• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Emrah Savcı
Emrah Savcı
TÜM YAZILARI
21 Aralık 2020

Yayıncı kuruluşa karşı yapılan tarihi protestoya kadar nasıl geldik?!?

Kulüpler Birliği ve yayıncı kuruluş beIN Sports arasındaki ödeme krizi yeniden patlak verdi. Uzun süren görüşmelerin ardından geçtiğimiz haftalarda bir araya gelen taraflar anlaşmaya varmıştı. Ancak Kulüpler Birliği önceki gün yaptığı bir açıklama ile ödemeleri alamadıklarını ve maçlarda protestoya gideceklerini duyurdu. 

Elbette böylesi bir karar Süper Ligimizin marka değeri açısında da çok kötü bir gelişme... Virüsün ortaya çıkmasından sonra yayıncı kuruluş beIN Sports’un yayın haklarında indirime gitmesi talebi ve Kulüpler Birliği ile ortak zeminde buluşamaması görüşmelerin krizle sonuçlanmasına neden olmuştu.. Rakamlarda ise durum şu şekildeydi... Yayıncı kuruluş beIN Sports, kulüplere yapması gereken ödemede indirim talep etmişti. Yıllık 500 milyon dolar olan ve 5.80 liradan dolar kurunu sabitleyen mevcut anlaşma, yayıncı kuruluşun bu miktarda indirim istemesiyle krize girmişti. Kulüpler Birliği, geçen sene yapılan 90 milyon dolarlık indirimin bir kere olacağını söylerken, yeni bir indirimin kabul edilemeyeceğini belirterek isteğe karşı çıkmıştı. Buna karşın Digiturk, kulüplere 220 milyon dolar verebileceğini iletmişti. 

Ama bir türlü ödemelerdeki çözüm bulunamadı ve taraflar devamlı birbirlerini suçlayıp süreci işlenemez hale getirdiler..

TFF ile yayıncı kuruluş 2 milyar 650 milyon TL’ye anlaşmış ve artı 300 milyon TL’nin de Spor Toto’dan gelerek kulüplere aktarılacağı ve toplamda 3 milyar TL civarında ücretin alınacağı bekleniyordu. Ama yayıncı kuruluş sözleşmenin gereklerini yerine getirmemeye devam etti. Tüm bu süreçler devam ederken, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun TFF ile yayıncı kuruluş beIN Sports 2 milyar 650 milyon TL’ye sezon sonuna kadar anlaşma sağladığını duyurması yüreklere su serpmişti.. Ama rakamlara bakıldığında TFF ile yayıncı kuruluş 2 milyar 650 milyon TL’ye anlaştığı ve artı 300 milyon TL’nin de Spor Toto’dan gelmesi beklenirken, yayıncı kuruluşun 300 milyon TL’nin de 2 milyar 650 milyonun içinde verileceğini beyan etmesi ise krizin boyutunu daha da derinleştirdi.. Böylesi bir karar sonrası ise, Kulüpler Birliği tarihi bir kararla maçlara 1 dakikalık protestoyla başlama kararı açıkladı.. 

Bu karar sonrası yayıncı kuruluş ise,  biz bu protestoyu şaşkınlıkla karşılıyoruz açıklaması ve tüm ödemelerimizi yaptık söylemi sonrası ise TFF, son olarak, “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır” açıklaması yaparak olaya son noktayı koydu.. 

Peki şimdi ne olacak?!?  Ne olup olmayacağını zaman bize gösterecek ama Süper Ligimizin böylesi bir krizle dünya futboluna tanıtılması hiç ama hiç iyi olmadı.. Umarım taraflar sağduyuyla bir an önce kararlar alırlar da zaten pandemi dolayısıyla derin bir kriz içerisinde olan kulüplerimiz daha da batağa sürüklenmezler!.. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23