• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Şahsuvar
Sabri Şahsuvar
TÜM YAZILARI

Akıl ve nizam ile güçlenen Türkiye

23 Mayıs 2023
A


Sabri Şahsuvar İletişim: [email protected]

 

Türkiye seçim telaşındayken Akdeniz kaynıyor. Son yıllarda dünya düzeyinde elde edilen Türkiye gücü gerçeği, seçim koşuşturması nedeniyle askıya alınmış gibi bir izlenim veriyor. Seçimi hemen sonuçlandırmalı ve Türkiye’nin Akdeniz’de konumlandırmasını güçlendirmeliyiz.

Batı merkezli yeni ittifaklar ve oluşumlar, yeni yüzyıl planları dâhilinde şekilleniyor. ABD merkez kuvvetleri komutanlığı yayınladığı raporda, Türkiye’nin bölgesel aktör ve dinamik kabiliyet ve hareketlerini analiz ederek, Türkiye’nin batı çıkarlarına doğrudan tehdit olduğunu kontrol mekanizmasının giderek zorlaştığını paylaşmıştır.

Bölgemiz ise ateş hattına çevrilmek üzere, durum ciddi ve Türkiye seçim atmosferinden acilen çıkmalıdır. En önemlisi dünyada devam eden ticari koridorlar ve enerji savaşları Türkiye’yi çok yönlü ittifaklara sürükleyebilir. Enerji Bakanlığı’nın yaptığı olağanüstü çalışmalar takdir edilirken, Türkiye hızla petrol ve doğalgaz sahalarını devreye alarak var olan gücüne güç katmalıdır. Dünya geçiş süreci yaşarken, bu tarihi fırsatı değerlendirmelidir. 

Türkiye petrol ve doğalgaz yataklarında var olan özgüvenini güçlendirerek siyaset üstü planları devreye sokarak gerekli olan diplomasiyi en üst seviyede kullanmalıdır. Türkiye, Akdeniz’de gaz arama gemileri, hava araçları, denizaltı ve üstü araçları, İHA ve SİHA’larıyla daha fazla konumlanmalı. Akdeniz’in tamamı, Adalar bölgesini, Karadeniz-Balkan hattı, savunma ve askeri doktrin ile yeniden şekillendirmelidir.

Tüm bu hatlar, batı tarafından silahlar yığılarak cephaneliğe çevrilmiş durumdadır. Anglosakson güç konumlanması ve bloklaşmaları oluştu. Dünyanın her yerinde güdümlü örgütler hiç olmadığı kadar silah ve parasal olarak desteklenmiş ve takviye edilmiştir. Bütün bu olup bitenler karşısında, Türkiye’nin kaybedecek zamanı yoktur. Seçim safhasında bulunduğumuz bu dönemde, büyük devlet olma reflekslerine sahip bir Türkiye bizleri yarınlara ulaştırabilir. Aksi takdirde, bizleri birileri kümeler halinde yönetmeye devam edecektir.  

Kaybedecek vakit yok. Bir dakika bile yok. Türkiye 28-Mayıs gününe hazırlanırken, batı perde arkası politik açıklamaları bizleri hipnoz etmemeli, yeni Türkiye yüzyılı sağlam adımlarla devam etmelidir. Kızılelma hedefinden sapmamalı, millet ittifakının gelecek adına bir planı olmadığı gibi Türkiye adına herhangi bir endişesi olduğunu, ne yazık ki göremiyoruz. Böyle bir süreçte PKK ve FETÖ gibi batı destekli bölücü unsurlar göz ardı edilmemelidir. Türkiye’yi pasifize edecek, mevzilere dikkat edilmelidir.

Bölgemizde organize edilmeye çalışılan, yeni bir savaş sahası olduğu konuşuluyor. Bu cephede ABD ve Ukrayna, Suriye’deki SDG’yi Rus hedeflerini vurması için ikna etmeye çalışmıştır. Ukrayna’nın İHA saldırıları ile birlikte doğrudan eylem faaliyetleri yürütmek üzere YPG militanları ile gizli görüşmeler yaptığı paylaşılmaktadır. Batı destekli Ukrayna ordusu güneyimizde karanlık bir oluşumun içinde, Türkiye seçim ile meşgul iken bazı belgelerde Türkiye’nin savaşın içine çekilmesi senaryolarının çizildiği konuşulmaktadır.

Belgede Rusya’nın olup bitenlerden haberdar olduğu, karşı hamle yaparak, SDG’nin Ukrayna operasyonlarını destekleme karşılığında SDG’ye destek ve eğitim vereceği, buna karşılık hava savunma sistemleri ve bazı teknolojik silahların YPG’ye verileceği bilgisi de yer alıyor. Türkiye saldırılarından korunmaları karşılığında çalışmalar yapıldığı konuşulmuştur. YPG’li yetkililerin bu ittifak karşılığında rolünün gizli tutulacağına dair garanti istediği konuşulmuştur. 

Kısacası Türkiye enerji politikası ile yol almaya çalışırken, birçok sorun ile mücadele etmek zorundadır. Balkanlar, Mavi Vatan sahası, adalar bölgesi, Karadeniz’de yeni rezervlerin keşfi derken, diplomatik ve askeri bütün operasyonları göz önünde bulundurmak zorundadır.

AK Parti hükümetinin uluslararası ilişkileri çok yönlü diplomasi kazanımının rahatlığı ile seçime gidiyoruz. Ancak var olan riskler hafife alınacak riskler olmadığı gibi Rusya’nın veya Ukrayna’nın kirli pazarlıklar peşinde olduğunu sözde müttefikimiz ABD’nin de üç maymunu oynadığını görüyoruz. ABD, yeni bir savaş cephesinin açılması ve Türkiye’nin doğrudan savaşa müdahil edilmesinin peşinde. Türkiye’nin bu kirli pazarlıklar karşısında ciddi bir pozisyonu elbette olacaktır. Vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Savaş kalkan

Böyle mulefet cankurban girdiği 15seçimlerdeki başarısız olmuş baybay kemal ihtidar olma peşidedegil koltuğun yapışmış kimseye vermiyor ona karşı gelenide chp ihraj ediyor Atatürk iş bankasından 0/028 mirasın imamoglun nasıl papaslara konsolosluk yeme içme veriyor chp oy ver kişilere uyanmazamanı devekuş kafasını kumakoymuş kimseyi görmez koca govdesin dışarda kalır chp oy veren kitle uyanma zamanı.

Mehmet

Akıl ve nizam mi.Akilla yönetilen ülkede ekonomi böyle olur mu
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23