• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ersoy Dede
Ersoy Dede
TÜM YAZILARI
23 Kasım 2014

Ya Gülen de öyle düşünüyorsa?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sadece Türklere değil bütün Müslümanlara ‘komplekslerinizden kurtulun’ çağrısı yaptığı şu ünlü ‘keşif’ polemiğinde çok ilginç bir durum yaşandı. Öyle ki taraflarına ‘az acele etmeyin, hele bir iki bir şeylere bakalım öyle yaparız’ dedirtecek türden bir ironik durum..

••

Geçen hafta Erdoğan; Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada; “.... Amerika’yı Kolomb değil 1178’de Müslümanlar keşfetti...” dedi, ortalık karıştı.. Bir şey söylemeye çalışıyordu orada Erdoğan.. Herkes kendi kültürünü, değerlerini, geçmişini, tarihini yüceltir.. Kendi insanını anlatır, kendi topraklarını över.. Oysa biz öylesine teslim olmuşuz ki, sahiden Amerika Kıtası’nı keşfetmiş olabileceğimiz yahut Küba’nın dağlarına cami kondurmuş olabileceğimize inanmıyoruz.. Bakın şunu anlarım. Dersiniz ki; “ben o kadar da millî bir adam değilim, meselelere de daha çok rasyonel zeka üzerinden bakarım. Dolayısıyla Amerika’yı bizim keşfetmediğimiz açık”.. Bu var ya, çok anlaşılır bir durum. Ve de asla kızamazsınız biri böyle düşünüyor diye.. Ama aidiyet-mensubiyet saikiyle besleyip büyüttüğünüz düşmanlık söyletiyorsa size bazı sözleri, gün gelir ayağınıza dolanır... 

••

Erdoğan o tarihî sözü söylediğinde, Cemaat’in en etkili yayın organlarından biri olan Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in twitter’a yazdığı bir iki cümlesini nakledeceğim.. Diyor ki Keneş; “...Haşmetmeap’ın gündem değiştirmek için yumurtladığı ‘Amerika’yı Müslümanlar keşfetti’ kuyruklu palavrasının elle tutulur tarafı yok. Ama gündemi değiştireyim, bu vesileyle kaşif diye Müslümanları onurlandırayım derken, nasıl bir hakarette bulunduğunun farkında bile değil. Mümkün mü? Koskoca Amerika’yı keşfedecek kadar cesur/kaşif olacaklar ve aynı zamanda cehaletten bunları tarihe geçirmekten aciz kalacaklar.....” Kuyruklu palavra… Tamam mı? Bülent Keneş’in, “Amerika’yı Müslümanlar keşfetti” açıklaması üzerine öz fikirlerinin bunlar olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Zira nefes payı bile bırakmadan saydırmış.. Tayyip Erdoğan’a Cemaat tarafından verilen ilk gözdağı diye yorumlanan “Kırık Heykel” kitabının yazarı Ali Çimen de, aynı gün topa girmiş ve; “Heyecana gerek yok. Amerika’yı Müslümanların keşfettiğine dair en ufak bir tarihi bulgu yoktur” diyerek kendince son noktayı koymuş.. Bir Fenerbahçe galibiyeti sonrası  dengesini kaybedip düşen ardından Cemaat’in şefkatli kollarında yeniden uyanarak İkinci Baharını yaşayan Ergun Babahan da kendince istihza ederek; “Castro aslında cumaları gizli gizli namaz kılar” demekten kendini alamamıştı.. Bunları okuyunca insanın ufku açılıyor.. Bir başka düşünüyor insan. Bir başka bakıyor dünyaya, değil mi?.. İyi ki bu yazarlar var.. 

••

Şimdi sıra o arkadaşlarda.. Bir paragraflık bir yazı koyacağım buraya.. Okurlarsa eminim onlar da, benim onları okuduğumda aldığım kadar keyif alacaklardır.. İnternette pek çok yerde alıntılanarak kullanılmış. Önceki gün gazeteniz Akit’te de yer aldı.. Fetullah Gülen’in 11 Temmuz 2007 tarihli bir sohbet dökümü.. (yahut makalesi) Tam anlaşılmıyor.. Sahibi Sayın Gülen ama bir yazı mı yoksa konuşma deşifresi mi belli değil. (bellidir de ben anlamadım) Şöyle demiş Gülen o tarihte;  “….Son olarak şunu da söyleyebiliriz. Eğer dünya karalarını bugünkü durumuyla kabul edecek olursak bu yine zor olmayacaktır. Çünkü, Bering Boğazı bazen buzlarla kaplandığında, bugün dahi Rusya’dan Amerika’ya geçmek mümkündür. Hem, böyle bir mesafe en iptidaî sallarla bile geçilebilir. Nitekim, modern gemilerin olmadığı bir devrede, Kristof Kolomb’dan evvel Müslüman seyyahların, hem atlarını da beraberlerinde yükledikleri gemilerle Amerika’ya geçip orayı keşfettikleri, bugünün araştırmacılarının büyük bir çoğunlukla kabul ettikleri açık bir gerçektir. Demek oluyor ki Amerika’ya gidip bugünkü nesle menşe olan insanların oraya geçmesi için harikulâde bir hâdiseye gerek yoktur. Olan olduğuyla gayet makuldür...” Cümle “Amerika’yı Müslümanlar Keşfetti” sözü ile dalga geçen Cemaat yazarlarına saygılarımızla.. Kalın sağlıcakla.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı