentileri yükseltmesi ve karşılama potansiyeli, yeni ekonomik operasyonların da habercisidir. Sn. Şimşek uluslararası ekonomik iş birliği ve yönetim şekli kabul görmüş, Başkan Erdoğan tarafından lokomotif denge olarak Türkiye’nin sosyolojisinde de yürütmeye yansıtmıştır. Yükü ağırdır, ancak bu kabine ile daha da güçlenecektir.

Verilen mesajlardan da anladığımız üzere yeni dönemde ülkemizin ana konusu ekonomiyken, uzun süredir başımızı ağrıtan bu konuya nihayet çözüm getirileceği inancı çok yüksek. Rüşvetten geçilmeyen otomotiv bayileri ve sektörü, kontrol edilemeyen döviz, fahiş fiyat politikaları, vatandaşın canını yakmaya devam ediyor. Bu anlamda ekonomik dehalar olan Sn. Cevdet Yılmaz’ın, Sn. Mehmet Şimşek ve Sn. Hafize Gaye Erkan hanımefendinin zamanla yürütmesini hep birlikte göreceğiz.

Başkan Erdoğan’ın dış politika ve iç politikaya ağırlık vereceği bu yolda ekonomiyi bu gruba emanet ettiği aşikardır. Büyük Türkiye Yüzyılına yakışır, büyük bir hazırlık yapılıyor. Hafize Gaye Erkan, bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital yenilik konularında derin uzmanlığa sahip kanıtlanmış bir finansal hizmetler aklıdır. First Republic Bank’ta neredeyse sekiz yıl boyunca Co-Chief Executive Officer, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi olması, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Depozito Sorumlusu ve Co-Chief Risk Officer gibi görevlerde bulunmuş başarılı bir ekonomi uzmanıdır. Türkiye açısından önemli bir kazanımdır.

Bu anlamda Sn. Yılmaz’ın oluşturduğu ekonomik yönetim modeli ve yöntem tarzı bundan böyle çok tartışılacak konuların başında olacaktır. Bu yeni yönetim dinamiti bence Türkiye’de bir ilki temsil ediyor. Erdoğan’ın ekonomiyi tamamen uzmanlara bırakması cumhurbaşkanlığı yardımcılığına getirilen Sn. Cevdet Yılmaz’ın ağır bir sorumluluk üstlenmesi gelecek adına umut olmuştur.

Kabineye diğer yönlerden bakacak olursak, görüşlerimi şu şekilde ifade edebilirim:

Öne çıkan bir diğer isim ise eski MİT Müsteşarı ve yeni Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan’dır. 101 yılın ardından Dışişleri’nde göreve gelen ikinci asker kökenli bakanımız, gizemli kişiliğiyle merak uyandırsa da, “istihbarat diplomasisi” nedeniyle kıymetli bir vazife üstlendi diyebiliriz. Bunun yanı sıra devlet terbiyesi almış olması ve ağırbaşlı duruşu, ülkemizin temsiliyeti noktasında oldukça kıymetli bir kazanımdır. 

İçişleri’ne geldiğimizde birçok STK ile başarılı iletişimi, yerel yöneticilerle irtibatı noktasında Sn. Ali Yerlikaya’nın tercih edilmesinin de oldukça yerinde bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Mülkiye prensipleri kapsamında kıymetli bir devlet adamıdır.

Gelelim Ömer ağabeyimize… Sn. Ömer Bolat Bey de sürpriz isimlerden biri. Gerçek bir abi, naif ve mütevazı kişiliği ile tanınan uzun yıllar yöneticilik ve kamu kurumlarda sorumluluk alan bir gönül adamıdır. Bunun yanı sıra toplum nezdinde abi diye anılan ve aynı zamanda hak ve liyakat kısmı üzerinden referans gösterilecek kişilerin başında gelmektedir. Kısacası yeni Türkiye Yüzyılı kapsamında tam operasyon kabinesi olmuştur.

Yeni kabinemiz vatana, millete hayırlı, uğurlu olsun inşallah… Vesselam…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kul

Mehmet Şimşek faiz arttirirsa ne olacak sizce.U dönüşümü yapılacak.faiz artirilirsa verdiğim oyu ve hakkımı helal etmem.

Kul

Ne doğruları yazıyorsun.ver yağı bunlara .bunlar yagdanliklari sever.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23