Düşmanlar ve Nankörler Söylemi Devam Ederse!

02 Nisan 2019 Salı

Metal yorgunluğu ve 24 Haziran gecesi balkonda sarf edilen ‘mesaj alınmıştır’ gibi çıkışlar gerek AK Parti teşkilatları ve tabanı gerekse toplumun geniş kesimleri tarafından güçlü bir iyimserlik havası oluşturdu aslında. Ancak ortaya koyulan siyasal tavır ve ilişki biçimleri bu iyimserlik havasını çabuk dağıttı hatta aleyhe döndürdü. Yerel yönetimleri de işin içine katınca üç beş bini geçen kadrolu danışmanlar, elit ve ayrıcalıklı yüzlerce başdanışman acaba hiç mi toplumun arasına girip yaşanan sıkıntıların hızla büyüdüğünü, rahatsızlıkların bulaşıcı bir hastalık gibi kitleleştiğini görememiş acaba, diye sormak gerekiyor. İktidar imkanlarıyla beslenen medya hassaten sosyal medya en ucuz ve en provokatif bir mecraya dönüşerek değil diğer partilerin tabanını kazanmayı kendi tabanını dahi ötekileştiren bir misyon yüklendiği nasıl fark edilemedi? Amigolardan, trollerden, şakşakçılardan, yağdanlıklardan etrafı göremeyen aksine daha çok kibre kapılan siyasetin duvara toslaması kaçınılmazdı zaten.

Ölçüsüz Övgü ve Yergilerin Maliyeti

Esasen toplum sokulmak istendiği ihanet-sadakat sarkacına itiraz etti. Siyasete, bürokrasiye, medyaya, iş hayatına, seçimlere velhasıl hayat belirtisi olan tüm zeminlere adaletin ve merhametin hâkim kılınması yönünde bir çağrı yaptı toplum. Fetömetre, hainmetre, bölücümetre gibi ipe sapa gelmez kriterlere itibar edilemedi. Toplum rüşvet ve yolsuzlukla, iltimas ve usulsüzlükle mücadeleye dair duymak istediği sözleri, almak istediği teminatları alamadığı için bu sonuç zuhur etti. 

Kimi abartılı söylemler eşliğinde CHP, İYİ Parti veya Saadet Partisi’nin Fetö ve PKK’yla nasıl da sinsi bir işbirliği yaptığını ispatlamaya kalkışan propaganda önemli oranda kabul görmedi. AK Parti’den kayan oylar kadar kendini son bir kez daha oy vermeye mecbur hisseden, sadece coşkusunu değil inancını da yitirmeye başlamış kitlelerin tekrar nasıl kazanılacağı üzerine de etraflıca düşünmek gerekiyor. “Önemli bir şey olmadı ki, acımadı ki” tarzı söylemler iç kanamayı hızlandırır. Yıkılmadık tamam ama ikinci sarı kart ayakta olunsa bile ödenecek en ağır faturadan önceki son haberci olabilir.

Yüzleşme ve Muhasebe Mecburiyeti

CHP’yle Atatürkçülük yarışına, MHP ve İYİ Parti’yle milliyetçilik yarışına girmek berbat bir fikir, ahlaki ve siyasi açıdan dağıtıcı-ötekileştirici bir şaşkınlıktı. Perinçek gibi bütün hayatı provokasyon üzerine kurulu çevrelerin söylemlerine yanaşarak Gazi Paşa Atatürkçülüğü profiliyle yerli ve milli duruş icat etmeye kalkışmaksa alenen kendini inkar etmekti. Fetö ve PKK’yla mücadele ederken, Amerika ve İsrail’le kavga ederken içerideki eleştiri ve itirazları bastırma seçeneği ne makuldü ne de faydalı. “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” kabilinden slogan ve perspektiflerle toplumun güzelce kuşatıp siyaseti istikrara kavuşturmak mümkün olmadığı gibi yolsuzluk, rüşvet, iltimas, suistimal gibi huzursuzluğu derinleştiren virüslerin de bünyeyi yıkıp geçmesini engellemek mümkün olmaz.

Atatürk’ün CHP’sini bu hale düşürenler …” benzeri kıyaslarla güya CHP seçmeninin gönlü kazanmaya matuf anlamsız, tutarsız ve tarihi gerçeklerden kopuk çıkışlar geriye hatırlanmaması gereken bir kayıt bıraktı sadece. İzmir şarabını uluslararası bir marka haline getirmek üzere enstitüler kurma vaadinin ne kazandırdığı ne kaybettirdiği aşikâr. Trollerle kitleyi motive etme, ancak rica ile ve toplu alım yapılarak ayakta kalan gazeteler eliyle kitleleri mobilize etme girişimi bundan farklı bir sonuç veremezdi zaten. Sahte senet ve dolandırıcılık iddiaları, neden şimdi camide Kur’an okudu kınamaları, seçimlerden sonra GBT kayıtlarını açıklarız tehditleri, personelin maaşlarını bile ödeyemeyecek kadar borca batmış belediyeleri bizden başka kimse yönetemez çıkışları başarı kazandırmış olsaydı bile seçimlere yeterince gölge düşürmüştür.

Şehirlere ihanet ettik, yatay mimariye geçmeliyiz, millet parklarının yapımına hız vereceğiz derken hemen her gün “yallah Kürdistan’a, defolun” diyerek oluşturulan rol modeli Kemalist-ulusalcı sağ ve sol partilerin dahi üstlenmekten neden özenle imtina ettiği kimin aklına gelir? Devlet Bahçeli’yi siyasetin duayeni ve adeta modern evliyası ilan ederken her gün yüzlerce hesaptan AK Parti’nin bazı kurucu isimlerini itibarsızlaştırmak üzere yapılan manipülasyonların oluşturduğu ön hasar raporu şimdilik bu kadar. 

Ancak belediyeleri kültür meselesinde dahi taşeronlaştıran, kadrolu fakat verimsiz kültür memurlarıyla lüzumsuz bir şişkinlik ve ağır bir açık kalem oluşturan modelin bu duvara toslaması kaçınılmazdı. Ahmet Taşgetiren,Hakan Albayrak, Abdurrahman Dilipak, Adem Özköse gibi isimler üzerinden eleştirel gazeteciliği tecrit edip toplumda hiçbir karşılığı olmayan menfaatperest amigolarla çalışmaktaki ısrarı gözden geçirip geçirmemek serbest elbette. Ancak zaferi Başkan’a, Başkan’ın olağanüstü performansına ciro edip başarısızlığı düşmanlara ve nankörlere fatura eden değerlendirmeler gidişatı düzeltmek değil menfaatlerini korumayı hedefliyor sadece.

Adalet ve özgürlüğü merkeze alan siyasal söylemiyle, ademi merkeziyetçi teşkilatlanma biçimiyle, medya ve sivil toplumun özgürlük alanlarını açma azmiyle, yolsuzluk ve yoksullukla mücadele kararlılığıyla AK Parti fabrika ayarlarına dönmeye mecburdur. Doğrudan ya da dolaylı olarak birilerini ihanetle, diğerlerini nankörlükle, berikilerini milletin hakiki fedaileri olarak niteleyen bakış açısı ve siyasal tutum ne sürdürülebilir ne de ülkeye, topluma, ümmete kazanım getirebilir. Kendi ellerimizle yaptığımız günahları, işlediğimiz kusurları itiraf edip pişman olmadan iyiliği, doğruluğu, güzelliği yaşama ve yaşatma iddiası boş bir hayal olur ancak.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kadri Kardaş Kadri Kardaş 2 ay önce
  Selamunaleykum Kenan abi yazınızı çok beğendim objektif tarafsız hemen hemen samimi herkesin katılacağı bir yazı özümüze dönelim samimi olalım hesabi değil hasbi olalım ALLAH, ın Rızasını gözetelim bizden yada öteki ayırmaksızın herkesin hakkına hukukuna azami riayet edelim Müslümanların elde ettiği iktidarı kendi çıkarlarımıza kullanıp ALLAH korusun ihanet etmeyelim ne güzel buyurmuş Yunus Emre Sevelim Sevilelim Dünya Kimseye Kalmaz Samimi içten doğruya sevk eden yazılarınızın devamını bekliyoruz ALLAH, a emanet olun
 • Bayram KoçdoğanBayram Koçdoğan2 ay önce
  Masallah tum fetoculer toplanmiş, yaziya yağdanliğa gelmişler.Bu yazida bahse konu her mesele; 6 aydan fazladir feto hesaplarinin algi yazismalarinda mevcuttur.Biraz insaf ve tefekkur lutfen.Vurun amma katletmeyin.Katletmeyi israil iyi yapar.Allah cc cumlemize idrak versin.Yolsuzluk, hirsizlik ve rusvet bahislerinizin delili varsa savciliga basvurun. Yoksa bu iftiralar gunah olarak size yeter.İnsaffff.
 • Prof.Dr. Abdlmecit TURUTProf.Dr. Abdlmecit TURUT2 ay önce
  Satır satır tüm yazılana katılıyorum. Aklen ve hissen mecbur hissedip oyumuzu verdik. Başka bir yazmıyorum. Yazsam, sizin yazdıklarınızın aynısını tekrarlanmak olur. Düşündüklerimize ve endişelerimize tercüman olmuşsunuz.
 • Burhan KartBurhan Kart2 ay önce
  Bravo."Kral Çıplak" diyen bir yazı olmuş.Millet artık geri zekalı yerine konulmak istemiyor.Kimseye muhtaç olmadan huzur içinde yaşamak istiyor.
 • HalukHaluk2 ay önce
  Adaleti unutmussunuz
 • DayıDayı2 ay önce
  Tarihe bir bakın davasından vazgeçen bir mogollar var birde Türkler. Türkler asimile edilmiş birbirinin kuyusunu kazmaktan başka işleri yok bu akillla ne uzarsin ne kisalirsin.
 • ÖmerÖmer2 ay önce
  Yazıdan anladığım kadarı ile AKP'nin açılım politikaları zamanındaki duruşuna ve tavrına dönmesini isteyen bir yazar. Abdullah Gül dönemi yani. Denemesi bedava. Mesela Afrine girmek yanlış mıydı? HDP'den oy alacaksan Afrin'e girmeyeceksin. Bunu da yaparsan ülkenin birliğine tehdittir. Bu kadar sıralamaşsınız sebebi çok basit aslında elektrik faturasında vatandaş dağıtım bedelini görünce her ay dumura uğradı sadece sebep hayatın pahalanması. Yok şunu söyledi hükümet yok bunu söyledi falan değil. Böyle uzun analiz yapmaya gerek yok kayıp Atlantisi keşfediyormuş gibi. MHP ile ittifak konusunda sıkıntılı olan AKP'nin içinde bünyeler var onlardan biride bu yazınız ile sizde giriyorsunuz herhalde. MHP dediğin parti bakanlık dahi istememiş bir parti nankörlükte belli yere kadar çekilir. Cumhur ittifakının kaybettiği oy falanda yoktur. Bu seçim mahalli seçimi ve yurt dışından oy kullanılmadığı için oy gelmedi bunu bile dillendirip aklınıza gelmiyor yazarsınız birde gazetelerde. O oylar ile Cumhur ittifakı oyunu artırmış bile.
 • BedriBedri2 ay önce
  Evet sayın yazar küffar dışarıdan siz içeriden vurmaya devam kale düşerse sizde bundan tarihi bir paye alırsınız ben dememismiydim der egonuz keyfe gelir ve rahatlarsiniz.Böyle de olması gerekiyor zaten insan bu ya çiğ süt emmiş olması eninde sonunda çiğlik yapacağı gerçeğiniortaya koyuyor .Haklisiniz yerden göğe kadar onuncu sınıf vatandaşlıktan devletçe hizmet ve itibar gören bir zümreye erişmek bu halka fazla geldi ,üniversite önlerinde yerlerde sürülen kızlarımız, sıradan bir rutbeliye selam duran siyasetçilerimiz varken abd hurdalarıyla tekmil veren bir ordumuz varken âlâ bir memleket vardı öyle sanıyorumki sizde çok mutluydunuz.Sevgili yazar bey nalına mi vuruyorsunuz mıhınamı belli değil bu yazının adı dost acı söylet degil altı oymaktir .Unutmayin ki reis peygamber değil yöneticilerde sahabe illaki beşer dir hataları vardır Ama bu mevzulari sizin gibi bende dahil sevilen kalemsorlerin bu serzenişlerini bizzat alakalilara usulunce anlatıp icab ederse yönetimlere girerek yol gostermeleridir ,batılın ekmeğine yağ sürmek sizinde tarzınız olmasa gerek .Ülkenin ve ümmetin kıvılcımda olsa ümidi olan bu harekete çomak sokmak sizidevebale sokar .Saygilarimla
 • YasinYasin2 ay önce
  Kenan alpay bey ben sizin yazilarinizi ilk defa okuyan biriyim iyiki okumusum diyorum o kadar guzel isten ve samimi dalkavukluk yapmadan ondan bundan kormadan bu yazilarinizdan dolayi ALLAH sizden razi olsun ama secimlerden oncede gercekleri yazdinizmi onu bilmiyorum
 • *_nikaO_* *_nikaO_* 2 ay önce
  *insan* olabilenlere selam olsun..onurlu ve haysiyetli olankara da..sen işte onlardan birisin..
 • ahmet demirahmet demir2 ay önce
  mükemmeeeeeeeeeeeeeeeel mükemmel yüz üzerinden yüz bu parti sadece erdoğanın partisi değildir bu partimillet vekillerinin belediye başkanlarının partisi değildirbu parti inananların ülkesini ölümüne seven hakkı hak bilen gariban insanlarınümütle baktığı parti idi şunu bilmeleri lazım bu toplum her zamanaynı delikten geçmez.
 • HaRuNHaRuN2 ay önce
  Tbrk ederim sayın yazar 10 numara bir yazı olmuş. Umut ederim hükümet bu yazınızı okur da kendine çekidüzen verir. Ben her seçimde akp ye oy vermiş biri olarak bu seçimde ailemle oy kullanmamayı düşündüm genede içim rahat etmedi cunhur ittifakına verdim. Biz kırıldık küstük ama vazgeçmedik. Öyle yazarlar varki şakşakçılık yapıyorlar kötü icraatları dahi eleştiremiyor. Tşk ederim size
 • VeyselVeysel2 ay önce
  Yazık çok yazık bir zavallı ancak bu kadar feto ağzı ve aklıyla hükümete vurabilir zaten hiç bir zaman feto konusunda adam gibi destek vermediniz tam tersi fetoyu cemaat olarak gördünüz ve sırf tanidiginizi sandığınız insanlar hapse girdi diye kıyameti kopardiniz taşgetiren soyadlı zavallı fetoyu ölene dek kendini savunmaya adamış bir satılmıştır bu aşağılık mahluk tıpkı diğer fetoculer gibi 15temmuza kadar alenen 15temmuz 'dansonrada gizliden fetoyu savunmuş bir örgüt üyesidir feto yü eleştiriyormus gibi yapıp neticede onu savunmak alcaklik ve ihanetten başka bir şey değil
 • NailNail2 ay önce
  Hocam bir atasözü doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar tam müthiş ozetlemişsin akp özüne dönmeli partiyi kullanara Karun olanların tepesine binmeli yoksa bu gidişle birdaha ki seçimde tarihe gömülür
 • GÖKHANGÖKHAN2 ay önce
  Bu yazıyı lütfen oku ERDOĞAN LÜTFEN ve kulak ver... sakın ola hatam yok deme.. bu yazı ve çoğu yorum fıratın doğusu kadar önemli... bunu BİL....
 • Vatansever Vatansever 2 ay önce
  Am Parti’li Belediyeler tüyü bitmemiş yetimin hakkını diğer soyguncular gibi 50-80 yıldır çevre düzenlemesi adına kaldırım taşlarına döşemekten vazgeçip , vatandaşın olan sahil ve meydanlarda ki rantçılığa son verip( Belediye kaldırım ve parklarda İşgal vergisi almakta , işgal yahu!) , zaten kısıtlı olan İstanbul’un yaya yollarına bir b..a yaramayan Beyaz Masa binaları kondurmaktan vazgeçseydi, çocuk oyun ve parklardaki kullanılan malzemelerin Batı’da ki olanını getirseydi ( çünkü ha bire kırılıyor ve değiştirmek zorunda kalınıyor ucuz malzeme!) , Müslüman Topluma yakışır sabit Kurbanlık merkezleri sağlasaydı( bu yerler yılın arta kalan zamanlarında farklı işlevler sunabilir)? Ama yok her şey Para, Din ve İman rant’a yenik düşüyor . Ak Partili Belediyeler hırsızlığa göz yummamalı ve varsa yapan cezasını vermeli idi.
 • Vatansever Vatansever 2 ay önce
  Am Parti’li Belediyeler tüyü bitmemiş yetimin hakkını diğer soyguncular gibi 50-80 yıldır çevre düzenlemesi adına kaldırım taşlarına döşemekten vazgeçip , vatandaşın olan sahil ve meydanlarda ki rantçılığa son verip( Belediye kaldırım ve parklarda İşgal vergisi almakta , işgal yahu!) , zaten kısıtlı olan İstanbul’un yaya yollarına bir b..a yaramayan Beyaz Masa binaları kondurmaktan vazgeçseydi, çocuk oyun ve parklardaki kullanılan malzemelerin Batı’da ki olanını getirseydi ( çünkü ha bire kırılıyor ve değiştirmek zorunda kalınıyor ucuz malzeme!) , Müslüman Topluma yakışır sabit Kurbanlık merkezleri sağlasaydı( bu yerler yılın arta kalan zamanlarında farklı işlevler sunabilir)? Ama yok her şey Para, Din ve İman rant’a yenik düşüyor . Ak Partili Belediyeler hırsızlığa göz yummamalı ve varsa yapan cezasını vermeli idi.
 • KadirKadir2 ay önce
  Güzel yazmışsınız.Ben de sandığa gitmeyen Eyt mağduru Ak Partiliyim.Eytliyiz diye bir sövülmediğimiz kaldı.Tuzu kurular geniş geniş konuşuyor.Ekim 2017 den beri işsizim.Daha da 26 ay var.Yaşım 50.Bana damdan düşmüş adam lazım.Ak Parti babamın oğlu değil.Ben düştüğümde elimden tutup kaldırmayacak,hakkımı vermeyecekse yolları ayırmasını da biliriz.Bir daha ki seçimlerde ben emekli olmuş olurum yaşarsam,ama takip edeceğim.En azından Emeklilikte aylık bağlama oranları artırılmazsa oyum HDP ye inadına.Bana dava,beka meselesini anlatmayın.Bunları hep akçeli işlerin başındakiler söylüyor.
 • ReisReis2 ay önce
  "Def'olun kürdistana" sözü Tüm zerdüşt pkk lı kürt'lere bir şamar Tüm müslüman kürt ve türk'leregüvendir Özellikle chp seçmenine.REİS yakında daha AĞIR olanı söyleyecekSÖZ "şudur "AK parti müslüman kürt'ü ZERDÜŞT yapmak isteyen PKK ya TESLİM etmeyecek " tir
 • Hakan B.Hakan B.2 ay önce
  Ağzına sağlık Kenan Bey . Bizim cenahın yaptığı bu uyarılar inşaallahAKP denilen bu kale düşmeden bir işe yarar . Allaha emanet
 • AdnanAdnan2 ay önce
  TRT kaşıkçı cinayetinin yıldönümünde, Cemal Kaşıkçı hangi islam ülkesinin kralının emri ile katledilmiştir? Böyle bir soru sizce uygun mu? Sizce bu uygunsa TRT nin sorusu da uygundur.
 • yasin aydoğanyasin aydoğan2 ay önce
  ak partının bu hala düşmesine sebeb olan leş kargalarına ve yalakalaraıthaf olunur. dost acıda olsa gerçeği söyler.
 • AyşeAyşe2 ay önce
  Kenan bey harika bir yazı kaleme almışsınız tebrik ediyorum. Yazınızın her bir satırına gönülden katılıyorum.
 • Nihat BalNihat Bal2 ay önce
  Ak partinin en büyük hatalarından birisi yıllarca kendisine hiç bir maddi menfaat beklemeden oy veren muhafazakar seçmenlerinin,ailelerinde hasbel kader feto iltisaklı biri cıktı dıye bütün aile efradının devlet kademelerinden fetocu muamelesi görörek uzklaştırılması veya devlet birimlerine alınmaması sonucu yaşanan mağduriyetlerin artması,yönetiçilerin tabana yeterli ilgiyi göstermemesi,gerçek manada davaya sahip olanların değilde,yalaka,çıkarcı,menfaatcı kimselerin teşkilatların yönetimine sızması,birçok hizet yapılmış olmasına rağmen halk ile kurulan gönül ilişkisinin kopukluğa başlaması,halkın maddi yönüne önem verilirken manevi yönünün eksik bırakılması,ekonomi gibi bi çok konu; AK partinin sorgulaması gereken konulardır.Şahsen benyinede yukarıda saydığım konuların bir çoğundan mağdur olmama rağmen hala umudumu koruyarak, bütün bu sorunları ancak AK parti çözer diyerek yinede AK partiye oyumu verdim,Ançak nereye kadar
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili2 ay önce
  İşte hak edilmeyen Hezimete sebep, şu cümlede:"CHP’yle Atatürkçülük yarışına, MHP ve İYİ Parti’yle milliyetçilik yarışına girmek berbat bir fikir, ahlaki ve siyasi açıdan dağıtıcı-ötekileştirici bir şaşkınlıktı. Perinçek gibi bütün hayatı provokasyon üzerine kurulu çevrelerin söylemlerine yanaşarak Gazi Paşa Atatürkçülüğü profiliyle yerli ve milli duruş icat etmeye kalkışmaksa alenen kendini inkar etmekti." Akparti şunu kafasına sokmalı; kemalist bir tabanı yok ve asla olmayacak!! kemalist çıkışlar kendi seçmenini kaçırıyor, kendimden biliyorum!
 • Kasım ÖzdemirKasım Özdemir2 ay önce
  Yaz kardeşim bildiğin gerçekleri. Allah palavracı iftiracı yalancı müslümanlardan uzak etsin. Allah doğruların sayısını artırsın. Devletin dini adalet olsun. Dünya harçlığına din bozdurtmasın Rabbimiz.
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak2 ay önce
  alper, bu ülke 10 yılda bir biz atatürkçüyüz diyen sözde paşaların darbeleriyle ,hakettiği yere gelemedi bunuda unutma...
 • Muhammed MercanMuhammed Mercan2 ay önce
  Çok güzel bir değerlendirme olmuş.İnşaallah iktidarda bulunanlar düşünüp-taşınıp bu durumu idrak ederler.
 • Akif Akif 2 ay önce
  Allah razı olsun.gönlümüzdekileri dile getirdiniz. en büyük Atatürk çü ler Chp lilerdir.artık ak parti Atatürkçü görünmeyi bıraksın aslına rücu etsin yoksa ortada akp diye bişey kalmayabilir.ve Nurettin yıldız hoca ve İhsan Şenocak hoca nün gönüüllerini almalarını dilerim.böyle hocalar kolay yetişmiyor.onlar gibi hocaların gönlünü kırmak ne büyük vebal olduğunu Kuran ve sünnete bakmaları yeterli olur vesselam
 • KocasolakKocasolak2 ay önce
  Aynen katılıyorum, mükemmel bir yazı. Hocam müsadenle bir ekleme yapayım. İçişleri bakanımızın pkk mücadlesini takdir ediyorum. Sn.bakanın teröristleri aday gösterdiler sözü, kendisinin istifasını gerektirir. Teröriste TEMİZ kağıdı veren kurum KİME bağlı? Birde,İstanbul valisi YOK......Trafikte arabaların DÜDÜK seslerini duymuyor, demek ki yok. Millet adalet, huzur, ve ekmek beklerken, soğan patates satışı ile pazarcılara rakip olunca KOCA hükümet, milletin tepesi attı. Rekolteden, arz ve talep rakkamlarından HABERSİZ tarım bakanını kovsaydı, kazanırdık. Ortada ürün yok stok haberleri yayıldı, hükümet peşine takıldı, birtek stokçu CEZA almayınca? Yalaaaaan! Sobelenildi. İnşaat şirketlerine HÂLÀ dikey milletin kentsel dönüşüm için yıkılan evlerine yatay mimari. Adalet! ve KALKINMA! Buda tarihinin sunu.
 • BABA BABA 2 ay önce
  bahtıyar denen adambirazciddi olun .CHP hiçbirzamanbu MİLLETEHİZMETetmezonlarınderdi bu milletin inancıylasavaşmaktıt... anladın mı.. diline sahip oll..
 • Çok güzelÇok güzel2 ay önce
  Yazınız çok güzel her şeyi özetlemiş. Umarım ilgiler daha geç olmadan kendilerine çeki düzen verir. Bu arada Atatürkçü geçinen bazı yorumculara bir sözüm var. Atatürk’ü istismar ederek; bin yıl sürmesini hayal ettiğiniz 28 Şubat’ları ve laikçilerin başörtü vezulmünü unutmadık.
 • görkemgörkem2 ay önce
  senin kafana göre "karsi taraf" ne kadar da kötü be abi?!. oysa onlar da yüzde 50.. Bir arada kardesce yasamak zorundayiz, sevmesen de KATLANACAKSIN!
 • Halil Orhan Acar Halil Orhan Acar 2 ay önce
  Metruk bir evde güzel bir vazo ilgi çekmez. Leş gibi kokular yayan Akit ten düzgün bir yerde yazmaya geçmeniz lazım. Sırf burada yazdığınız için okuması gerekenler sizi okuyamaz.Naçizane fikrim budur.
 • Bahtiyar Bahtiyar 2 ay önce
  Yanlış mıyım acaba;"Mutlaka ak parti kazanacak, kazanmalı" inancını taşıyankişilerle aynı görüşte misiniz. Biraz da CHP kazansin, biraz da onlar icraat yapsın. Biraz da onlar mutlu olsunlar.. Neden her şey ak partiden bekleniyor..CHP de pekala her şeyi güzel yapabilir. Ayrıca; Atatürk sevgisi olanlar en ufak eleştiriyi kabul etmiyorlar, saygı bekliyorlar.. kişilerin saygın kabul ettiği kişilere saldırmak toplumu böler ve çatışmaları körükler.. ve İslam'a saldırırlar Saygilarimla
 • SercanSercan2 ay önce
  Çok değerli bir yazı olmuş, faydalı yapıcı tarafsız tespitler var.Ak Parti kendi olmalı MHP ile milliyetçilik yarışına, Perinçek ile ulusalcılık yarışına, CHP ile Atatürkçülük yarışına girmemeli. Merkez de yer alan ılımlı, kucaklayıcı, kuranı sahiden yaşayan muhafazakar parti kimliğine kavuşmalı.
 • AlperAlper2 ay önce
  AKP kadar onu yoldaşı siz siyasal islamcı ileri gelenleri de kendilerine dönüp baksınlar. Köşe yazılarınız ekranlarda ülke insanlarına Atatürke demediğimiz kalmadı. Yok Atatürk İngiliz ajanı din düşmanı, yok chpliler teröristtir İslam düşmanıdır. Oturup bunları da Bi düşünün derim.
 • Mehmet cetinMehmet cetin2 ay önce
  Şu ana kadar okudugum5en bilimsel ve yapıcı eleştiri.
 • BoşverBoşver2 ay önce
  Helal olsun ne güzel yazmışsın
 • AlperAlper2 ay önce
  AKP yi Atatürkçülük yapmaya çalışmakla eleştiriyorsunuz ama keşke gerçekten Atatürkçü olabilseydi. Ne kadar Atatürk e küfreden hakaret eden keşke yunan galip gelseydi diyen insanlara itibar kazandırırsan olacağı bu. Ayrıca keşke fetoşçuları iktidarına ortak edeceğine, orduda devlette Atatürkçüleri kendine kazandırsaydı bugün çok daha farklı bir Türkiye olurdu. En azından gezi olayları 15 temmuz gibi kötü yönetilen bir çözüm süreciyle karşılaşmazdık.
 • yılmaz yıldırım.yılmaz yıldırım.2 ay önce
  ilk defa akp eleştirisinde ayarı tutturmūş sun.yazın hem yumuşak hemde yūzeysel olarak geşiştirmemiş sin bundan dolayi seni kutlarim inşallah dozajini dūşūrmeden devam larıni bekliyoruz.allaha emanet
 • ERCANERCAN2 ay önce
  NE ZAMAN Kİ SÖYLENEN SÖZLER YÜREKDEN DEĞİL ,DİLDEN DÖKÜLMEYE BAŞLADI İŞTE O ZAMAN KAYBETMENİN SİNYALLERİ VERİLDİ.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM2 ay önce
  Sizi ilk defa okuyorum,Sürekli Abdurrahman Dilipak ı okuyorum gazetenizde,Özellile ayrıştırıcı Dil inÜlke mize zarar veriyor.Artık ortak çözüm yolları üretme dönemi,,umarım hep böyle gerçekçi yazılar yazarsınız.Gazetenizin de ayakları yere basmalı,Diliipak dan feyz almalı..Saygılarımla.
 • Ferideddin KocabaykanFerideddin Kocabaykan2 ay önce
  Hırsızın suçu yok diyenin hırsızla işi vardır. Gözünüz aydın beyefendi.
 • Bir Ak PartiliBir Ak Partili2 ay önce
  Bende Ak Partiye oy verdim fakat Sn. Cumhur Başkanımız hiç yapıcı dil kullanmadı. EYT' lilere türediler dedi. Bu şekilde insanların onurları kırıldı. EYT kanunu çıkarılamayacaksa bile bunu daha güzel bir dil ile insanları kırmayacak şekilde anlatılabilirdi. EYT' nin vereceği ekonomik zarar 5 büyük ilin kaybedilmesinden daha mı büyük olacaktı?
 • Raci BeyazyüzRaci Beyazyüz2 ay önce
  Hamza, "İnanın ben dış tehdit var diye verdim.Yoksa kendi tabanına şüphe ile bakanlara,samimi sesleri artık duymaz olanlara ne diyeyim?" diye çaresizliklere düşmene gerek yok. Senin kadar düşünceli olmayanlar dış tehdidi filan sallamadılar. Senin de gönlündeki yerine geldi. Kına dağıtabilir, ohhh çekebilirsin. tutan mı var? Kolay gelsin.
 • AlperAlper2 ay önce
  Fetullah CİA ajanı diyen bir sürü insan varken ve yaptıkları ortada iken,neden istihbarat,onca danışman,50 senedir yetkilileri uyarmadı? Neden kimseye hesap sorulmadı? 2010 yılında soruları çaldılar öğrenciler protesto edince ,yok mahkemede kararı var çalınmamış, ö rnek, s onra bunlardan hesap soruldumu? Yoksa gene mi kandırıldık?
 • AHMEDAHMED2 ay önce
  Kaleminize sağlık. Ben hayatımda CHP yeoy vermedim. Ailecek AK Partiye taş gibi 6 oyum vardı. Ama oğlum EYT ye takıldığı için , artık bu seçimde ben etkili olamadım. 4 oy benim etkimden sıyrılıp CHP ye gitti.R.T Erdoğan'ın: EYT lileriçin:"fırsatçılar" "Çift dikiş yapacaklar" " 38 yaşında emeklilik istiyorlar"(çoğu 45 ve üzeri) sözlerini oğlumkafasına takmış. "Yumuşak bir dil kullanmadı. Gezicileri dinledi, bizim temsilcimize randevubile vermedi " diyor. Ve bu defaCHP yeoyverdi. İnadına ve kızdığı için. EYT ye takılanların anne babaları da çocuklarınasaygı için sandığa gitmemişler.
 • Zülfikar Zülfikar 2 ay önce
  İnsanların en büyük zulümlerinden biri de şudur ki: Büyük bir cemaatin mesaîsine terettüb eden hasenatı intac eden semeratı, bir şahsa isnad ve ona malederler. Bu zulümde bir şirk-i hafî vardır. Çünki bir cemaatin cüz'-i ihtiyarîsiyle kesbettikleri mahsulâtı bir şahsa atfetmek, o şahsın icad derecesinde hârikulâde bir kudrete mâlik olduğuna delalet eder. Hattâ eski Yunanîlerin ve Vesenîlerin ilaheleri, böyle zalimane tasavvurat-ı şeytaniyenin mahsulüdür. RN-Mesnevi-i Nuriye/87
 • vatandas sabrivatandas sabri2 ay önce
  Sizdemi yangına korukle gidiyorsunuz.sayın yazar ben bir ak parti vede mhp seçmeni olarak sizi yadirgiyorum. Devsirilmis chp.ip.saadetparti.feto .pkk .işbirliğine görmeyip kusuru başka yerde aramayın. MHP ve ak parti Cumhur ittifakıgeleceğimizin teminatıdır.
 • murat canaydınmurat canaydın2 ay önce
  Allah Razı Olsun Sayın yazar, Seçimden önce tabanın rahatsızlığını Akitin de sağlamış olduğu bu imkandan faydalanarak dile getirdik ama yalakalar ve troller bizleri fetocu ilan etti, Çok oy kaybı olacağını söyledik , önlenebilirdi dikkate alınmadı, Gönüldüzde olsak oyumuzu yinede verdik ama yeterli olmadı. Durduk yere naylon poşet sorununun ortaya çıkması hiç iyi olmadı, damat albayrak ın dokusu bu millete uymadıısrar edilmesi hep başarısızlığı arttırıyor zaten somut bir başarısı da yok ahaberin pohpohlaması dışında, Aile kurumunun başına ehil insanlar getirilmedi. şarkıcının derdiyle dertlenip halkı unutanlar bu işi sürdüremez, Bunun gibi daha neler var inşallah ders çıkarmasını da biliriz. bu yalakalar ve troller anında başka bir parti bulup devam ederler asıl biz naparız. Akpartinin eski günlerine dönmesini bekliyoruz
 • Hakikat Hakikat 2 ay önce
  Ağzınıza sağlık.Benim bütün düşündüklerimi yazmışsınız.Eliniz ve kaleminiz dert görmesin.
 • ali dalali dal2 ay önce
  ben kırkıma kadar koyun güttüm ,okulda okumadım,siyasetçi olsaydı ,bu kadar dar bir kelime dağarcığı ile yetinmezdim.kürdistanlar def olmalar her taraf şark siyaseti.hani allah içinhiyanetleri yok değildır fakat ben okadar söylemezdim. ibadet hariç tekrar iyi değildır .unutuyodum geçen kürtçülerden biri ,yok arkadaş mill piyangonun büyük ikramiyesini doğuya vermezlerdiyordu.neyse henüz geç sayılmaz.
 • MisafirMisafir2 ay önce
  Allah razı olsun. Bu gazetede sizin gibi düşünenlerin sayısını artırmak lazım. Ancak hala tenizde kaymakamlığın yalanladığı, ysknın yapmadığı haberler duruyor. Bunları size servis eden kimse bu pislikleri de temizlemeniz lazım. Bunların müslümanlıkla uzaktan yakından alakası yok. Aksine zarar veriyorlar.
 • SamiSami2 ay önce
  Aynen katılıyorum, teşekkür ederim
 • Salim ErsoySalim Ersoy2 ay önce
  Sayın yazar;bendeniz gazetenizi ilk çıktığı günden beri takip ederim.Yazılarınızı ilgiyle takip ettiğimi söyleyemem.Ancak sayın Hilal Kaplan hanımefendiyle birlikte katıldığınız bir TV proğramında sizi izleyip(karşınızda kıytırık bi tarihçi! vardı) çok beğendiğimi söyleyebilirim.31Mart seçim sonuçları ve AKP'ye yönelik tespitleriniz hakkında yorum yapamam.Zira içinde bulunduğum seçim çevresindeki (Muş) şartlar gereği kurulduğu günden beri Ak Parti'ye oy veren bir ülkücüyüm.Sayın Bahçeli'yi zaman zaman ben ve pek çok ülküdaşım da eleştirdik.Gerekirse yine eleştiririm.Ancak ülkemizin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmesi de dahil 15 Temmuz sonrası ve daha pek çok konudaki milli duruşu her türlü takdirin üzerindedir.Zira ülkücü;ülkesinin ve milletinin bekası söz konusu olduğunda nerede durması gerektiğini bilendir.Bu cümleden olarak;yazınızdaki Sayın Bahçeli ile ilgili bölümü bir kez daha gözden geçirmenizi istirham ediyorum.Saygı ve selamlarımla.
 • abdullah ademoğluabdullah ademoğlu2 ay önce
  Doğru söze ne denir.
 • Harun Harun 2 ay önce
  Soğan patates deyip slay edersen ikide bir kentsel dönüşüm diye rantçılara yol verirsen kibirli burnundan kıl aldırmayan adamları tekrar tekrar başkan adayı yaparsan herşeyi ben bilirim dersen günün birinde yeter denir.Kurulduğu günden beri sevgiyle yaklaşıp hiçbirşey talep etmeden sadece oy veren benim gibi milyonlarca insan bugün hüzünlü.Sayın başkan lütfen belediye başkanlarının kapılarını kaldır ve sürekli açık kalmasını sağlayın lütfen.Millet vekillerinize ve eski yol arkadalarınıza gerekli olan itibarlarını bu yeni danışmanlarınızdan çok daha fazla önem veriniz.Bizler yeni28 Şubat’lar ve yeni fetöcüler istemiyoruz.İlk günkü gibi kirada oturup bizler gibi yaşayan ve düşünen Erdoğan ı istiyoruz.O saray sadece karşılamalar için olsun .Biz Musa ile Harun misali gibi olan Gül ile ilişkilerinizi kim bozduysa bilinki sizin en büyük düşmanınızda o dur.Sizi Allah için seviyoruz ve başarılı olmanız için dua ediyoruz
 • Hamza.Hamza.2 ay önce
  İnanın ben dış tehdit var diye verdim.Yoksa kendi tabanına şüphe ile bakanlara,samimi sesleri artık duymaz olanlara ne diyeyim?
 • Ahmet AydınAhmet Aydın2 ay önce
  Allah razı olsun doğruları yazmışsınız yağcı ve yalakalardan önce kendini kurtarması gerek
 • 2 ay önce

Günün Özeti