• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Şahsuvar
Sabri Şahsuvar
TÜM YAZILARI

“Devletim beni yetimhanelerde bırakmasın”

20 Haziran 2023
A


Sabri Şahsuvar İletişim: [email protected]

 

Bugün, doğuda bitmek bilmeyen terörün ilk ortaya çıktığı dönemlerde kahramanca görevlerini icra etmek için ortaya çıkan köy korucularını kaleme alacağız.

Devletin her bir metrekarede olan yapılanmasının en uç yapıtaşları olan köy ve mahalle muhtarlıkları, zaman zaman ağır vazifeler üstlenerek kendi bölgelerindeki güvenliğin ve sistemin teminatı için çalışıyor. 

Doğu ve Güneydoğu köylerindeki terör faaliyetleri karşısında devletimizin başlattığı korucu çalışmaları da bu kapsamda 1985 yılında 442 sayılı Köy Kanunu çerçevesinde başlamıştı. Bulundukları bölgede vatandaşların güvenliği için meşru savunma faaliyeti gerçekleştiren korucularımızın elbette bir takım hakları da var. Peki, bu haklar bugüne dek 2 bine yakın şehit, 3 bine yakın gazi vermiş güvenlik korucularımız için yeterli midir?

Kurulduğu yıllarda geçici gözüyle bakılan güvenlik korucularının, terör belasının sona ermemesi nedeniyle uzaması ve bir takım haklar kazanması, yeni düzenleme taleplerini de elbette beraberinde getirdi. Bu doğal bir taleptir. Bu anlamda TSK disiplininde çalışan korucu kardeşlerimizin taleplerini iletmek de elzemdir.

Yeri geldiğinde karakol ve kule nöbetlerine çıkan, yol ve ulaşım güvenliği hizmetlerine katılan, yurt dışı harekâtlarında görev alan, acil afet durumlarında sahada olan yaklaşık 59 bin güvenlik korucumuz için maaş ve özlük hakları hususunda yapılabilecek düzenlemeler şu şekilde olabilir:

- Dar kapsamlı Köy Kanunu bünyesindeki güvenlik korucuları, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu gibi özel bir yasaya tabi tutulabilir, Kır Kanunu gibi bir kanun ile hakları korunabilir. 

- Maaş noktasında yerinde sayan güvenlik korucularının maaşları en az Çarşı-Mahalle Bekçileri seviyesine çekilebilir. Emeklilik ikramiyeleri de yine aynı seviyeye çıkarılabilir. 

- Emniyet ve Askeri personelin emeklilik hesabında dikkate alınan yıpranma payı indirimleri güvenlik korucularına da uygulanabilir.

- Emekli güvenlik korucularının terör hedefi olmasına karşın ailelerinden bir kişiye güvenlik korucusu olması talebi halinde öncelik sağlanabilir.

- Güvenlik korucularının görev yetkileri ayrıntılı olarak belirtilebilir.

- Başka bir işle uğraşmaları yasak olduğundan, kırsal bölgede geçim zorluğu yaşayan korucu ailelerinin temel ihtiyaçlarına destek amaçlı sosyal yardım sağlanabilir.

- Diğer kamu güvenlik personeline STK/Sendika kurma ve üye olma hakkında uygulanan hak ve yasaklar, güvenlik korucuları için de geçerli kılınabilir. Korucu olmayan kişilerin bu konulardaki istismarı önlenebilir.

Bu anlamda görüştüğümüz güvenlik korucuları da oldu. İmkânlarının çalışma koşullarını karşılayacak düzeye getirilmesini talep eden güvenlik korucularımızın en temel haklarını devletimizin sağlayacağından şüphemiz yoktur. Bizler, korucularımızın bu anlamda yetim bırakılmayacağına, haklarının teslim edilmesi için yeni bir düzenleme yapılacağına inanıyoruz. Bu noktada görüştüğümüz güvenli korucularının taleplerini sizlere şu şekilde aktarabilirim:

“1. En düşük memur maaşının güvenlik korucularına uygulanması

2. Sigorta kolunun 4A’dan 4C’ye alınması (yani Emekli Sandığına bağlanması)+ AGİ  

3. Emeklilikte, emeklilik ikramiyesi (emeklilik tazminatı)  

4. Sağlık yönetmeliği  

5. İstifa veya görevden atılma durumunda kıdem tazminatının verilmesi

6. Eğitim farkının verilmesi (ilköğretim, lise, üniversite)  

7. Derece ve kıdemin verilmesi  

8. Güncel Korucu Kanunu hazırlanması

9. Yurt içi-yurt dışı görev ücretlerinin yükseltilmesi  

10. Terör tazminatının verilmesi  

11. Tüm TSK personeline verilen yan ödemenin verilmesi. Gibi birçok düzenleme yapılabilir.”

Köy korucularımızın kırsal hiyerarşik alan içerisinde kolluk kuvveti vazifesi gördüğü kadar, toplum nazarında da liyakat kısmı göz önünde bulundurulabilir. Bu anlamda çoğunluğu Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olan bu personelin sıralanan özlük haklarının Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’na elbette ek maliyeti olacaktır.

Sn. Cumhurbaşkanımızın “Milleti yaşat ki devlet yaşasın” yaklaşımı tam da budur. 

Vesselam…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Resul nas

Rabbim senden razı olsun inşallah o kadar güzel yazmişsin ki ekleyecek tek kelime bile eksik olmamiş sizden rabbim razı olsun inşallah

Mustafa hamurcu

Çok güzel olmuş ellerine yüreğine sağlık abi kalemin sivri uçlu olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23